Zielone zaplecze ul. Ząbkowskiej

1251
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Adam Leśniewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
225 342 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Białostocka, odcinek równoległy do ul. Ząbkowskiej (pomiędzy ul. Markowską i ul. Brzeską), wskazana lokalizacja jest własnością m. st. Warszawy (nr obrębu 41403, nr działki 19).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wskazany odcinek ul. Białostockiej charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pieszych (bliskość węzła przesiadkowego Dw. Wileński, galerii handlowej, szkoły). Brakuje miejsca, gdzie można na chwilę usiąść i odpocząć, co odczuwają szczególnie osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz mieszkańcy niosący zakupy do domu. Jako siedzisko jest często wykorzystywany murek otaczający zieleń, jednak jest on w złym stanie - cegły wykruszają się lub wypadają, duże fragmenty muru są niebezpiecznie pochylone. Projekt zakłada przywrócenie tego miejsca mieszkańcom, wyraźne poprawienie jego estetyki i funkcjonalności. Wkomponowanie siedzisk i koszy na śmieci w nowy murek pozwoli zwiększyć powierzchnię obecnego chodnika i stworzy nowe miejsce do wypoczynku wśród zieleni. Nowe ławki będą wyposażone w oparcia i podpórki boczne pomagające wstać - co jest szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku oraz osób z niepełnosprawnościami, w tej lokalizacji jest dużo takich osób. Dla zachowania charakteru tego miejsca, nowy murek oporowy powinien być wykonany z cegły (jak obecny) lub materiału imitującego cegłę, aby nawiązywał do stojącej naprzeciw kamienicy (Białostocka 22) i architektury przemysłowej warszawskiej Pragi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada stworzenia atrakcyjnego, zielonego zaplecza dla ul. Ząbkowskiej, na której dramatycznie brakuje zieleni i nie ma miejsca gdzie można odpocząć w gorące dni. W ramach projektu wykorzystany zostanie potencjał ul. Białostockiej (odcinek równoległy do ul. Ząbkowskiej pomiędzy ul. Brzeską i ul. Markowską). Wzdłuż bloku Białostocka 5 jest tam zaniedbany teren zielony, który po rewitalizacji z powodzeniem może pełnić rolę lokalnego skweru. W ramach projektu zakłada się: uzupełnienia szaty roślinnej (rekultywacja trawnika, dosadzenie krzewów (irga błyszcząca, róża okrywowa) oraz bylin ozdobnych); posadzenie 3 drzew (obwód pnia 14-16 cm) i 1 drzewa (obwód pnia 30-35 cm) wraz z treegatorami do podlewania i 3-letnią pielęgnacją; remont ceglanego muru i wkomponowanie w mur ławek i koszy na śmieci.
Uzasadnienie realizacji projektu
Rewitalizacja i uzupełnienie zieleni w tym miejscu jest ważne, ponieważ miejsce jest obecnie wysoce zdegradowane: część starych drzew została wycięta, trawnik jest zaniedbany, szpalery krzewów niekompletne, kosze na śmieci stare i zniszczone, mur oporowy z cegieł jest niebezpiecznie wychylony i wyszczerbiony. W okolicy bardzo brakuje urządzonej zieleni miejskiej wysokiej jakości. Osoby starsze oraz rodziny z dziećmi, wracające z zakupów w pobliskiej galerii handlowej lub bazarku, siadają obecnie na krzywym murku, ponieważ w okolicy nie ma innego miejsca, gdzie w cieniu można by odpocząć.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
-prace ogrodnicze 74 898,00
-zakup i montaż worków do nawadniania drzew 864,00
-zakup i montaż małej architektury 14 580,00
-prace przy murku 91 800,00
-remont nawierzchni chodnika 16 200,00
-opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej 25 920,00
-oznakowanie projektu 1 080,00

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
225 342,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Przecież ZA blokiem Białostocka 5 jest bardzo fajny teren zielony.
  Mieszkaniec15151  06.09.2019 23:30
 • TAK, teraz jest nieestetycznie, a Praga Północ dramatycznie potrzebuje zieleni
  Mieszkaniec12736  08.09.2019 21:53
  • Dziękuję za głos poparcia! To miejsce naprawdę może być piękną enklawą zieleni! :)
   Adam Leśniewicz  10.09.2019 22:12 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany