Kaczkomaty przy Stawach Brustmana

357
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Radosław Sroczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1731 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.12.2020 10:07

Kaczkomaty i tablice edukacyjne zostaną postawione na jesieni (listopad). Obsługa i dostarczanie karmy od rozpoczęcia kalendarzowej zimy lub wcześniejszych mrozów. Wynika to z zaleceń ornitologa.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Stawy Brustmana
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Kaczkomaty i tablice informacyjne zamontowane zostaną przy dwóch mostkach zlokalizowanych na Stawach Brustmana.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Przedmiotem projektu są tzw. kaczkomaty – dystrybutory zdrowej karmy dla kaczek, spełniającej wymogi żywieniowe tych ptaków. Ze względu na liczebność populacji kaczek proponujemy postawić dwa automaty. Będzie na nich umieszczona informacja o preferencjach pokarmowych kaczek, o szkodliwości "ludzkiego" jedzenia oraz o zagrożeniach związanych z dokarmianiem przed nastaniem mrozów. Ze względu na biologię ptaków, dokarmianie powinno się odbywać wyłącznie w okresie zimowym, w ujemnych temperaturach, po pojawieniu się na stawie pokrywy lodowej. W pozostałych miesiącach roku kaczkomaty będą pełniły funkcję edukacyjną. Tekst będzie przygotowany w konsultacji z organizacją pozarządową zajmującą się ochroną ptaków.
Niewygórowana opłata za granulat będzie z pewnością niższa niż kwoty wydawane przez mieszkańców na kajzerki i pozwoli na uzupełnianie zapasów w automacie.

Projekt zakłada również ustawienie tablicy edukacyjnej poświęconej zasadom prawidłowego dokarmiania ptaków, opracowanej przez tę organizację. Takie tablice stoją już w parkach Warszawy (np. Park Olszyna). Inicjatywa ma na celu uświadomienie mieszkańcom zagrożeń związanych z niewłaściwym dokarmianiem ptaków, a także informowanie o preferencjach żywieniowych określonych gatunków.

Cele projektu korespondują z działaniami Urzędu Dzielnicy Bielany (np. plakaty dotyczące dokarmiania ptaków) i stanowią ich uzupełnienie.
Szczególne znaczenie ma lokalizacja kaczkomatów i tablicy w miejscu, gdzie populacja kaczek jest niezwykle liczna (widywane są stada liczące nawet kilkadziesiąt osobników). Dodatkowym atutem będzie zmniejszenie zanieczyszczeń stawu i trawników resztkami psującego się jedzenia oraz ograniczy ich zasięg terytorialny. Mniej jedzenia dostaną gnieżdżące się tu szczury!

Uzasadnienie realizacji projektu
Popularną formą spędzania czasu mieszkańców odpoczywających przy Stawach Brustmana jest dokarmianie ptactwa. Ptaki dostają szkodliwe dla nich pieczywo, niedojedzone resztki, często zepsute. Są niepotrzebnie dokarmiane w ciepłych miesiącach roku. Błędy w żywieniu prowadzą do wielu poważnych chorób, a dokarmianie przed rozpoczęciem zimy do zaniechania migracji. Realizacja projektu ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców, którzy chcą pomóc ptakom, a nieświadomie im szkodzą. Wpisuje się on w szerszy program edukacyjny uwrażliwiający mieszkańców na przyrodę i jej znaczenie. W innych parkach Warszawy podobne inicjatywy zostały dobrze przyjęte przez lokalne społeczności i spełniają swoje zadanie, służąc w równym stopniu potrzebom ludzi i ptaków.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt kaczkomatów wraz z dostawa i montażem - 2 x 10 000 = 20 000
koszt tablic edukacyjnych - 2 x 2 500 = 5 000
koszt obsługi w zakresie uzupełniania urządzeń w pokarm 10 000
w sumie 35 000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 16:38
Autor projektu
10.06.2019 17:27
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany