Oświetlenie ulicy Brygady Pościgowej (odcinek wzdłuż ul. Jugosłowiańskiej, na przeciw bloku Kwiatkowskiego 2)

256
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Piotr Wróbel
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
110 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Brygady Pościgowej (odcinek wzdłuż ul. Jugosłowiańskiej, na przeciw bloku Kwiatkowskiego 2). Latarnie zlokalizowane byłyby wzdłuż ul. Brygady Pościgowej na pasie zieleni pomiędzy chodnikiem, który znajduje się przy ul. Jugosłowiańskiej, a parkingiem wzdłuż ul. Brygady Pościgowej (dokładna lokalizacja jest zaznaczona w załączniku).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Celem projektu jest zamontowanie 6 latarni, które będą oświetlać ulicę Brygady Pościgowej (odcinek wzdłuż ul. Jugosłowiańskiej, na przeciw bloku Kwiatkowskiego 2).
W chwili obecnej teren oświetlany jest jedynie przez lampy umieszczone przy klatkach schodowych, co sprawia, że światło nie dociera do tego odcinka ulicy Brygady Pościgowej, którą to przemieszczają się piesi (jest to strefa zamieszkania). Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Lokalizacja latarni jest zaproponowana na załączonej grafice, dokładna lokalizacja latarni powinna być wynikiem analizy możliwości technicznych i dostosowana do lokalnych warunków. Latarnie powinny być energooszczędne (LED), estetyczne, dostosowane wysokością, zaprojektowane w sposób uniemożliwiający zniszczenie.

Latarnie powinny posiadać lampy LED oświetlające ulice, a nie świecące do góry. To zapobiegnie świecenia "w okna" okolicznych mieszkańców oraz uniknie marnowaniu energii (przykłady w załączniku C).
Uzasadnienie realizacji projektu
Omawiany obszar osiedla jest nieoświetlony i mieszkańcy czują się niekomfortowo, korzystając z niego wieczorami i w nocy. Po tym terenie poruszają się bardzo często dzieci w wieku szkolnym wracające samodzielnie ze szkoły po zmroku. Obecnie korzystanie z tego obszaru jest niebezpieczne. Montaż latarni sprawi, że obszar ten stanie się przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców Gocławia także po zmroku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Szacunkowy koszt – 110 000,00zł (w tym dokumentacja projektowa 14 000,00zł)
2. Koszty eksploatacji – 1900,00zł/rok
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
110 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 23:18
Autor projektu
08.08.2019 09:35
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Oświetlenie ulic jest w gestii odpowiednich służb miejskich. Jestem PRZECIW.
  Mieszkaniec14009  04.08.2019 18:11
  • Rozumiem Pana argumenty jednak odpowiednie służby mimo wielu moich zgłoszeń nie poprawiły tej sytuacji. Dlatego musimy tę sprawę wziąć we własne ręce i zagłosować na projekt. Oczywiście nikogo nie zmuszam, tylko zachęcam : )
   Po zmroku jest niebezpiecznie. Ludzie chodzą po ulicy, a samochody wymijają je slalomem. Odkąd jest biedronka, to ruch zarówno pieszy jak i samochodowy jest tam bardzo duży.

   Pozdrawiam serdecznie
   Piotr Wróbel
   Piotr Wróbel  30.08.2019 13:08 Autor projektu
 • zastanawia mnie tylko, dlaczego latarnie mają być zgodnie z projektem TYLKO WZDŁUŻ KWIATKOWSKIEGO 2? a co z budynkiem na wprost Brygady Pościgowej i Jugosłowiańskiej 10? BO? tam niech będzie ciemno bo tam nie mieszkam?
  Alicja Wydro  26.08.2019 21:38
  • Szanowna Pani Alicjo Wydro,
   bardzo mi przykro, że pisząc złośliwy komentarz pod moim projektem nie zapoznała się Pani dokładnie z opisem projektu i załącznikami. NIE JEST PRAWDĄ TO CO PANI PISZE. Latarnia numer 4 i 5 jest zlokalizowana naprzeciw budynku Brygady Pościgowej 2 oraz drogi dojazdowej do tego bloku. Gdyby otworzyła Pani załącznik A_przykładowe rozmieszczenie wszystkich latarni zobaczyłaby Pani, że latarnie będą zlokalizowane naprzeciw bloków Kwiatkowskiego 2, Kwiatkowskiego 4 (jedna z klatek) oraz w okolicach biedronki naprzeciw budynku Brygady Pościgowej 2, o którym wspomina Pani w swoim komentarzu. W tytule projektu jest wymieniony blok Kwiatkowskiego 2, aby łatwiej było zlokalizować mieszkańcom główny fragment dotyczący projektu, ale nie oznacza to, że projekt dotyczy tylko tego bloku.

   Rozmieszczenie latarni jest podyktowane potrzebami mieszkańców dużej części całego osiedla Iskra. Nie tylko tych, którzy mieszkają w wymienionych blokach. To właśnie w tym miejscu jest najciemniej. Dalsze okolice mają oświetlenie.
   Pani Alicjo, zapraszam Panią do przejścia się po zmroku tym odcinkiem. Będzie Pani dokładnie widziała gdzie jest najciemniej.

   Rozumiem, że im bliżej do głosowania tym większe emocje, ale mimo wszystko jeszcze raz proszę o uprawianie polityki fair play.

   Pozdrawiam serdecznie
   Piotr Wróbel
   Piotr Wróbel  30.08.2019 13:12 Autor projektu
  • A co z fragmentem na wprost budynku Jugosłowiańska 10?
   Alicja Wydro  31.08.2019 11:54
 • Pani Alicjo,
  mój projekt nie dotyczy tego obszaru z kilku powodów:

  - po pierwsze teren na wprost bloku Jugosłowiańska 10 ma oświetlenie (stoją tam dwie dosyć duże latarnie). Stawianie kolejnych według mnie byłoby nie do końca zasadne ekonomicznie.

  - po drugie teren nie do końca jest ogólnodostępny i mniemam, że może nie należeć do miasta. Jest odgrodzony szlabanem;

  - po trzecie bezpośrednio przy ulicy jest chodnik dzięki czemu większość osób korzysta z chodnika. W związku z tym jest bezpieczniej.

  Zaproponowany przeze mnie projekt ma poprawić bezpieczeństwo na odcinku drogi, na której obecnie jest najciemniej.

  Pozdrawiam
  Piotr Wróbel
  Piotr Wróbel  03.09.2019 23:28 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany