Wybieram zieleń- warsztaty ogrodów: wiszących, w słojach oraz w szklanych naczyniach dla dzieci, młodzieży, rodzin i dorosłych

271
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
19 100 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy/ ul. Powstańców Śląskich 17
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Placówki biblioteczne na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Dane projektu

Opis projektu
Z projektu będą mogli korzystać wszyscy w wieku od 8 do 100 lat. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, w budżecie projektu zostały uwzględnione m.in. koszty zakupu akcesoriów i materiałów, wynagrodzenia instruktora, fachowa literatura.
Chciałabym zorganizować kilka rodzajów spotkań dla różnych grup: ogrody w słojach, wiszące ogrody (kokedama), ogrody w szkle -warsztaty rodzinne, warsztaty dla młodzieży, warsztaty dla dorosłych (po 2 spotkania każdego rodzaju- łącznie 18 spotkań w roku; 36 godzin).

Koszty warsztatów:
Kokedema (6 warsztatów)- 1 warsztat materiały- 300zł tj. 1 800 zł;
Rośliny w słoikach (6 warsztatów)- 1 warsztat materiały- rośliny 350zł, słoje i ziemia 850zł tj. 6 900 zł;
Rośliny w szkle (6 warsztatów)- 1 warsztat materiały- 400 zł tj. 2 400 zł;
Drobne zakupy materiałów- folie ochronne, ceraty, rękawiczki, preparaty do czyszczenia szkieł, narzędzia ogrodnicze, literatura itp. 2 000 zł;
Wynagrodzenia instruktorskie- 18 spotkań/ 36h tj. 5 500 zł;
Promocja przedsięwzięć, projekty graficzne, plakaty, ulotki- 500 zł.

Spotkania odbywałyby się w godzinach popołudniowych (od około 17:30), tak aby- po pracy i po szkole- mogła w nich uczestniczyć jak największa ilość osób. Każdy warsztat będzie składał się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej.
W pierwszej z nich uczestnicy dowiedzą się o różnych ciekawych technikach uprawy roślin. Prześledzą etapy powstawania ekosystemów zamkniętych w szkle, zasady sadzenia roślin w szklanych naczyniach oraz dowiedzą się o różnych ciekawych i mało znanych Japońskich sposobach dbania o rośliny- etapy powstawania wiszących roślinnych kompozycji oraz jak o nią dbać, aby cieszyć się nią przez lata. W części praktycznej korzystać się będzie z przygotowanych materiałów takich jak: narzędzia, rośliny, mchy, sznury, naczynia, kamienie, słoje, naczynia szklane, podłoże, keto i akadamy oraz wszystkie inne elementy niezbędne do stworzenia własnej aranżacji.
Zależy mi na zorganizowaniu warsztatów tworzenia ogrodów, ponieważ będzie to doskonała alternatywa dla osób, które chcą się nauczyć opieki nad roślinami. Poprzez udział w warsztatach zdobędą dodatkowa wiedzę z zakresu m.in. biologii, która będą mogli wykorzystać- w przypadku dzieci i młodzieży w szkole, ale również (w przypadku osób dorosłych) w życiu codziennym.
Chciałabym również zachęcić uczestników do zwrócenia uwagi na konieczność dbania o środowisko. Mam nadzieję, że jeśli zrozumieją jak funkcjonuje np. ogród w szkle (czyli fragment krajobrazu, zamknięty mały ekosystem, który rośnie, zmienia się i ustawia do światła słonecznego a każdego dnia można obserwować zmiany jakie w środku zachodzą) to będą potrafili tę wiedzę przełożyć na większą skale- makro- czyli na nasze środowisko.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mam nadzieję, że warsztaty pozwolą na dobrą zabawę, miłe spędzenie czasu wolnego oraz rozwój kreatywności. Warsztaty te będą również doskonałą formą integracji zarówno tej na poziomie rodziny- warsztaty rodzinne, jak i tej na poziomie sąsiedzkim i lokalnym.
Uczestnicy będą mogli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również zdobyć nowe informacje oraz pokazać własną kreatywność. Tego typu przedsięwzięcia proponowane komercyjnie mają bardzo wysokie ceny- ok. 200 zł od osoby. Dlatego budżet przeciętnej rodziny uniemożliwia uczestnictwo zarówno dzieci jak i dorosłych w płatnych warsztatach.
Celem projektu jest edukacja uczestników- jak dbać o rośliny, ale również chciałabym pokazać im nowe formy spędzania wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy rówieśnikami. Liczę na ich entuzjazm i pomysłowość- poprzez łączenie kształtów, kolorów i gatunków będą mogli wydobyć naturalne piękno roślin bez zbędnych ozdobników oraz sztucznych form. Będzie to przestrzeń dla ich pomysłów z jednoczesną możliwością ich realizacji. W naszej dzielnicy bardzo bogata jest oferta dla tylko dzieci lub tylko młodzieży. Moja propozycja znacznie ją rozszerza i umożliwia w warsztatach uczestnictwo duetu: rodzic- dziecko, rodzeństwo, znajomi lub indywidualnie.
Tak zdywersyfikowany projekt to pierwsza tego typu propozycja na terenie Bemowa, ale również Warszawy!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Kokodema (6 warsztatów) - 1 warsztat materiały - 300,00 PLN - łącznie 1 800,00 PLN
• Rośliny w słoikach (6 warsztatów) - 1 warsztat materiały - rośliny 350,00 PLN - słoje i ziemia 850,00 PLN tj. 6 900,00 PLN
• Rośliny w szkle (6 warsztatów) – 1 warsztat materiały – 400,00 PLN tj. 2 400,00 PLN
• Drobne zakupy materiałów – folie ochronne, ceraty, rękawiczki, preparaty do czyszczenia szkieł, narzędzia ogrodnicze, literatura itp. 2 000,00 PLN
• Wynagrodzenia instruktorskie – 18 spotkań/36 h tj. 5 500,00 PLN
• Promocja przedsięwzięć, projekty graficzne, plakaty, ulotki – 500,00 PLN
Koszt całkowity: 19 100,00 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
19 100,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

11.06.2019 16:38
Koordynator w Dzielnicy Bemowo
27.08.2019 12:41
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Warsztaty o takiej tematyce są też zgłoszone w ramach latajacego domu kultury. Cały projekt zakłada wiele różnorodnych aktywności. Wydaje mi się że oddzielny projekt tylko do roślin w szkle i to w tak wysokich kosztach jest niezbyt ekonomiczny.
    Mieszkaniec10611  08.08.2019 17:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany