Dom Sąsiedzki na Gocławiu

46
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Alicja Wydro
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
884 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul Samolotowa 2
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
pomieszczenie po dawnym sklepie Społem

Dane projektu

Opis projektu
Proponuję stworzenie na Gocławiu Iskra Domu Sąsiedzkiego
Jako lokalizację proponuję Gocław Iskra-ponieważ jest to jedyny obszar Gocławia, gdzie nie ma szkoły przedszkola, żłobka, domu kultury czy biblioteki. Jest tutaj również lokal po dawnym sklepie "Społem", który od wielu lat stoi pusty.
Lokalizacja jest w zasobach Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe.
W DS realizowane byłyby pomysły mieszkańców, w zależności potrzeb jakie się pojawią w trakcie funkcjonowania. Tutaj może zostać zorganizowana osiedlowa gwiazdka, czy Wielkanoc. Na osiedlu jest wielu samotnych starszych ludzi oraz młodych ludzi z dziećmi albo nie, których życie zawodowe rzuciło do stolicy. Przydałoby stworzyć im możliwość wspólnego spędzenia czasu. Pomysł np. nowi „dziadkowie”, „dodatkowi” tuż z osiedla i nowe wnuki. To będzie sposób na wzajemne poznanie się i pomoc sąsiadów z osiedla.
Od XI 2017 istnieje na fb strona Dom Sąsiedzki na Iskrze, gdzie są wymieniane uwagi na temat powstania i oczekiwań mieszkańców Gocławia związanych z takim nowym miejscem. Mieszkanki osiedla Gocław, ale również seniorki i SENIORZY zadają pytania, czy będą mile widziani. Wszyscy chętni mieszkańcy będący zainteresowani uczestnictwem w Domu Sąsiedzkim, bez względu na miejsce zamieszkania będą tutaj mile widziani, kiedy tylko takie miejsce powstanie Jest zapotrzebowanie i to bardzo duże na osiedlowy punkt biblioteczny. Przydałaby się również lodówka jako miejsce przekazania nadmiaru jedzenia.
Sposobem na rozreklamowanie miejsca może być np. planszowej gra na chodniku przykładowo gąsienica, w której elementach literki utworzą napis DOM SĄSIEDZKI NA ISKRZE. Wskazana przeze mnie lokalizacja jest blisko przystanku autobusowego punkt ten będzie widoczny dla wszystkich z samochodu czy autobusu jadącego ul. Jugosłowiańską.
Konieczny będzie remont tego pomieszczenia. W związku z tym, że od wielu lat stoi pusty zapewne samoistna dewastacja spowodowała spore szkody w pomieszczeniu.
Potrzebne będzie również wyposażenie w podstawowe rzeczy stoły, krzesła np. składane, kubki, talerze sztućce, kosze na śmieci, 3 termosy, rzutnik, ekran, komputer-laptop, drukarka
gry planszowe, materiały do plastyki, papier kredki, nożyczki, klej, modelina, papier kolorowy, itp. artykuły do zabaw kreatywnych.
Nie chodzi o mnóstwo gier. W końcu dzieciaki mają zabawki w domu. Chodzi o pokazanie, że bawić możemy się wszystkim. Kilka młodych mam już zgłosiło chęć podzielenia się nadwyżką zabawek.
Kiedy na facebooku poruszyłam temat powstania DS na Gocławiu na stronie Gocław, otrzymałam bardzo dużo zgłoszeń od osób zainteresowanych powstaniem i uczestniczeniem w tym projekcie. I to nie tylko od młodych rodziców, ale również od seniorów, Pań i Panów.
Wszyscy pisali to samo, taki obiekt jest bardzo potrzebny-miejsce gdzie można się spotykać organizować społecznie rożne akcje. Przydałby się tutaj również ruchomy punkt biblioteczny. Kiedyś był taki na osiedlu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na osiedlu, gdzie nie ma żłobka, przedszkola, szkoły biblioteki domu kultury czy biblioteki jest wśród mieszkańców poczucie wykluczenia społecznego. Wiele 40 letnich budynków zostało ogrodzonych płotami. Chodzi o wyciągnięcie mieszkańców tych budynków zza płotów, ponowne zintegrowanie ich z mieszkańcami innych budynków. Istnieje potrzeba lokalnej integracji społecznej.
Takie miejsce pomoże przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych, młodzieży i dorosłych ze względu na samotność, trudną sytuację materialną czy rodzinną .
Łatwiej będzie przeciwdziałać patologiom społecznym wśród młodzieży i młodych dorosłych.
Brakuje bardzo takiego miejsca na osiedlu gdzie mieszka ponad 70 000 mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
adaptacja pomieszczeń - 728 000
6 stołów - 3000 zł
24 krzesła - 12000zł
szafy, komody, półki - 6000 zł
lustra, oświetlenie, wieszaki - 3000 zł
stanowiska komputerowe, drukarki z biurkami - 20 000 zł
rzutnik, laptop, sprzet biurowy 12 000
nagłośnienie 5000 zł
materiały papiernicze i spozywcze 4000 zł
aneks kuchenny 12 000zł
środki czystosci i sprzęt do sprzatania 1 500 zł
system alarmowy 2500 zł
wynagrodzenie bruttobrutto, 2 etaty X 4 miesiace 60 000 zł
konsultacje społeczne 15 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
884 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 12:22
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł jak pomysł. Raczej zalecałabym dystans bo jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wielu chciało ale potem nie ma komu posprzątać, umyć lodówki itd.
  Na Gocławiu na powstać nowoczesne miejsce skupiające osoby starsze i młodsze przy Nowaka Jeziorańskiego róg Fieldorfa -niebawem.
  A młodzież prędzej pójdzie na rolki czy deskę, rower...lub skromny basenik nad Wisłą na Gocławiu w lato
  (też wymagający już od dawna remontu) .
  Cóż, pomimo wszystko życzę powodzenia.
  Mieszkaniec16232  25.05.2019 21:34
  • Pani Aniu zapraszam do odwiedzin w Domu Sąsiedzkim na Paca 40. Tam nie tylko seniorzy się pojawiają. Młodzież dzieci również, wszystko zależy od pomysłu co tam będzie organizowane. A to będzie zależało od nas mieszkańców osiedla i użytkowników tych pomieszczeń. Nie wszyscy mieszkańcy osiedla to młodzi sprawni korzystający tylko i wyłącznie z rowerów, grający w piłkę nożną oraz przebywający na basenie. Może przekonam Panią do zagłosowania? Osiedle Iskra to pustynia oświatowa. Proponujemy tutaj również ruchomy punkt biblioteczny. Można będzie organizować różnego rodzaju spotkania dla mieszkańców.
   Alicja Wydro  26.05.2019 07:44 Autor projektu
 • Przy ul. Paca 40 jest tzw. CAL- Centrum Aktywności Lokalnej i rzeczywiście ma rację bytu. Więc może zawnioskować właśnie o CAL, w którym będzie kuchnia ( lodówka na zasadzie foodsharing, sala do ćwiczeń jogi i in., pracownia komputerowa). Ale ktoś musiałby temu dowodzić - nadzorować, trzeba byłoby napisać regulamin. Zabrakło mi w tym projekcie konkretów i uszczegółowienia. Jeśli ma Pani na myśli taki Dom sąsiedzki na wzór CAL- u przy Paca to ok. ;-)
  Mieszkaniec16232  26.05.2019 12:38
  • a może Pani zgłosi taki projekt? Czy to nie tak, że wszyscy mogą składać projekty a nie tylko ja? Na Gocławiu mieszka mnóstwo osób. Czy tylko jedna osoba widzi potrzeby jakie są na tym osiedlu?
   Alicja Wydro  27.05.2019 11:11 Autor projektu
 • Szanowna Pani,
  Mam nadzieję, że nie odczytała Pani dodanego przeze mnie komentarza jako krytykę lub atak na Panią lub projekt przez Panią zgłoszony.
  Powyższego absolutnie nie miałam na celu.
  Łączę wyrazy szacunku i życzę powodzenia.
  Mieszkaniec16232  27.05.2019 16:44
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany