Hamaki Miejskie dla Warszawy

1240
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Adam Leśniewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
380 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 9003 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
12.08.2021 11:59

W ramach projektu w sześciu lokalizacjach pojawiły się dwuosobowe hamaki miejskie: Pole Mokotowskie (między fontanną a placem zabaw), na skwerze T. Khala, w parku Bródnowskim (przy fontannach od strony ul. Chodeckiej), w parku Moczydło (przy kopcu), w parku Szymańskiego (obok placu zabaw), w parku Dolina Służewska (od strony ul. Puławskiej).

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1) Multimedialny Park Fontann
2) Park Pole Mokotowskie
3) Skwer im. Tadeusza Khala (część w pobliżu pomnika Syreny)
4) Park Szczęśliwicki
5) Park Moczydło
6) Park im. Edwarda Szymańskiego
7) Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego
8) Park Górczewska
9) Park Dolinka Służewska
10) Park Bródnowski
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zakłada realizację Hamaków Miejskich na działkach będących własnością m.st. Warszawy. Spośród 10 zaproponowanych lokalizacji, w ramach konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Urząd m.st. Warszawy (na platformie internetowej: https://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacje), w głosowaniu Mieszkanek i Mieszkańców Warszawy zostanie wybranych 6 lokalizacji, w której postawione zostaną Hamaki Miejskie. W każdej lokalizacji będą to cztery dwuosobowe Hamaki Miejskie. Dokładna lokalizacja Hamaków Miejskich w lokalizacjach wybranych w głosowaniu zostanie wskazana przez jednostkę, która sprawuje opiekę nad danym parkiem/ skwerem w imieniu Urzędu m.st. Warszawy.

Dane projektu

Opis projektu
Hamak Miejski to nowoczesny element małej architektury miejskiej, który może stać się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Warszawy oraz atrakcją turystyczną. Hamak Miejski jest twórczym przetworzeniem sielskiego elementu przydomowych ogrodów. Jego konstrukcja jest stabilna dzięki mocowaniu rozpiętemu pomiędzy dwoma potężnymi metalowymi walcami, które gwarantują wytrzymałość. Ponieważ odporna na zniszczenia musi być również sama konstrukcja siedzisk hamaków, projekt zakłada wykonanie ich nie z tradycyjnego materiału, ale połączonych ze sobą elastycznych pasów (podobnych do pasów bezpieczeństwa w samochodzie). Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja hamaka jest wytrzymała, a zarazem wygodna i estetyczna. Można ją również łatwo czyścić wodą pod ciśnieniem. Duża szerokość siedziska pozwala na swobodny wypoczynek dwóch osób. Dzięki stosunkowo niskiemu zawieszeniu hamaka nad ziemią mogą z niego korzystać również rodziny z dziećmi. Hamak Miejski może być idealnym miejscem do wypoczynku, lektury książek lub korzystania z kąpieli słonecznych.
Realizacja projektu zakłada zbudowanie zestawów czterech dwuosobowych Hamaków Miejskich w 6 lokalizacjach w Warszawie. Lokalizacje zostaną wybrane przez Mieszkanki i Mieszkańców Warszawy w procesie konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Urząd m.st. Warszawy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Hamaki Miejskie zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego w kilku lokalizacjach w Warszawie (np. bulwary nad Wisłą - przy pomniku Syreny, Pole Mokotowskie - przy Bibliotece Narodowej czy na Białołęce - w Parku Henrykowskim) cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Przy sprzyjającej pogodzie trudno znaleźć moment, w którym hamaki nie są zajęte, co wskazuje na zapotrzebowanie na atrakcyjną małą architekturę w Warszawie. Hamaki Miejskie są szansą na stworzenie stosunkowo niedużym kosztem atrakcyjnej przestrzeni publicznej, są ciekawą alternatywą dla wypoczynku na ławce lub samodzielnie przyniesionym kocu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wyliczony koszt montażu 24 szt. hamaków w 6 lokalizacjach wraz z projektem – zgodnie z wyceną ZZW wynosi 360.000 zł. Należy również wliczyć koszty rocznego utrzymania w kwocie 20.000 zł. W związku z tym, końcowy koszt projektu: 380.000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
380 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

02.08.2019 16:22
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany