Daszki - żagle dające cień na placach zabaw w parku Górczewska

711
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
68 200 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2061 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
01.12.2020 13:12

Projekt zrealizowano

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Duży i mały plac zabaw w Parku Górczewska ( place są połaczone)

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie zacienienia na terenie dużego i małego placu zabaw w parku Górczewska przy ul. Raginisa i al. H. Jordana (działka ewidencyjna nr 2/10 z obrębu 6-11-12).
Założenia techniczne:
Budowa obiektów małej architektury poprzez posadowienie zadaszeń w kilku punktach placu zabaw przeznaczonego dla dzieci starszych. Strefy intensywnie nasłonecznione znajdujące się na placu zabaw obejmują rejony takich urządzeń, jak:
- Małpi most kod 138071 (w południowo - zachodnim rejonie placu)
- Dwie huśtawki dwustanowiskowe kod 020415 (w części zachodniej)
- Urządzenie obrotowe „Polka” kod 010264 (w części północno - zachodniej)
- Urządzenie ,,Dżungla” kod 138077(w części środkowo - północnej).
Zadaszenia w formie żagli będą realizowane nad wymienionymi powyżej urządzeniami. Montaż nowych obiektów małej architektury zostanie wykonany wg instrukcji producenta. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być trwale i stabilnie związane z gruntem. Słupy zadaszeń nie mogą znaleźć się w strefach bezpieczeństwa urządzeń zabawowych. Żagiel
należy zamontować ze spadkami (co najmniej 15%). Nachylenie żagla jest konieczne w czasie deszczu, w przeciwnym wypadku na powierzchni żagla zacznie zbierać się zbyt
dużo wody, która może doprowadzić do zniszczenia żagla. Po zakotwieniu słupów należy odtworzyć nawierzchnie bezpieczne wylewane w miejscach kopania dołu fundamentowego.
Zacienienie placu zabaw dla małych dzieci z uwagi na posiadaną 5 - letnią gwarancję, uniemożliwia ingerencję w poliuretanową nawierzchnię i urządzenia zabawowe. W związku z powyższym w południowo - zachodniej części placu oraz za ogrodzeniem zostaną posadzone zacieniające drzewa ozdobne takie jak: grusza drobnoowocowa 'Chanticleer' - 3 szt., brzoza omszona 'Yellow Wings' - 1 szt., klon czerwony 'Scanlon' - 1 szt., wiśnia piłkowana 'Ukon' - 1 szt., klon kaukaski 'Aureum' - 1 szt. Nasadzenia drzew będą realizowane zgodnie ze "Standardami Kształtowania Zieleni Warszawy" przyjętymi Uchwałą Nr XXXVIII/973/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023.
Uzasadnienie realizacji projektu
Latem na dużym placu zabaw jest bardzo gorąco, a jedynym zacienionym miejscem jest część z piaskownicą. Mały plac zabaw również posiada jedno zacienione miejsce- altankę do karmienia. Użytkownicy placu zabaw bardzo często skarżą sie na niekomfortowe warunki podczas zabawy. Zbyt długie wystawienie na promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla zdrowia, a z placu zabaw korzystają osoby w każdej grupie wiekowej ( dzieci, młodzież i opiekunowie) co sprawia, że pomysł jest uniwersalny i kierowany do każdej grupy wiekowej. Nie ma również ograniczenia jeśli chodzi o godziny korzystania- zadaszenie będzie dostępne w takich samych godzinach jak park. Przez to, że na placach brakuje cienia użytkownicy są zmuszeni skracać czas przebywania na jego terenie w słoneczne dni. Zadaszenie sprawi, że dzieci i ich opiekunowie będą mogły dłużej korzystać z placów zabaw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zadaszenia kwadratowe i trójkątne mocowane na słupach metalowych nad pięcioma urządzeniami wraz z naprawą nawierzchni po montażu - 61000.00 zł brutto.
Zakup 7 szt. drzew ozdobnych wraz usługą posadzenia (przygotowanie dołów, ułożenie rur drenarskich, wypełnianie dołów ziemią urodzajną, stabilizacja drzewa w gruncie poprzez opalikowanie, zaprawa dołu ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożeli, wykonanie misy, ściółkowanie korą oraz zakładanie osłon na pnie drzew) - 7200.00 zł brutto.
Koszt utrzymania projektu w ciągu jednego roku: 2400.00 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
68 200,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 15:53
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo potrzebny projekt. Obecnie w słoneczne dni zjeżdżalnie sa bardzo nagrzane.
    Mieszkaniec16635  10.06.2019 14:37
  • Ogromne koszty jak na samo zadaszenie.
    Mieszkaniec10611  08.08.2019 18:00
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany