"Placyk Fleminga" - Utworzenie miejsca rekreacji wraz z placem zabaw przy ul. Aleksandra Fleminga

534
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Adam Kierzkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
400 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działka nr 62 z obrębu 4-04-16, zlokalizowana w rejonie skrzyżowania ulic Aleksandra Fleminga i Kazimierza Pułaskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to działka we własności m.st. Warszawy, która obejmuje powierzchnię około 4900 m2. Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego osiedla Henryków – Wiśniewo, przeznacza ten teren pod mieszkalnictwo jednorodzinne, a jako jedno z przeznaczeń dopuszczalnych wskazuje zieleń urządzoną. Dodatkowo, po uzyskaniu informacji telefonicznej z Urzędu Dzielnicy Białołęka, ta działka nie jest planowana do sprzedaży w ciągu najbliższych 3 lat.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt ma na celu zrealizowanie miejsca rekreacji dla osób w rożnym wieku na zadrzewionej działce w rejonie skrzyżowania ulic A. Fleminga i K. Pułaskiego. W tym miejscu planowane jest stworzenie funkcjonalnego placu zabaw, który jednocześnie będzie zielonym skwerem, na którym mieszkańcy będą mogli odpocząć zarówno aktywnie, jak i w spokojny sposób na ławkach zlokalizowanych pośród zieleni.
Teren, na którym ma być zlokalizowany projekt obejmuje powierzchnię około 4900 m2, a obszar placu zabaw będzie obejmował niewielki procent tej powierzchni (około 250 – 300 m2). Obecnie teren jest silnie zadrzewiony, dlatego też, konieczne będzie uporządkowanie istniejącej roślinności. Ewentualna wycinka drzew przyczyni się do poprawy estetyki sąsiedztwa. Dodatkowo urządzenia rekreacyjne zostaną zlokalizowane w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w istniejącą zieleń. Poza ewentualną wycinką związaną z potrzebą przygotowania miejsca pod nowe urządzenia rekreacyjne, zakłada się, że w tym miejscu posadzone zostaną nowe rośliny - byliny i krzewy, które dodatkowo urozmaicą wygląd miejsca.
Jak już wspomniano na początku, program funkcjonalny dla tego miejsca będzie przeznaczony dla nie tylko dla najmłodszych mieszkańców, ale również dla dorosłych. W związku z czym, na tym terenie zostaną zlokalizowane następujące elementy:
- ławki ok. 6 szt.
- kosze na śmieci ok. 3 szt.
- siłownia plenerowa
- zestaw sprawnościowy ze zjeżdżalnią, linami, równoważniami, elementami obrotowymi, drabinkami
- huśtawka dla większych dzieci
- stół do ping ponga
- betonowy stół do piłkarzyków
- hamak dla dorosłych
- piaskownica
- huśtawki dla młodszych dzieci (w tym huśtawka równoważna)
- stojaki na rowery x 3
Ze względu na brak chodnika po stronie ul. A. Fleminga, na której zlokalizowana jest działka, konieczne będzie zrealizowanie przejścia dla pieszych, które połączy istniejący chodnik z terenem realizacji projektu oraz zjazdu z placu zabaw na ulicę.

Dodatkowo zakłada się, że wokół części miejsca, gdzie powstanie plac zabaw dla najmłodszych, zostanie zainstalowane niskie ogrodzenie, które ułatwi rodzicom pilnowanie swoich pociech. Dodatkowo część, gdzie będą ustawione urządzenia rekreacyjne dla dzieci zostanie pokryta bezpieczną nawierzchnią, która zminimalizuje przykre skutki ewentualnych upadków.
Całość terenu zostanie oświetlona lampami solarnymi, które poprawią bezpieczeństwo, a jednocześnie nie będą generowały dodatkowych wysokich kosztów eksploatacyjnych. Należy również mieć na uwadze fakt, że teren będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców przez 7 dni w tygodniu, co najmniej pomiędzy godzinami 6, a 22.

Jednym z wielu punktów odniesienia, którym kieruje się autor projektu, jest plac zabaw przy ul. Polnych Kwiatów, zlokalizowany na Choszczówce, a który był zrealizowany podczas jednej z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego (Link do zrealizowanego projektu - (https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/2726?user=Guest&voting=0&email=&hash=).

Realizacja projektu we wskazanej lokalizacji znacząco podniesie jakość życia okolicznych mieszkańców, którzy obecnie takiego miejsca nie posiadają.
Uzasadnienie realizacji projektu
W chwili obecnej, w związku z rosnącą presją urbanistyczną, na obszarze zlokalizowanym pomiędzy ulicami Fleminga i Modlińską, powstają kolejne budynki mieszkalne - w większości wielorodzinne. W tej okolicy nie ma obecnie skweru, na którym nowi mieszkańcy (w większości rodziny z małymi dziećmi) mogliby odpocząć wraz ze swoimi pociechami. W związku z powyższym, szacuje się, że liczba potencjalnych odbiorców projektu może być wysoka.

Najbliższe tego typu obiekty to Park Henrykowski (ok. 1500 m od przedmiotowego obszaru) oraz Park przy ul. Ceramicznej (odległy o około 1200 m z koniecznością pokonania ul. Modlińskiej). Nie są to standardy dojścia pieszego, typowe dla dużych europejskich miast.

Ze względu na utrudniony dostęp do istniejących parków, mieszkańcy rzadko mają okazję skorzystać z miejsca, w którym mogliby odpocząć pośród uporządkowanej zieleni. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że dzieci w tej okolicy w gruncie rzeczy nie mają miejsca, gdzie nawiązywałyby więzi społeczne.

Jak już wspomniano w opisie projektu, jego realizacja w znaczący sposób poprawi codzienne życie mieszkańców, oraz przyczyni się do poprawy wyglądu ulicy Aleksandra Fleminga.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt, zakup wyposażenia i realizacja terenu - 400.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
400 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 12:09
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany