Skwer przyjazny mieszkańcom

113
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Magdalena Żebrowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
934 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską vis a vis głównego wejścia do
Galerii Mokotów przy przystanku tramwajowym Rondo Unii Europejskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obręb nr 10809, działki nr 7/1, 7/2, 9, 10, 11.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie miejsca do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców oraz podniesienie walorów estetycznych okolicy.
Działki, na których planowana jest realizacja skweru, pozostają niezagospodarowane i tworzą mało atrakcyjny kompleks, mimo że mają bardzo dobrą lokalizację i duży potencjał do zagospodarowania.
Przedmiotowy projekt zakłada uporządkowanie terenu, nasadzenie nowych drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych. W celu wygodnego korzystania ze skweru znajdą się tam również elementy małej architektury takie jak alejki, kosze na śmieci, ławki, leżaki, oświetlenie.
Projekt zakłada także stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom poprzez założenie na tym terenie placu zabaw wpisanego w zieleń.
Miejscem do aktywnego wypoczynku będzie zaś siłownia na powietrzu.
Na wskazanych działkach znajdują się już wysokie drzewostany oraz trawnik, co przyspieszy realizację projektu i pozwoli na pełne korzystanie ze skweru od razu po zakończeniu procesu inwestycyjnego (w 2020 r.) Niewielka będzie także liczba koniecznych nasadzeń, co ograniczy koszty urządzenia skweru.

Szczegółowe propozycje:
- zachowanie istniejących drzew, nasadzenie dodatkowych drzew i krzewów, wprowadzenie rabat kwiatowych, trawników,
- urządzenie alejek dla pieszych, postawienie ławek, leżaków i koszy na śmieci,
- w miejscu częściowo zadrzewionym proponuję urządzenie placu zabaw dla dzieci, co pozwoli na korzystanie z niego również w czasie słonecznych dni,
- w części biegnącej wzdłuż głównej alejki proponuję usytuowanie siłowni na powietrzu,
- oświetlenie skweru (lampy solarne) zapewni możliwość korzystania ze skweru również po zmroku,
- toaleta bezobsługowa, ewentualnie inna - zapewnią komfort użytkowania skweru zwłaszcza dzieciom i osobom starszym.

Projekt spełnia warunki ogólnodostępności.
Uzasadnienie realizacji projektu
Utworzenie zielonego skweru na tym terenie uatrakcyjni okolicę i stanie się miejscem przyjaznym dla okolicznych mieszkańców. Powstanie zielone miejsce do spotkań, odpoczynku i złapania oddechu w codziennej gonitwie. Niewielka odległość od sąsiednich osiedli umożliwi korzystanie z zieleni i ławek, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom z dziećmi, a osobom podróżującym czy też oddającym rowery na pobliskiej stacji rowerowej, pozwoli na odpoczynek pomiędzy połączeniami komunikacji. Siłownia będzie służyć i zachęcać ludzi do aktywnego wypoczynku.
Urządzenie zieleni oraz otwarcie przestrzeni ograniczy także jego dewastację poprzez zaśmiecanie, czy deptanie trawy.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt projektu wynosi 934 000 zł,
w tym:
Projekt wraz z zakupem, montażem wyposażenia parkowego, uzyskaniem wszelkich pozwoleń oraz wykonaniem dokumentacji - 857 000 zł
Roczne utrzymanie – 75 000 zł
Oznakowanie – 2 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
934 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 13:48
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • pomysł super w miejscu, gdzie prawie sam beton. zwłaszcza, że gm ma się zmienić w czarnąbryłę jak to w Mordorze. Więc odrobina kontrastu i oddechu super
  Mieszkaniec13875  16.06.2019 19:51
 • świetny pomysł!!! jeszcze jak przywrócą przejście przez Marynarską ( o co chodzi z tym opóźnieniem?) w okolicy galerii to może zacznie to być okolica choć trochę przyjazna dla mieszkańców a nie tylko samochodów przyjezdnych pracowników okolicznych biur.
  Mieszkaniec17876  18.06.2019 18:44
 • W mojej opinii pomysł jest dobry. W tym miejscu przebywa bardzo dużo osób a miejsca, gdzie by można pobyć w zieleni brakuje. Ten skwer znajduje się w pobliżu biur, wielkiego centrum handlowego, osiedli mieszkaniowych, ścieżki rowerowej, przystanku tramwajowego. Chętnych do odetchnięcia na zielonym skwerze można oczekiwać wielu.
  Mieszkaniec17900  07.07.2019 20:51
 • Bardzo dobry pomysł. Potrzeba więcej takich miejsc w trosce o zdrowie psychiczne i kondycję fizyczną ludzi, ale proszę nie zapominać o psach. Wiele osób posiada psy i chętnie wdepnie do takiego atrakcyjnego miejsca. Żeby utrzymać czystość oraz uchronić zieleń przed działaniem moczu psów na roślinność i elementy małej architektury miejskiej warto za wczasu
  pomyśleć o PIESuarach, które wabiąc psy zapachem odciągają ich uwagę od drzew, krzewów, ławek, lamp, przyrządów do ćwiczeń, które są wrażliwe na działanie psiego moczu. Https://piesuary.sklep.pl oraz facebook/piesuary
  Pozdrawiam, lek wet Artur Zalewski.
  Mieszkaniec9017  18.09.2019 17:18
 • Dziękuję Państwu za pozytywne komentarze :) Mam nadzieję, że uzyskamy wystarczającą liczbę głosów, aby ten projekt mógł zostać zrealizowany. W pierwotnym projekcie był przewidziany także wybieg dla psów od strony Wołoskiej, jednak z uwagi na to, że teren ten leży w pasie drogowym, nie dostaliśmy na to zgody, ale może chociaż powstaną PIESuary :)
  Proszę trzymać kciuki!
  Magdalena Żebrowska  23.09.2019 12:00 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany