Zapobieganie bezdomności zwierząt.

307
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Magdalena Siczek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1273 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.01.2021 14:22

1) przygotowanie zapytania ofertowego 2) wybór wykonawcy 3) wprowadzenie wykonawcy w teren 4) realizacja luty - grudzień

W trakcie realizacji. Umowa na realizację zadania podpisana w dniu 11 maja 2020 r. z terminem wykonania do 11 grudnia 2020 r. Zakres prac obejmuje opiekę weterynaryjną nad kotami wolnożyjącymi i bezdomnymi

W okresie od 06 lipca do 10 września 2020 r. objęto opieką weterynaryjną koty wolnożyjące i bezdomne (37 szt.).                                             

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ulice dzielnicy Wola

Dane projektu

Opis projektu
Miasto St. Warszawa i Wydziały Dzielnic realizują program zapobiegania bezdomności m. in. przeznaczając środki na sterylizację i kastrację kotów wolnożyjących. Środki te jednak zawsze są niewystarczające w stosunku do potrzeb. Ze względów formalnych i finansowych często programy sterylizacji w dzielnicach funkcjonują tylko przez część roku, np. od marca do września. Natomiast sezon rozrodczy kotów może się zacząć już w lutym a ostanie mioty rodzą się nawet w październiku.
Zasadnym jest uzupełnienie programu oferowanego przez Wydział Dzielnicy, aby poszerzyć czas dostępności zabiegów o okres przed i po obowiązywaniu umowy podstawowej. Wtedy zwierzęta też są osłabione i podatne na infekcje i często wymagają leczenia przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego, dlatego kosztorys powiększony jest o szacunkowy koszt leczenia chorób lub urazów. Częstym zabiegiem wykonywanym u takich kotów jest sanacja jamy ustnej. Zwierzę wolnożyjące w takiej sytuacji pierwszy i ostatni raz korzysta z opieki weterynaryjnej, dlatego oprócz samego zabiegu prowadzi się też działania profilaktyki zdrowotnej tj. odrobaczenie, odpchlenie i ew leczenie uszu. Aby uniknąć ponownego odławiania tego samego zwierzęcia stosuje się znakowanie poprzez nacięcie ucha. W sytuacjach nagłych dopuszcza się podjecie samego leczenia kota, który został już wcześniej wykastrowany/wysterylizowany i uległ nagłemu zachorowaniu lub urazowi.
Projekt uzupełnia oferta istniejącej na terenie Woli Wypożyczalni Łapacza, z której korzystają opiekunowie kotów miejskich. Można tam wypożyczyć sprzęt do odłowienia kota lub przetrzymania go w okresie przedłużającej się ponad ramy projektu rekonwalescencji. Wypożyczanie sprzętu jest bezpłatne. W uzasadnionych przypadkach można prosić o pomoc przy odłowieniu kota doświadczonych wolontariuszy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Koty wolnożyjące są ważnym ogniwem ekosystemy miejskiego, w szczególności pomagają trzymać w ryzach populację szczurów. Aby jednak spełniały swoja rolę muszą być zdrowe i zadbane a ich populacja kontrolowana. Ponieważ jedna kotka może 2 lub 3 razy w roku urodzić 6 i więcej kociąt, niezwykle istotna jest sterylizacja i kastracja kotów. Dodatkowo niekastrowany kocur znaczy teren bardzo nieprzyjemną wonią, co budzi niechęć ludzi i wywołuje konflikty sąsiedzkie. Znacznie łatwiej i przyjemniej opiekunowi społecznemu jest opiekować się wysterylizowanym/wykastrowanym stadem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
sterylizacja 25 sztuk - 4.500,00zł
kastracja 20 sztuk - 2.000,00 zł
pobyty w lecznicy - 7.500,00 zł
pozostałe zabiegi medyczne - 6.000,00 zł
Łącznie 20 000.00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 17:15
Koordynator w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany