MUSICON-innowacja w muzykoterapii i terapii pedagogicznej

184
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5, ul.Otwocka 3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nie dotyczy

Dane projektu

Opis projektu
Musicon najlepiej określić mianem oryginalnej maszyny muzycznej, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów (wzrok,słuch,dotyk)oraz ciekawości poznawczej zwiększa efektywność w pracy z dzieckiem. To innowacja w procesie edukacji i terapii. Musicon może być wykorzystywany podczas zajęć indywidualnych i grupowych. MUSICON to analogowy instrument muzyczny. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka - zaprojektowany mechanizm uruchamia dźwięki instrumentów utrzymywanych za pomocą specjalnego systemu magnetycznego. Dzięki temu może on brzmieć jak mała orkiestra. Został wykonany z drewna z największą troską o jakość i bezpieczeństwo dzieci, stworzony w Polsce przez polskich specjalistów. Uniwersalność Musiconu sprawia, że jest on ceniony zarówno przez dzieci rodziców, nauczycieli, jak i terapeutów.

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców:

Zajęcia z wykorzystaniem MUSICONU będą dostępne dla dzieci od 3. roku życia i młodzieży z rejonu dzielnicy Praga Północ. Pierwszeństwo do udziału w terapii będą miały dzieci z orzeczeniami tj.specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi-dzieci niepełnosprawne ruchowo, intelektualnie; dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i deficytami o podłożu emocjonalnym-społecznym.

Rekrutacja na zajęcia będzie prowadzona w czerwcu 2020 r. przez specjalistów i recepcję Poradni. Plakaty z informacją o rekrutacji zostaną przekazane do placówek oświatowych w Dzielnicy Praga-Północ oraz będą zamieszczone na stronie internetowej i Facebooku Poradni.

Zajęcia terapeutyczne będą prowadzone nieodpłatnie na terenie Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej nr 5, ul.Otwocka 3 przez wykwalifikowanych specjalistów: psychologów, pedagogów specjalnych, muzykoterapeutę w godzinach pracy Poradni, tj.od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz soboty w godzinach 9.00-14.00.

Terapia będzie prowadzona 1 lub 2 razy w tygodniu po 45-60 min dla każdego dziecka. Z założenia będą to zajęcia indywidualne lub grupowe, trwające od 3 do 10 miesięcy, od roku kalendarzowego 2020.Oferta zajęć będzie na bieżąco aktualizowana, w zależności od potrzeb środowiska lokalnego i możliwości realizacji terapii.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dla dzieci muzyka jest czymś naturalnym. Musicon pozwala wstąpić w świat muzyki jak żaden inny instrument. Dzieci używają go intuicyjnie i świetnie się przy tym bawią. Dlatego jest on idealnym wsparciem przy terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz mających różnego rodzaju niepełnosprawności społeczne, intelektualne czy ruchowe. Musicon zawiera zestaw czterech modułowych instrumentów: młynek, dzwonki, dodo i bębenek. Instrumenty mocowane są na magnetycznej ramie, dzięki której w dowolnej chwili możemy je zdjąć, dodać luz zmienić kolejność nawet w trakcie gry. Najnowsze badania wykazały, że Musicon uczy dzieci także współpracy, programowania, matematyki i fizyki, wspiera rozwój sprawności manualnych przez trening dużej i małej motoryki. Najważniejsze jest to, że pobudza do bycia kreatywnym i wzmacnia u dzieci poczucie sprawności - ponieważ podczas zabawy-terapii Musiconem nie ma możliwości, aby "coś się nie udało". Podczas zabawy dzieci spontanicznie komponują, zmieniają instrumenty, tempo, a nawet improwizują. Musicon przez prostotę i uniwersalność w swym działaniu zaspokaja podstawowe potrzeby poznawcze każdego dziecka: ciekawość dziecięcą, potrzebę ruchową, naukę przez eksperymentowanie. Można powiedzieć, że Musicon jest zasilany niespożytą energią i głodem wiedzy dziecięcej.

Dzięki Musiconowi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 zyska możliwość prowadzenia dodatkowych godzin terapii dla dzieci i młodzieży na innowacyjnym sprzęcie. Zajęcia będą dla młodych odbiorców atrakcją, nowością i szybko zaczną przynosić zamierzone cele i efekty terapeutyczne. Z roku na rok rośnie liczba dzieci, które potrzebują różnego rodzaju terapii i zajęć wspomagających ich rozwój. Musicon można zastosować w zajęciach z muzykoterapii, terapii pedagogicznej, rehabilitacji ruchowej, zaburzeń zachowania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Cena detaliczna Musicon 17 299 zł brutto (gwarancja 2 lata)
Dodatkowe koszty uwzględnione w projekcie:
1. zestaw pacynek The Musicons (do wykorzystania ze scenariuszami zajęć) - 369 zł brutto
2. pokrowiec na Musicon i instrumenty - 330 zł brutto
3. zestaw materiałów drukowanych m.in. podręcznik nauczyciela, skrypty lekcyjne, notatniki, taśmy - 799 zł brutto
4. dostęp do bazy wiedzy Unlimited (skrypty lekcyjne, materiały do drukowania) - 899 zł brutto
5. sześciogodzinne szkolenie z certyfikatem dla 2 osób - 499 zł brutto
6. przedłużenie gwarancji na 4 lata - 1 099 zł brutto
7. dodatkowe godziny zajęć terapeutycznych dla dzieci - 10 godz. tygodniowo w okresie wrzesień-listopad 2020: 10 godz.x13 tygodni= 130 godz x 70 zł brutto = 9100 umowy zlecenia dla przeszkolonych terapeutów.
8. materiały plastyczne, w tym koszt oznakowania sprzętu (kredki, flamastry, bloki rysunkowe itp.) - 706 zł brutto

Całkowity koszt projektu: 31 000 zł brutto (słownie: trzydzieści jeden tysięcy)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

03.06.2019 14:19
Koordynator w Dzielnicy Praga Północ
04.06.2019 09:16
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
29.07.2019 17:37
Koordynator w Dzielnicy Praga Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo ciekawa inicjatywa. Doskonały sposób na pomaganie dzieciom i wsparcie procesu rehabilitacji przy udziale muzyki. Popieram.
    Mieszkaniec17704  12.06.2019 11:49
  • racjonalny pomysł i projekt
    Mieszkaniec12736  03.07.2019 11:54
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany