Edukacja w zakresie szczepień dla kobiet w ciąży oraz szczepień dzieci

1971
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 7936 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
19.08.2021 11:55

W ramach projektu opracowane zostały materiały informacyjno-edukacyjne dot. szczepień, mające na celu poszerzanie wiedzy kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci.

Ulotki: 64 600 szt. (2 wzory) 2xDL do DL

Plakaty: 640 szt. (2 wzory) A3

Materiały zostały rozpropagowane w podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie oraz w podmiotach realizujących program polityki zdrowotnej w zakresie edukacji przedporodowej pn. „Szkoła rodzenia”.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biuro Polityki Zdrowotnej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podmioty lecznicze podległe m.st. Warszawie, podmioty realizujące program polityki zdrowotnej w zakresie edukacji przedporodowej pn."Szkoła rodzenia".
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szpitale i przychodnie.

Dane projektu

Opis projektu
W ramach projektu przewidywane są działania edukacyjne dot. szczepień, mające na celu poszerzenie wiedzy kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci.
Projekt skierowany jest do:
1. Kobiet w ciąży.
W czasie ciąży zalecane są szczepienia przeciwko grypie. Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż u innych osób i może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz powikłań, co związane jest z koniecznością hospitalizacji. Szczepienie przeciwko grypie jest wymieniane jako priorytetowe i zalecane przez wszystkie międzynarodowe organizacje zajmujące się szczepieniami (zalecenia te znajdują się również w polskim Programie Szczepień Ochronnych). Szczepienie zalecane jest wszystkim kobietom planującym, a także będącym w ciąży, niezależnie od wieku ciąży (ale szczególnie w 2 i 3 trymestrze, kiedy najczęściej dochodzi do hospitalizacji ciężarnej w przypadku zakażenia wirusem grypy).
Kobietom w ciąży zalecane są również szczepienia przeciwko krztuścowi. Krztusiec jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla noworodków i niemowląt. Ze względu na wiek lub przeciwwskazania grupy te nie mogą zostać zaszczepione. Szczepienia przeciwko krztuścowi są realizowane w każdej ciąży po ukończeniu 27 do 36 tygodnia ciąży, dzięki czemu przeciwciała ochronne przechodząc przez łożysko chronią dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, zanim nie będzie ono mogło być zaszczepione. Źródło: http://szczepienia.pzh.gov.pl/. W ramach tego punktu przewiduje się opracowanie, wydruk i rozpropagowanie plakatów oraz ulotek informujących o możliwościach i zaleceniach dot. szczepień kobiet w ciąży.
Dystrybucja plakatów odbędzie się we wszystkich podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie oraz w podmiotach realizujących program polityki zdrowotnej w zakresie edukacji przedporodowej pn. "Szkoła rodzenia".

2. Rodziców małych dzieci
Wielu młodych rodziców szukając informacji o szczepieniach trafia na strony antyszczepionkowe, szerzące dezinformację i nieprawdziwe dane. W ramach projektu przeprowadzona byłaby akcja informacyjna odnośnie zasadności szczepień oraz wiarygodnych źródeł informacji, w których dane dot. szczepień oparte są na badaniach naukowych. W ramach tego punktu przewiduje się opracowanie, wydruk i rozpropagowanie plakatów oraz ulotek informujących o rzetelnych źródłach informacji dot. szczepień dzieci. Dystrybucja plakatów odbędzie się w podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Istnieje potrzeba edukacji w zakresie aktualnych zaleceń dotyczących szczepienia kobiet w ciąży, gdyż nawet personel medyczny często nie zna tych zaleceń. Rodzice małych dzieci często poszukują informacji na temat szczepień. Warto promować rzetelne źródła informacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Konsultacje z ekspertami: 2 000 zł.
Materiały informacyjno-edukacyjne:
Ulotki: 8 400 zł.
Plakaty: 2 100 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (19)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pro-propagandowy i pro- korporacyjny projekt, który ma na celu zwiększenie sprzedaży szczepionek.
  Opis działania projektu - TENDENCYJNY.
  NIE MÓWI NIC o długofalowych i zgubnych skutkach masowej immunizacji.

  Już ludzie sie zorientowali, ze te "cudowne" szczepionki przynoszą więcej strat niż korzyści, o ile wogóle jakieś korzyści są !

  I dlatego ruszyła machina propagandowa, aby nagonić klientów, którzy kupią szczepionki.
  Mieszkaniec16244  11.06.2019 12:36
  • Proszę pokazać rzetelne informacje na temat rzekomych zgubnych skutków immunizacji.

   Projekt ma na celu INFORMOWANIE o możliwości szczepienia w ciąży. Nikt nikomu nic nie narzuca, a jedynie udostępnia informacje. Szczepienie w ciąży jest dobrowolne, jednak wiele kobiet o tym nie wie, i one będą wdzięczne za taką informację. Czyżby pierwsza osoba ze STOP NOP, które podobno jest za dobrowolnością szczepień?
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  12.06.2019 16:28 Autor projektu
 • Producenci szczepionek przeciw grypie i Tdap (szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) przestrzegają przed ich stosowaniem u kobiet ciężarnych, ponieważ ich bezpieczeństwo nigdy nie zostało w tym przypadku ustalone.

  Ulotki dołączane do opakowania informują, że „nie wiadomo”, czy szczepionki „zaszkodzą nienarodzonemu dziecku” oraz że brak „wystarczających danych” dotyczących stosowania ich u kobiet w ciąży.

  szczepienia w czasie ciąży są ryzykowne i niebezpieczne dla płodu.

  W wyniku matczynej odpowiedzi immunologicznej na szczepionka, może dojść do powstania infekcji, która z koli może uszkadzać rozwijający się mózg płodu.

  W 2008 roku neurobiolog Paul Patterson ostrzegał, że szczepienie całej populacji kobiet w ciąży może w konsekwencji upośledzić zdrowie tysiąca dzieci.

  dane CDC pokazują, że kobiety, które otrzymały szczepionki przeciw grypie w latach 2010-2012 miały 7,7 razy większe ryzyko poronienia niż kobiety, które nie otrzymały tych szczepionek.

  CDC opublikowało wyniki badania na łamach Vaccine, ale „dziwnym trafem” pominięto ich przekazanie do szerszej świadomości publicznej.

  Tym samym pozostawiono ciężarne kobiety w nieświadomości prawdziwych zagrożeń związanych ze szczepionkami.

  Robert F. Kennedy Jr., który stworzył program „Children’s Health Defense”, podkreśla, że nadal większość szczepionek podawanych ciężarnym zawiera toksyczny tiomersal, więc ich podawanie komukolwiek, a tym bardziej kobietom w ciąży powinno być nie tylko zakazane, ale i surowo karane.
  Mieszkaniec16244  17.06.2019 13:29
  • Zaciekawił mnie Pani komentarz, więc postanowiłem go sprawdzić. Pisze Pani, że:
   "dane CDC pokazują, że kobiety, które otrzymały szczepionki przeciw grypie w latach 2010-2012 miały 7,7 razy większe ryzyko poronienia niż kobiety, które nie otrzymały tych szczepionek."

   No więc sprawdzam co to jest CDC - okazuje się, że to amerykańska agencja rządowa zajmująca się zapobieganiem chorób, czyli poważna instytucja.
   Wchodzę na ich stronę i zaglądam w zakładkę z informacjami o szczepieniach dla matek w ciąży. Spodziewam się, że będą odradzali grypę skoro Pani tak piszę, a tu proszę. Piszą, że szczepienia przeciw grypie są zalecane dla kobiet w ciąży.

   No to chyba gdyby mieli takie wyniki badań o jakich Pani pisze, to raczej by tej szczepionki nie zalecali, prawda? Czy oni też jednak spiskują przeciw ludzkości wyłącznie dla zysku?

   link do tej informacji (po angielsku) jest tutaj:
   https://www.cdc.gov/vaccines/pregnancy/pregnant-women/index.html
   Mieszkaniec20566  23.09.2019 20:30
 • Dlaczego niebezpieczne?

  Szczepienia są niewskazane przede wszystkim w I trymestrze ciąży, gdy rozwój płodu jest najbardziej intensywny. To w tym czasie pobiera najwięcej cennych substancji odżywczych od matki i nabywa czynności życiowe. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zakłócić tego procesu. Substancje wchodzące w skład wielu szczepionek mogą spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka i być źródłem wad wrodzonych. Zagrożona jest też sama ciężarna. Nawet jeśli dotychczas dobrze znosiła szczepienia, jej reakcje w ciąży mogą być inne i może dojść do uczulenia lub skutków ubocznych.

  Szczepienia niewskazane w ciąży

  W ciąży należy bezwzględnie unikać szczepionek na bazie żywych bakterii i wirusów, a więc nie szczepić się:

  przeciw gruźlicy,
  przeciw błonicy,
  przeciw odrze,
  przeciw śwince,
  przeciw ospie
  przeciw WZW-A,
  przeciw różyczce,
  przeciw grypie.
  Mieszkaniec16244  17.06.2019 13:30
 • Autorka projektu twierdzi, ze dane z 2008 roku sa już... nie aktualne (sic) a ciekawe czemu ?
  co się stało ze w ciągu zaledwie 11 ostatnich lat, ze
  nagle DZIWNYM TRAFEM dotychczasowo badania sa zastępowane innymi - CAŁKOWICIE SPRZECZNYMI ?
  Przecież genetyka i budowa człowieka sie nie zmieniła !

  Już wyjaśniam - zmienił sie LOBBING KONCERNÓW FARMACEUTYCZNO - CHEMICZNYCH, które naciskają na sprzedaż swoich wyrobów.

  Interes sie kreci !
  Koncerny z anonimowymi właścicielami i licznymi spółkami generują nowe i nowe szczepionki
  i wciskają ludziom wmawiając, że to "dla ich dobra"

  A naiwni ludzie KUPUJĄ I SIE OSTRZYKUJĄ i a potem zdziwieni, że chorują, są bezpłodni i maja raka :(((

  A szczepionki TO TAKA SAMA CHEMIA JAK CHEMIA W ZYWNOŚCI !
  Tylko że jeszcze bardziej niebezpieczna, bo podana bezpośrednio z pominięciem oczyszczającej watroby i nerek !

  tzw immunologia TO TYLKO TEORIA.
  Praktyka masowej immunizacji pokazała, ze jest to zabójstwo i niszczenie zdrowia milionów ludzi.

  Szczepionki, to TOKSYCZNA chemia taka sama jak pestycydy i herbicydy, tylko wzory chemiczne troszke inne.
  Mieszkaniec16244  17.06.2019 15:11
  • Po pierwsze to Pani nie podała żadnych DANYCH, a jedynie opinię jakiegoś profesora, który nie przeprowadził badań na ten temat. Przez ostatnie 11 lat po prostu było dość czasu, żeby te badania przeprowadzić i stwierdzić, że szczepienie w ciąży na grypę oraz na błonicę-tężec-krztusiec jest BEZPIECZNE i nie zwiększa ryzyka komplikacji ciąży. Takie są fakty, a Pani powiela kłamstwa i przytacza filmy na youtube jako dowód. Proszę przestać być śmieszną i iść sobie na forum stopnop ze swoimi kłamstwami i manipulacjami.
   Co więcej to ZACHOROWANIE na grypę, również w pierwszym trymestrze, wiąże się z nieprawidłowym rozwojem zarodka, dlatego szczepienie chroni przez tego typu problemami, a nie je powoduje.
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  18.06.2019 11:04 Autor projektu
 • Oto PRZYKŁADOWA Trójka dzieci OKALECZONA w wyniku szczepień !
  Dziś są KALEKAMI !!!

  ŻADNE pieniądze NIE przywrócą już im zdrowia utraconego
  w wyniku WSTRZYKNIĘCIA TOKSYCZNEGO SZCZEPIENIA !!!!!!
  takich dzieci w Polsce jest TYSIACE !!!!
  W tym dzieci które zachorowały na polio – po zaszczepieniu na Polio !!!!!

  Podgórniak Bartosz
  Schorzenie: poszczepienne zapalenie mózgu
  Więcej informacji o Bartusiu i jego tragedii na stronach:
  http://dzieciom.pl/podopieczni/6976
  https://www.youtube.com/watch?v=rjICx-OHElg


  Maja Rybicka
  Schorzenie: inwalidztwo w wyniku ciężkich powikłań poszczepiennych
  Więcej informacji o Majeczce i tragedii w wyniku szczepienia 6w1 na stronie:
  http://fundacjazlotowianka.pl/podopieczny/rybicka-maja-r52/

  Julia Kwiatkowska
  Schorzenie: inwalidztwo w wyniku ciężkich powikłań poszczepiennych
  Film który opowiada historię Juleczki, której szczepienie zrujnowało cale życie:
  https://www.youtube.com/watch?v=lvYEjj-gPvQ

  Facebook Juleczki – tutaj na bieżąco są informacje o przebiegu leczenia www.facebook.com/TrudnaDrogaJulii/

  Strona Fundacji przez która są prowadzone zbiórki pieniążków aby pomóc Juleczce:
  „Rycerze i Księżniczki” http://rik.pl/juliakwiatkowska/

  ______________
  Ale tych DZIECI KTÓRYCH ZDROWIE ZOSTAŁO ZNISZCZONE
  W WYNIKU SZCZEPIEN jest w Polsce setki !!!!!!!!!!!!!!
  W grupie FB powikłania poszczepienne skupionych jest już PONAD 50 tys osób !
  A wielu rodziców nie ma nawet czasu, aby do takich grup się zapisywac
  lub nawet NIE wie o ich istnieniu!

  Mówi sie o RZEKOMYM dobrodziejstwie szczepionek a ZATAJA SIĘ / LUB BAGATELIZUJE
  POWAŻNE POWIKŁANIA POSZCZEPIENNE !


  Mieszkaniec16244  17.06.2019 15:16
  • Przesyła Pani linki do filmów na youtube i niezweryfikowane badaniami zbiórki. To nie są dowody naukowe na szkodliwość szczepionek.
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  18.06.2019 11:13 Autor projektu
 • Projekt jest NIEETYCZNY i wsp[iera firmy farmaceutyczne !
  1. Zataja liczne działania niepożądane w wyniku masowej i przymusowych szczepień

  2. Promuje jako RZEKOMO obiektywne strony które sa STRONAMI SPONSOROWANYMI PRZEZ FIRMY FARMACEUTYCZNE I Infarme (Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych)

  A sponsoring ma jeden cel - zwiększenie sprzedaży !

  Projekt ten jest zatem projektem wspierającym firmy farmaceutyczne.
  Mieszkaniec16244  17.06.2019 15:39
  • To jest projekt OBYWATELSKI, a ja, jako autorka, nie mam żadnych bezpośrednich związków z firmami farmaceutycznymi. Jestem osobą, która zaszczepiła się w ciąży i swoim przykładem potwierdza, że szczepienie w ciąży jest bezpieczne i nie niesie następstw w postaci schorzeń dziecka, które się urodzi.
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  18.06.2019 11:15 Autor projektu
  • Szanowna autorko projektu.
   powtórzę PANI PROJEKT JEST NIETYCZNY !!!!

   Szczepienie kobiet w ciąży powoduje liczne poronienia i zaburzenia u płodu !!
   dziwnym trafem mamy właśnie u szczepionych w ciąży matek porody dzieci z bardzo dziwnymi i rzadkimi zaburzeniami i bardzo rzadkimi i NOWYMI tzw chorobami "genetycznymi" .

   Wam naiwnym gojom sie nie mówi, ze to właśnie szczepionki KTÓRE SA CHEMIĄ - powodują te USZKODZENIA GENÓW w momencie, gdy jest rosnący płód .

   Przez takie właśnie osoby jak pani - inne matki ufnie sie szczepią, a potem rodzą chore dziecko
   na które trzeba potem zbierać kilka milionów złotych, aby wogóle potem przeżyło.

   Pani projekt jest NIEETYCZNY - BO ZATAJA LICZNE POWIKŁANIA POSZCZEPIENNE !
   I nie przedstawia BILANSU KORZYŚCI nad stratami które szczepionki powodują.

   Bazuje Pani na KOMERCYJNYCH materiałach FABRYKOWANYCH przez koncerny szczepionkowe !
   Mieszkaniec16244  18.06.2019 11:57
  • Kolejny raz próbuje Pani wypisywać niczym nie potwierdzone opinie. Ja podałam badania, które przeczą Pani twierdzeniom, Pani wypisuje emocjonalne bzdury rodem ze stron, których korzystanie jest odradzane, m.in. w ramach mojego projektu.
   Nie, szczepienia nie powodują chorób genetyczny i nie, nie są toksyczne. Określenie, że coś jest "chemią" nie ma żadnej merytorycznej wartości. To nieprawda, że syntetyczne substancje są zawsze szkodliwe, a naturalne zawsze bezpieczne. Przeciwnie, w "naturze" spotykamy całkiem sporo trucizn. To nie szczepionka, która chroni przed grypą, ale sama "naturalnie" przechorowana grypa w ciąży może prowadzić do komplikacji, poronień, przedwczesnych porodów, a także wad rozwojowych u płodu.
   "Badacze wskazali, że każda infekcja w okresie ciąży zwiększa o 79% prawdopodobieństwo rozpoznania autyzmu oraz o 24% ryzyko rozpoznania depresji u ich dzieci. Nie znaleziono powiązania z występowaniem choroby afektywnej dwubiegunowej lub psychozy. Autorzy pracy podkreślają, że zakażenia w okresie ciąży mogą powodować subtelne uszkodzenia mózgu u płodu przyczyniając się do rozwoju autyzmu i depresji. Stąd też badacze podkreślają znaczenie profilaktyki zakażeń zarówno przed zajściem w ciążę jak również w okresie ciąży."
   https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2727135?fbclid=IwAR3HK1eSrCa2IgEGAHTylqvzRppkTGKD2tsGUflmcVcOH7bYUhkJgHm7ES0
   Szczepionki, których dotyczy projekt są od kilku lat bezpiecznie stosowane i proponowane każdej kobiecie ciężarnej np. w Wielkiej Brytanii, dlatego mamy dość danych, żeby stwierdzić, że nie powodują one komplikacji ciąży, ani wad rozwojowych u niemowląt.
   https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/192858,szczepienie-ciezarnych-przeciwko-krztuscowi-a-wystapienie-autyzmu-u-dziecka?fbclid=IwAR1CzJPpa-zvaxMPskyswHZhXzSqB5n7MT8gvplY7FQV1gDVZ_B40EudjA4
   Mamy już dość danych, stwierdzających, że nie jest prawdą to, co próbuje Pani twierdzić. Proszę więc przestać wypisywać opinie, które nie są poparte niczym, poza Pani emocjonalnymi opiniami.
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  19.06.2019 11:05 Autor projektu
 • Właśnie dzisiaj (18 czerwca 2019) zmarł mały Szymonek zaszczepiony RZEKOMO wspaniałą i NIBY bezpieczną szczepionka na pneumokoki !!!

  16 stycznia chłopiec był szczepiony przeciwko pneumokokom.
  >>>> Cztery dni później wystąpiła u niego gorączka oraz drgawki. >>>
  Ostatecznie 21 stycznia dziecko zostało przyjęte do szpitala. Było reanimowane, wykonano kolejną tomografię komputerową głowy, powstał obrzęk mózgu - opisywał tygodnik "Wprost".

  Rodzice mieli zostać poinformowani, że nastąpiła śmierć mózgu i dziecko odłączono od respiratora. O sprawie napisała na Facebooku ciocia Szymona. Zrozpaczona matka chłopczyka poinformowała lekarza, że ona nie wyraża zgody na odłączenie. "Po przeprowadzeniu procedur związanych ze stwierdzeniem śmierci mózgu zebrała się komisja i jeden z badających lekarzy wyczuł delikatne tętno na ciemiączku. Zaprzestali dalszych czynności. Nie znają przyczyny stanu Szymonka" - napisała w mediach społecznościowych ciocia Szymka (SIC !!!)

  dzisiaj zmarło... oto Wasze szczepionki NISZCZYCIE SZCZEPIONKAMI NASZE DZIECI !!!
  I OSZUKUJECIE RODZICÓW ZATAJAJĄC FAKT ŻE SZCZEPIONKI SA TOKSYCZNE I MOGĄ SPOWODOWAĆ TAK SILNE USZKODZENIA WEWNĘTRZNE , ZE NASTĄPI ZGON !!!!
  Mieszkaniec16244  18.06.2019 12:52
  • Stan chłopca był związany z chorobą genetyczną, a nie szczepionką, a Pani nie jest osobą uprawnioną do otrzymania jego dokumentacji medycznej. To bardzo przykre, co stało się z chłopcem, ale nie miało to żadnego związku ze szczepieniem.
   Krystyna Żyżyńska-Galeńska  19.06.2019 11:09 Autor projektu
 • Idźcie stąd i w ogóle z Warszawy, wy antyszczepionkowe zarazy! Wyjdźcie być chorzy do jakiejś jaskini, a nie między cywilizowanych ludzi się pchacie! XD
  Mieszkaniec4858  15.09.2019 04:23
 • Komentarze pod tym projektem doskonale pokazują, jak niezwykle potrzebny on jest.
  Mieszkaniec19922  16.09.2019 23:10
 • To w 21 wieku prawdopodobnie jenen z napilniejszych projektów. Zdecydowanie za mało dynamiczny i niedoszacowany. Powinien mieć zdecydowany priorytet i wsparcie miasta. Fanatyczne zaangażowanie antyszczepionkowców jest bardzo niebezpieczne.
  Mieszkaniec20183  21.09.2019 10:29
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany