Nowoczesna biblioteka – zakup nowych e-booków oraz literatury „Duże litery” dla osób słabowidzących lub niedowidzących do placówek Bibliotecznych na Bemowie.

371
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 300 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1091 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
09.12.2020 10:18

Zarówno e-booki oraz książki Duże Litery będą kupowane systematycznie do połowy grudnia 2020 r. Zakup ilości poszczególnych pozycji będzie zależał od ilości nowości wydawniczych pojawiających się na rynku w poszczególnych miesiącach.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Powstańców Śląskich 17 oraz Konarskiego 6
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
38 Wypożyczalnia dla Dorosłych i młodzieży („Duże Litery”) oraz pozostałe placówki biblioteczne (e-book)

Dane projektu

Opis projektu
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy uruchomiła nowoczesną usługę wypożyczania e-booków. Usługa ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników. Celem projektu jest zwiększenie oferty dostępnych e-booków o kolejne nowości wydawnicze. Zakupione pozycję będą wypożyczane na podobnych zasadach jak tradycyjne papierowe książki i widoczne bezpośrednio w katalogu Biblioteki. Przyjęty model udostępniania nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji, posiadania określonego typu czytnika. Wystarczy zalogować się na konto biblioteczne, wybrać dostępny e-book i zaakceptować warunki wypożyczenia. Nabyte pozycje wejdą trwale do katalogu Biblioteki podobnie jak inne rodzaje zbiorów. Ich obsługa nie wiąże się z żadnymi opłatami abonamentowymi i nie generuje dodatkowych kosztów. Koszty realizacji projektu to 25 000 zł.
Projekt ma na celu zakup księgozbioru ze specjalną dużą czcionką, tzw. Duże Litery do Wypożyczalni nr 38 na ul. Konarskiego 6. Zależy mi na zakupie co najmniej 100-150 lektur z zakresu beletrystyki, literatury polskiej oraz zagranicznej. Księgozbiór obejmowałby przede wszystkim nowości i bestsellery literackie. Duże Litery to specjalne edycje książek wydane większą czcionką, co umożliwia czytanie osobom starszym oraz słabowidzącym. Księgozbiór byłby dostępny dla wszystkich czytelników na ogólnych zasadach funkcjonowania biblioteki. Koszty realizacji projektu to 8 300 zł.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu umożliwi użytkownikom Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy dostęp do nowości wydawniczych i najbardziej popularnych tytułów w dowolnie wybranym miejscu i czasie, na e-czytniku, komputerze, urządzeniach przenośnych. E-booki dostępne będą w formatach ePUB lub Mobi. Nowoczesny charakter usługi umożliwi dotarcie z ofertą Biblioteki do grupy użytkowników poszukujących innej niż tradycyjna postaci książki i promocję czytelnictwa w dodatkowym obszarze. Jest to projekt ogólnodostępny, który nie generuje dodatkowych kosztów w przyszłości.
Projekt „Duże Litery” ma na celu realizację potrzeb kulturalnych i czytelniczych mieszkańców, zwłaszcza seniorów i osób niepełnosprawnych /słabowidzących/. Umożliwia bezpłatny i niegraniczony kontakt z kulturą pisaną. Tradycyjna wielkość czcionki stosowana przez większość wydawnictw sprawia, że część czytelników ma ograniczoną możliwość korzystania z bibliotek bemowskich. Księgozbiór z dużą czcionką otwiera przed tą grupą możliwość rozwoju intelektualnego i pasji czytelniczych. Wybór Wypożyczalni nr 38 na ul. Konarskiego 6 wynika z tego, że bemowscy seniorzy stanowią dominującą grupę czytelników tej placówki.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Zakup księgozbioru ze specjalną dużą czcionką (100 – 150 lektur z zakresu beletrystyki, literatury polskiej oraz zagranicznej – nowości i bestsellery literackie) umożliwiającego czytanie osobom starszym i słabowidzącym - 8 300,00 PLN;
• Zakup modelu udostępniania nie wymagającego aplikacji – określonego typu czytnika (bez opłat abonamentowych i dodatkowych kosztów) – 25 000,00 PLN.
• Koszt całkowity; 33 330,00 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 300,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 15:50
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany