Praga bez śmieci - kampania na rzecz bezodpadowej Pragi - kontynuacja

373
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Placówki kulturalne i oświatowe Pragi, VII Ogród Jordanowski oraz inne (Domy Sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych, kluby osiedlowe)

Dane projektu

Opis projektu
"Zero waste" to kontynuacja warsztatów z 2019 r. związana z pięcioma elementami:
1. refuse - odmawiaj
2. reduce - redukuj
3. reuse - użyj ponownie
4. recycle - przetwarzaj
5. rot - kompostuj

Polacy są w czołówce jeśli chodzi o użycie toreb plastikowych. Bezrefleksyjne "wyjmowanie" rąk po jednorazowe opakowania wymaga uświadomienia społeczności jakie są tego konsekwencje oraz pokazania innych sposobów postępowania budzących świadomość brania odpowiedzialności za to "co po sobie zostawiamy".

ilość śmieci można zredukować, niektórym produktom można nadać nowe życie. Można nauczyć się "brać" mniej i nie marnować. Po pewnym czasie budzenia takiej świadomości zmienia się sposób myślenia. Człowiek chce żyć bliżej z naturą, szanować ją. W tym celu proponuję cykl warsztatów praktycznych, wykładów dla dzieci i dorosłych "zero waste" - zero odpadów, bowiem zagadnienie to wymaga przedstawienia wszystkich jego aspektów, uświadomienia jak jest to ważne, zdrowe i użyteczne. Ograniczenie odpadów wytwarzanych przez nas to obowiązek i świadome podejście do życia, może być również ciekawym wyzwaniem i dobrą zabawą. Np. okazuje się, że 4-osobowa rodzina może miesięcznie wytworzyć zaledwie worek odpadów.

Dodatkowo na warsztatach możemy dowiedzieć się jak zrobić swoje mydło, krem i szampon zamiast kupować produkty w plastikowych opakowaniach. Dowiemy się jak naturalnie nawozić rośliny, że z obierków jabłek są pyszne lody. Pomysłów jest wiele i są godne pokazania.

Kontynuacja warsztatów w szkole dla dzieci i popołudniami dla rodziców pozwoli zgłębić temat osobom, które już coś wiedzą, ale również dołączyć nowym zainteresowanym. Cykl dla poszczególnych grup to kilka spotkań, których ilość w danym cyklu zależna jest od aktywności uczestników, łącznie 70 spotkań po 90 minut.

Nabór na warsztaty będzie prowadzony droga mailową, poprzez zgłoszenia kierowane bezpośrednio do wybranego wykonawcy projektu. Zajęcia będą prowadzone w grupach ok. 20 osobowych, zgodnie z terminarzem ustalonym przez wykonawcę. Informacje o naborze będą zamieszczone na stronie Urzędu Dzielnicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzielnica bez odpadów to jeden z najważniejszych tematów współczesnego świata. Chcąc pokazać mieszkańcom możliwość życia bez produkcji odpadów należy ten temat poruszać na wszelkie możliwe sposoby. Cykl warsztatów przybliży idee życia lepszego bez gromadzenia dóbr materialnych, a uzmysłowi ogromne możliwości wykorzystania tego, co mamy na wiele sposobów. Warsztaty pozwolą wprowadzić teorię w praktykę, a dyskusje poruszą tematy, które przez większość spychane są na margines życia codziennego, a powinny stanowić jego podstawę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
70 warsztatów x 700,00 = 49 000, 00 zł (wraz z promocją projektu)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

06.06.2019 14:10
Koordynator w Dzielnicy Praga Północ
31.07.2019 14:15
Koordynator w Dzielnicy Praga Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • idea jest dobra; ile grup i iluosobowych autor nieznany przewiduje i jak wygląda szczegółowy kosztorys?
    Mieszkaniec12736  07.07.2019 00:22
  • bardzo przydatna inicjatywa!
    Mieszkaniec15151  06.09.2019 23:14
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany