Ogród Nowolipie - drugie życie muranowskiego podwórka

388
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu ELŻBIETA KOWALSKA
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
370 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
W sąsiedztwie CAM Nowolipie przy ul.Nowolipie 25B. Dotyczy częściowego zagospodarowania działki ewidencyjnej o nr 95/8 z obrębu 6-02-07.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka pozostająca w przestrzeni Dzielnicy Wola, która jest pokryta asfaltem i nie jest celem żadnych działań.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
1.Istotą projektu jest zagospodarowanie bezpośrednio przylegającego od strony południowej do ogrodu CAM Nowolipie – Warszawa, ul. Nowolipie 25 B działki – działka ewidencyjna nr 95/8 obręb 6-02-07. Obecnie działka pokryta jest asfaltem z zainstalowanymi dwoma koszami do koszykówki. Od lat jest terenem z którego nikt nie korzysta, a wcześniej istniejący stół do ping – ponga, przyjmujący funkcję stołu biesiadnego został zlikwidowany. Z rozległych kałuż po opadowych , na wskazanym miejscu pożytek mają jedynie zwierzęta domowe, ptaki, a nawet dzikie kaczki( stosowne zdjęcia w załączeniu). Zainstalowanie w ogrodzeniu CAM Nowolipie furtki przejściowej łączącej istniejący już ogród Centrum z istniejącą już infrastrukturą – kawiarnią letnią, tarasem, dostępem do WC, łazienki, natrysku z nowym zagospodarowanym ww terenem da możliwość powołania do życia „ Ogrodu Nowolipie” otwartego na potrzeby społeczności lokalnej , a także mieszkańców całej Warszawy. Znakomita lokalizacja, bliskie położenie ciągów komunikacyjnych skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Al. Solidarności daje realne możliwości do korzystania , przebywania w Ogrodzie Nowolipie osób przyjeżdżających. Projekt wykorzystania tego terenu był konsultowany z ZGN Warszawa Wola w latach poprzednich 2017-2018 ( stosowna dokumentacja w dyspozycji CAM Nowolipie)
2.Zamontowanie urządzeń do siłowni plenerowej dla dorosłych i dostosowanie nawierzchni na terenie po wyasfaltowanym boisku w pobliżu CAM Nowolipie.
3.Zamontowanie urządzeń zabawowych dla dzieci, piaskownicy, zjeżdżalni, huśtawek , bujawek itp. Tu również dostosowanie nawierzchni pod te urządzenia.
4.Wygospodarowanie miejsca na potrzeby przyszłych imprez plenerowych wraz z aranżacją zieleni.
Mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie korzystać z wszystkich form zajęć i sprzętu usytuowanego na tym placu oraz w CAM Nowolipie przez 7 dni w tygodniu w godzinach nie zakłócających spokoju mieszkańców (6:00 - 22:00). Informacja o sposobie korzystania z zamontowanego sprzętu będzie uwidoczniona na specjalnych tablicach informacyjnych.
5. Aranżacja zieleni – trawniki, nasadzenia kwiatów, krzewów
6. Instalacja ławek, ławeczek na terenie działki 95/8.
7.Opracowanie dokumentacji projektowej
Uzasadnienie realizacji projektu
Z powyższego projektu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy bez ograniczeń wiekowych. Każdy coś dla siebie znajdzie interesującego, spełniającego jego oczekiwania na wykorzystanie wolnego czasu. A najważniejsze, że będą mieli to wszystko w zasięgu ręki. W okolicy mało jest takiego ogólnodostępnego sprzętu do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu z wykorzystaniem miejskich siłowni w formie obwodowo-stacyjnej służą poprawie ruchomości stawów, siły mięśni, wytrzymałości organizmu, lepszego funkcjonowania układu: oddechowego, nerwowego, trawiennego i krążenia.
Często wraz z rodzicami pojawiają się tam dzieci, które w między czasie gdy rodzic ćwiczy nie bardzo mają co ze sobą zrobić, gdyż urządzenia dla dorosłych są dla nich za duże. Dlatego powstał pomysł by stworzyć możliwość zabawy - ćwiczenia i dla nich. Dodatkowo w ramach zajęć świetlicowych, ze sprzętu zabawowego mogli by korzystać uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej. Ta inwestycja pozwoli już od małego zaszczepić chęć do sportu w młodych ludziach, co przełoży się w przyszłości na ich zdrowie.
W pobliżu znajduje się również przedszkole, z którego dzieci mogły by korzystać z piaskownicy i innych urządzeń.
Poza tym imprezy plenerowe zabezpieczą tę część mieszkańców, której nie stać na coraz to droższe bilety do kina, teatru czy na inne biletowane imprezy. Dla tych, którzy chcą spędzić czas w miłym towarzystwie przy szklance napoju czy słodkim co nieco za przystępną cenę zaprasza kawiarnia Ośrodka Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie". Tu też można spędzić czas międzypokoleniowo biorąc udział w ciekawych spotkaniach, programach edukacyjnych, zajęciach tematycznych i imprezach.
Realizację projektu popiera i gorąco poleca Wolska Rada Seniorów oraz Samorząd Bywalców CAM Nowolipie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Opracowanie projektu budowlanego wykonawczego – 20 000
Roboty rozbiórkowe wraz z utylizacją materiału – 40 000
Remont odtworzeniowo murka oporowego – 40 000
Wykonanie furtki – 10 000
Plac zabaw (piaskownica, gniazdo, huśtawka podwójna, ważka, bujaki x2, domek ze zjeżdżalnią, karuzela, tablica z regulaminem, wykonanie nawierzchni bezpiecznej) – 160 000
Siłownia plenerowa (orbitek, biegacz, wioślarz, steper, wahadło, wyciskacz, motyl, maty przerostowe pod urządzenia) – 55 000
Mała architektura (ławki x 10, kosze na śmieci 5-6, stolik do szachów i chińczyka x2 ) – 26 000
Zieleń – 15 000
Zakup leżaków 20 szt – 3 000
Oznakowanie logiem budżetu obywatelskiego – 1 000
Koszty łączne – 370 000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
370 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 21:17
Autor projektu
10.06.2019 21:19
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł! To zapuszczone od lat boisko powinno służyć okolicznym mieszkańcom. Zachowana funkcja sportowo-kulturalno-wypoczynkowa, połączona dodatkowo z CAM Nowolipie to idealne rozwiązanie.
  Rafał Kowalczyk  18.06.2019 23:21
  • Dziękuję za poparcie. Teraz musimy zmobilizować się do głosowania. Pozdrawiam serdecznie. ek
   ELŻBIETA KOWALSKA  27.08.2019 18:51 Autor projektu
 • Dobry pomysł, jestem za. Najwyższa pora aby pokryte asfaltem podwórka zostały zamienione w place zabaw, miejsca spotkań mieszkańców.
  Mieszkaniec18351  31.07.2019 10:56
  • dziękuje bardzo za poparcie pomysłu. Teraz tylko musimy zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do głosowania.
   ELŻBIETA KOWALSKA  27.08.2019 18:49 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany