Łąka kwietna na Bemowie

724
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 250 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2165 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.02.2021 13:34

I kwartał br: przygotowywanie dokumentacji przetargowej
II kwartał br. ogłoszenie postępowania przetargowego, wyłonienie wykonawcy, zawarcie umowy
III/IV kwartał br. realizacja prac w terenie

______________________________________

Zablokowane środki na realizację projektu do 31.12.2020 r. Zarządzeniem Prezydenta z 05.06.2020 r.

______________________________________

Projekt będzie przywrócony do realizacji w 2021 roku

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
pas po jednej stronie wzdłuż ul. Hery na odcinku od ul. Radiowej do ul. Zeusa ok. 150 m długości, średnio 3,0 m szerokości + wyspy zieleni pomiędzy zatoczkami do parkowania;
pas po jednej stronie wzdłuż ul. Hery na odcinku od ul. Elektry do ul. Posejdona ok. 130 m długości, ok. 4,5 m szerokości + wyspy zieleni pomiędzy zatoczkami do parkowania;
Nr obrębu: 6-08-11
Nr działki ew. 21/1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar dobrze nasłoneczniony lub w półcieniu (powierzchnia nasłonecznienia przez co najmniej 5 godzin dziennie). Nie ma konieczności usuwania obecnie istniejących drzew oraz krzewów posadzonych w dużej mierze przez okolicznych mieszkańców. W jednym z miejsc na wiosnę przepięknie kwitną i rozrastają się szafirki posadzone przez sąsiadkę; należy to miejsce zachować. Chętnie wskażę je przy opracowywaniu projektu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt ma na celu rekultywację zaniedbanego trawnika wzdłuż ul. Hery na Bemowie, poprzez stworzenie łąki kwietnej (o łącznej powierzchni ok.1000 m2) pomiędzy ciągiem pieszym a ogrodzeniem myjni oraz ogrodzeniem Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Niezależnie przewiduje się rekultywację trawników na wysepkach pomiędzy zatokami parkingowymi.

Łąka będzie cieszącą oko, pachnącą i pożyteczną ozdobą ulicy. Łąka stanie się domem dla setek owadów i roślin, ptaków oraz jeży, które spacerują po okolicy, przyczyni się do zmniejszenia emisji smogu i hałasu. Nie ma przeszkód, żeby z łąki korzystały także psy i koty wyprowadzane przez mieszkańców.
Dzieci i dorośli będą mogli uczyć się botaniki jak i rozpoznawania owadów, czemu służyć będą dwie tablice informacyjno-edukacyjne (poświęcone roślinom i owadom występującym na łące kwietnej). Łąka kwietna zostanie wykonana zgodnie ze standardami kształtowania zieleni Warszawy przyjętymi Uchwałą Nr XXXVIII/973/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15.12.2016 r. W doborze mieszanki nasion należy kierować się warunkami glebowymi, nasłonecznieniem i wilgotnością podłoża w miejscu, gdzie chcemy wysiać łąkę. Dzięki zastosowaniu mieszanki nasion wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne, zachwycające wyglądem przez cały rok. Przy zakładaniu łąki kwietnej spodziewane efekty będą widoczne w kolejnym sezonie.
Ponadto na wysepkach pomiędzy zatokami parkingowymi zostanie przeprowadzona rekultywacja trawnika polegająca na wymianie ziemi, wyrównaniu terenu i obsianiu trawą niską. Wysepki zostaną wygrodzone słupkami uniemożliwiającymi parkowanie samochodów na trawniku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie trawnik przy ul. Hery jest zaniedbany i zaśmiecony. Po remoncie kanalizacji w 2019 roku trawnik został przysypany ziemią i gruzem z wykopu. W czasie suszy teren ten staje się piaszczystą pustynią. "Trawnik" jest koszony ok. 4 razy w sezonie, co jest uciążliwe ze względu na wytwarzany hałas, kurz i smog.
Łąka będzie uzupełnieniem projektów wcześniej zrealizowanych wzdłuż ul. Hery: ławek dla pieszych, hoteli dla owadów, budek dla ptaków.

Poza funkcją estetyczną łąki kwietne są enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt, dając mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu, zmniejszając wyspy gorąca. Nisko koszone trawniki latem błyskawicznie wysychają i żółkną. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza, co ogranicza poziom smogu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
53 250,00 zł wymiana zanieczyszczonej ziemi na urodzajną, przemieszanie wierzchniej warstwy ziemi glebogryzarką, zakup torfu do przykrycia nasion, wysiew nasion
48 000,00 zł pielęgnacja łąki kwietnej w 2020 r. (przyjęto 10 podlewań i 1 koszenie)
4 000,00 zł opracowanie i wykonanie dwóch tablic informacyjno-edukacyjnych
15 000,00 zł wykonanie słupków wygrodzeniowych na wysepkach
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 250,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

25.07.2019 11:51
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • bardzo fajny pomysł!
  Mieszkanka470  10.06.2019 10:57
 • Świetny pomysł! Mam nadzieję, że zostanie zaakceptowany i będzie można na niego głosować :)
  Aleksandra Piątek  08.07.2019 15:34
 • 10 podlewan I jedno koszenie to koszt 50tys zł? Jakoś strasznie dużo..
  Mieszkaniec10611  08.08.2019 18:04
  • To prawda, tez wydaje mi się, że sporo- niestety potencjalni wykonawcy wskazali brak przyłącza wody więc w pierwszym roku podlewać będzie beczkowóz. Przy sumarycznej powierzchni ok 1000 metrów kwadratowych daje to koszt jednego podlewania 4.8pln za m2...
   Metr sześcienny wody to 3,89pln, dochodzą koszty dojazdu beczkowozu i obsługi. (Tylko w pierwszym roku)
   Mieszkaniec  09.08.2019 08:56 Autor projektu
  • ale czy pomysłodawca, mieszkańcy i urzędnicy pomyśleli o tym i, na dodatek wzięli to pod uwagę? Tym bardziej, że (napisałam oceniając podobny pomysł w tym roku): "Kilka lat temu, w Parku "Górczewska", zrealizowano bardzo podobny projekt, chyba jaszcze z Budżetu Partycypacyjnego. Proszę odszukać choćby śladu po tym pomyśle. Dla ułatwienia poszukiwań dodam, że była to „łąka kwietna” koło ulicy Raginisa, chyba „aż”dwuletnia.. Proponuję nie kosić terenu przeznaczonego na łąkę kwietną w czasie kwitnienia kwiatów, doczekamy się wspaniałego efektu bez specjalnych kosztów."
   Mieszkanka26465  02.05.2021 13:55
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany