Czytanie jest modne – zakup nowości dla praskich mieszkańców

438
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Marzena Kandziora
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
165 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Oddziały i filie Biblioteki Publicznej na terenie Pragi-Północ.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt jest kontynuacją zwycięskiego również w poprzednich latach pomysłu. Ze względu na bogatą ofertę wydawniczą, nie traci na aktualności. Zapis do praskich bibliotek i wypożyczanie zbiorów jest bezpłatne. Udostępnianie książek odbywa się zgodnie z regulaminem Biblioteki. Mieszkańcy mają dostęp do centralnego katalogu on-line, który oprócz dostarczania informacji o posiadanych zbiorach i ich lokalizacji umożliwia czytelnikowi wgląd do swojego konta, samodzielne dokonanie rezerwacji, zamówień wybranych egzemplarzy oraz daje możliwość przesuwania terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych. Zakup nowości odbywa się m.in. wg gromadzonych propozycji mieszkańców, czyli ich życzeń na konkretne tytuły.
Biblioteki położone są blisko swoich użytkowników, zaspokajają potrzeby uczestnictwa w kulturze wszystkim grupom wiekowym – od dzieci po osoby starsze. Dzieje się to głównie poprzez udostępnianie literatury w formie książek i audiobooków. Dużą grupę użytkowników biblioteki stanowią osoby, których nie stać na zakup książek, a nie wyobrażają sobie bez nich życia. Często książka to jedyne zetknięcie się z kulturą. Dla najmłodszych mieszkańców Dzielnicy biblioteki pełnią rolę edukacyjną, przygotowując małe dzieci do bardzo wczesnych kontaktów z książką i biblioteką kształtując ich gust czytelniczy poprzez dobór odpowiedniej lektury. Pomagają w rozwijaniu umiejętności samokształcenia uczniów i studentów, a także dbają o ochronę i zachowanie zbiorów dla pożytku przyszłych pokoleń. Bibliotekarze wszelkimi sposobami starają się pozyskać nowe książki (dary od czytelników, wydawnictw i sponsorów), ale to nigdy nie zaspokajało i nadal nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Problemem jest brak wystarczających środków na zakup nowości wydawniczych w ilości satysfakcjonującej czytelnika.
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem projektu jest zwiększenie oferty Biblioteki Publicznej na terenie Dzielnicy Praga-Północ poprzez systematyczny dopływ nowości do praskich bibliotek, a tym samym uatrakcyjnienie naszych zbiorów. Projekt ma na celu zwiększyć liczbę użytkowników bibliotek, gdyż dzięki zakupowi zwiększy się jej atrakcyjność wśród mieszkańców. Biblioteki publiczne zaspokajają potrzeby w zakresie czytelnictwa, ale i informacji, edukacji i kultury. Kształtują nawyk czytania, zwracając uwagę na wartość przeczytanych treści. Każda biblioteka powinna mieć możliwość aktualizowania sowich zbiorów o te najciekawsze i najatrakcyjniejsze na rynku wydawniczym. Realizacja powyższych działań będzie możliwa tylko wówczas, gdy biblioteka będzie dysponowała większymi środkami finansowymi. Projekt będzie służył obecnym, ale i przyszłym mieszkańcom Dzielnicy. Z uwagi na brak odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie potrzeb czytelniczych wśród mieszkańców naszej dzielnicy oraz wysokie ceny książek dostępnych na rynku księgarskim, realizacja tego projektu sprawi, że oferta Praskich bibliotek wzbogaci się o wiele cennych i atrakcyjnych nowości wydawniczych,
Projekt był zgłaszany również w poprzedniej edycji i cieszył się ogromnym poparciem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Na terenie dzielnicy Praga-Północ działa 11 placówek bibliotecznych.
Wydatki na nowości wydawnicze (książki i multimedia) w ciągu roku na jedną placówkę ok. 15 000,00 zł.
15 000,00 zł x 11 placówek = 165 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 165 000,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
165 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 15:15
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • jak najbardziej tak, jak co roku; kwota niewymagająca i można uzupełniać księgozbiór nowościami; jednak jak dla mnie godziny dostępności bibliotek są do korekty ... kończąc pracę o 17-18 a zaczynając o 9 - nie mam szansy na korzystanie z bibliotek; może też sobota w miejsce poniedziałku?
    Mieszkaniec12736  07.07.2019 00:53
    • popieram. osoby pracujące nie są w stanie korzystać z biblioteki
      Mieszkaniec15151  06.09.2019 23:15
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany