Cyfrowy Senior

451
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
130 400 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 684 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.01.2021 12:09

styczeń/luty - przygotowanie procedur przetargowych na pełnienie opiekuna pracowni komputerowej

luty/marzec - przetarg na prowadzenie zajęć i warsztatów, zapytania ofertowe na projekt i druk materiałów promocyjnych

Pracownia komputerowa została otwarta dla uczestników 10 lutego, natomiast drugiego marca ruszyły zajęcia z języka angielskiego oraz warsztaty komputerowe. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w dniu 12 marca zostały zawieszone działania w ramach projektu. Od dnia 28 kwietnia zostały wznowione kursy komputerowe, realizowane w formie zdalnej. 
Kursy wróciły do formy stacjonarnej 17 czerwca. Obecnie realizowane są kursy z języka angielskiego na poziomie podstawowym i średniozaawansowany, francuski i niemiecki na poziomie podstawowym, warsztaty komputerowe dla początkujących oraz średniozaawansowanych, a także warsztaty z edycji tekstu. 31 lipca rusza kurs 'Internet i media społecznościowe', natomiast 2 sierpnia - "Warszawa w Internecie'.
Na bieżąco prowadzimy zapisy na konsultacje indywidualne w pracowni komputerowej.

Projekt będzie realizowany do grudnia tego roku z ze zwiekszoną częstotliwością. Przewidywane jest także prowadzenie zajęć on-line, po dokonaniu zakupu sprzętu elektronicznego dla uczestników (tablety).

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. A. Tymowskiego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zajęcia będą odbywały się w pomieszczeniach Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego – Dział Wsparcia Społecznego, przy ul. Świętojerskiej 12a
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W lokalizacji znajduje się wyposażona pracownia komputerowa na 6 stanowisk. Miejsce dostosowane do osób z niepełnosprawnością.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie nowoczesnej pracowni komputerowej, w której będą się odbywały bezpłatne zajęcia komputerowe, głównie dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście, w szczególności osób starszych.
W ramach projektu prowadzone będą:
- warsztaty komputerowe z podstaw obsługi – dla początkujących i dla zaawansowanych, każda grupa warsztatowa 40 godzin zajęć (2 razy w tygodniu po 2 godziny) – łącznie 12 grup w ciągu roku tj. 480 godzin warsztatów;
- specjalistyczne warsztaty komputerowe m.in. z grafiki i projektowania, mediów społecznościowych i Internetu oraz inne wybrane przez seniorów oraz innych mieszkańców Śródmieścia, którzy będą korzystać z pracowni - każdy z warsztatów 26 godzin – łącznie 6 grup w ciągu roku, tj. 156 godzin warsztatów;
- zajęcia językowe – (język angielski na 2 poziomach zaawansowania), język francuski i niemiecki na poziomie podstawowym, każdy z kursów po 26 godzin – łącznie 8 grup w ciągu roku, tj. 208 godzin zajęć.
Na poszczególne zajęcia obowiązywać będą zapisy.
W pozostałym czasie pracownia będzie ogólnodostępna, gdzie pod kierunkiem zatrudnionego instruktora, każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z komputera z dostępem do internetu.
Pracownia wyposażona jest w sprzęt komputerowy (6 stanowisk), najnowsze oprogramowanie oraz w oprogramowanie do prowadzenia zajęć językowych oraz specjalistycznych m.in. , dzięki czemu seniorzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności i przechodzić na wyższy poziom wtajemniczenia komputerowego. Takie oprogramowanie umożliwia zastosowanie różnorodnych metod nauczania – ćwiczenia słuchowe, konwersacje czy naukę poprawnej wymowy.
Rekrutacja do projektu prowadzona będzie w jak najszerszym zakresie, tak aby każdy zainteresowany mógł z niego skorzystać. Informacje rozpowszechniane będą przy współpracy ze śródmiejskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi wspierającymi seniorów, poprzez plakaty i ulotki oraz poprzez portale społecznościowe i strony internetowe.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na potrzebę stworzenia ogólnodostępnej, bezpłatnej pracowni komputerowej, zgłaszanej przez seniorów. Coraz więcej osób starszych chce korzystać z nowoczesnych technologii, mieć możliwość korzystania z pojawiających się ułatwień życia codziennego. Wykluczenie cyfrowe jest szczególnie widoczne w tej grupie wiekowej, co wpływa na konieczność ułatwiania im w dostępie do nowoczesnych technologii. Dodatkowo część osób poznała już podstawy i bardzo chce dalej zagłębiać się w nowe programy i rozwiązania.
Bardzo ważne aby nauczyć seniorów bezpiecznie korzystać z komputerów, tak aby nie wyrządzili sobie krzywdy mając podstawowe umiejętności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
promocja projektu 3000,00 zł
wynagrodzenie opiekuna pracowni 34000,00 zł
artykuły eksploatacyjne i materiały biurowe 3000,00 zł
poczęstunek i ekologiczne naczynia jednorazowe 3500,00 zł
wynagrodzenie dla prowadzących zajęcia 84400,00 zł
zakup materiałów do prowadzenia specjalistycznych zajęć 2500,00 zł
razem 130400,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
130 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

07.06.2019 10:39
Autor projektu
27.08.2019 13:17
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany