Aplikacja SMART CITY WaWa - cyberwładza w Twoich rękach

2001
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 177 200 zł
Kategoria
 • edukacja
 • komunikacja/drogi
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • e-głosowania - każda kategoria
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
serwerownia Urzędu Miasta - Pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa

Dane projektu

Opis projektu
Informacje ogólne o aplikacji:
Czy masz dosyć udawanej walki ze smogiem?
Czy w żłobku powinien być monitoring?
Czy chciałbyś wiedzieć jakie są kolejki w Urzędzie Dzielnicy/Miasta?
A może chciałbyś złożyć wniosek do urzędu wprost ze swojego telefonu?
Albo chciałbyś wiedzieć, gdzie aktualnie możesz skorzystać z atrakcji przygotowanych dla Twoich dzieci/ wnucząt przez daną dzielnicę?
A czy myślałeś, żeby coś zmienić w Twojej okolicy niekoniecznie czekając na kolejną rundę Budżetu Obywatelskiego?

Wszystko to i wiele innych rzeczy wraz z funkcjami innych już istniejących aplikacji miejskich będziesz mógł mieć w jednej multiaplikacji - Aplikacji SMART CITY WaWa.
Wszystko w jednym miejscu!

Aplikacja ta zamieni Twój telefon przede wszystkim w pełni bezpieczne narzędzie do głosowania, składania pomysłów na polepszenia życia w Twoim osiedlu, dzielnicy lub całej stolicy i zbierania głosów poparcia, składania petycji, popierania lub sprzeciwu wobec inicjatyw innych osób oraz tego, co robią urzędnicy w naszym mieście.
Aplikacja może mieć też dużo innych możliwości w przyszłości…

Projekt Aplikacji SMART CITY WaWa to narzędzie dla mieszkańców, rad osiedli, radnych, którzy chcą brać aktywny udział w budowaniu miasta bardziej przyjaznego oraz lepiej zarządzanego.
Dzięki niej będziesz mógł mieć bezpośredni wpływ na to, jak ma wyglądać Twoja dzielnica, czy cała nasza stolica zabierając swój głos w każdej sprawie, która się pojawi w aplikacji.
Jako użytkownik otrzymasz możliwość generowania zbiórki podpisów pod petycją lub oddasz swój głos w sondażu, będziesz mieć możliwość udostępnienia informacji w mediach społecznościowych, by zyskać większe poparcie dla swojej petycji.
To nowy wymiar konsultacji społecznych. To co wyróżnia Aplikację SMART CITY WaWa to technologia blockchain, dzięki której wykluczy się możliwość fałszowania wyników sondaży, czy głosowań.
Cyberdemokracja to nie wszystko. Aplikacja SMART CITY WaWa może oferować dużo więcej.
Zobacz dokładnie co:

I. Moduł: Twój głos (cyberdemokracja)

Twój głos, to nic innego, jak cyberdemokracja. Dzięki temu modułowi będziesz mógł bez wychodzenia z domu złożyć petycję, zagłosować w sondażu, wybrać najlepszy projekt obywatelski w przyszłych Budżetach Obywatelskich, czy zadać pracownikom Urzędu Miasta pytanie.
Aplikacja będzie gwarantować silne kryteria bezpieczeństwa systemu, anonimowość czyli tajny charakter głosu, uczciwe i bezpieczne liczenie głosów, uniemożliwienie masowego handlowania głosami, umożliwienie udowodnienia przez samego głosującego, jak głosował.

• Petycja – zgłaszanie przez mieszkańców postulatów dotyczących poprawy jakości życia w mieście wraz z możliwością udostępniania poprzez media społecznościowe. Każdy uwierzytelniony użytkownik aplikacji (w technologii blockchain) będzie miał możliwość generowania elektronicznej zbiórki podpisów pod petycją do Urzędu Miasta.
• Sondaż - Urząd Miasta może zasięgnąć opinii mieszkańców w każdej kwestii, która wymaga konsultacji społecznych. Sondaż w zależności od rangi problemu może zostać przeprowadzony u wszystkich użytkowników, również anonimowych lub tylko u uwierzytelnionych. Więcej szczegółów na temat sposobu uwierzytelnienia użytkowników znajduje się w załączniku pn.: Aplikacja SMART CITY WaWa_zakres rzeczowy.
• Głosowanie BO – bezpieczny i uwierzytelniony sposób oddawania głosów przy projektach obywatelskich, wykluczający możliwość kupowania głosów lub fałszowania wyników.
• Pytanie – szyfrowany kanał komunikacji do kontaktu z Urzędem Miasta w formie „chat”. Można zadać różne pytania korzystając z aplikacji lub wykonać połączenie przychodzące do biura obsługi klienta Urzędu Miasta klikając w aplikacji przycisk rozmowa telefoniczna.

II. Moduł – Informator

W tym module wszystko to, co jako mieszkaniec Warszawy chcesz mieć pod ręką – a raczej w ręce. Aktualności z Urzędu Miast, baza informacji o inwestycjach, szybkie wybieranie numeru do konkretnego wydziału oraz możliwość sprawdzenia kolejki w poszczególnych wydziałach.

• Aktualności – niemal każdego dnia coś ważnego dzieje się w naszym mieście. W Aktualnościach znajdziemy najważniejsze informacje, będzie także możliwość udostępnienia ich w mediach społecznościowych.
• Inwestycje – to baza informacji o inwestycjach miejskich wraz danymi na temat czasu trwania inwestycji, celu – możliwość przekierowania na stronę Urzędu Miasta.
• Kolejka – dostarczy podgląd aktualnie obsługiwanych numerów oraz czasu oczekiwania dla wybranych wydziałów, ale co ważniejsze umożliwia stworzenie wirtualnego systemu kolejkowego i zdalne generowanie numerów oraz rezerwowanie spotkań.
• Szybki kontakt - Aktualne informacje urzędowe o wydziałach Urzędu wraz z adresami, numerami telefonów i znacznikiem lokalizacyjnym GPS (mapa) oraz możliwością wyznaczenia trasy dojazdu lub dojścia oraz bezpośredniego połączenia telefonicznego z danym Wydziałem
• e-wniosek - funkcjonalność będzie realizować usługę e-wniosku z elektronicznym podpisem kwalifikowanym w technologii Blockchain do Urzędu Miasta lub Urzędu Dzielnicy przez każdego mieszkańca posiadającego aplikację SMART CITY WaWa.

III. Moduł: Prognozy Pogody

To przydatny gadżet, warto mieć pod ręką najbardziej aktualną prognozę pogody z naszego miasta. Planujemy w module uruchomić poniższe funkcje:

• Prognoza – lokalna prognoza pogody, aktualizowana co godzinę
• Alert pogodowy – system wczesnego ostrzegania przed silnymi wiatrami, burzami, opadami etc.
• RSO – czyli Regionalny System Ostrzegania nadający komunikaty o zagrożeniach pogodowych i nie tylko, może również być wysyłany przy udziale aplikacji przez SMS lub e-mail przez Urząd Miasta
• Alergie – to panel Komunikatów Pyłkowych, w którym aplikacja umożliwia powiadamianie przez SMS/powiadomienie o przekroczonym zapyleniu
• Alert smogowy – system powiadamiania o stopniu zanieczyszczenia powietrza w Twojej dzielnicy, albo w miejscu, gdzie mieszkasz

IV. Moduł: Atrakcje WaWa

Ten moduł to oryginalne narzędzie do planowania rozrywki w mieście. A może odwiedzają Cię znajomi z innego miasta i chcesz dopasować zwiedzanie Warszawy do Waszych zainteresowań? Tutaj zapraszamy także do terenowej gry miejskiej.

• Kalendarz wydarzeń – od kulturalnych po sportowe. Możliwość oglądania w sposób domyślny lub zgodnie z filtrami użytkownika. Wydarzenia takie jak koncerty, wystawy, wydarzenia kulturalne, rajdy rowerowe, mecze piłkarskie, siatkarskie.
• Funkcja przewodnika po mieście – to możliwość wyszukiwania miejsc zgodnie z preferencjami użytkownika, np. miejsca przyjazne dzieciom lub trasy rowerowe. Mieszkańcy miasta jako użytkownicy aplikacji będą mogli dodawać takie miejsca na mapę tworząc lokalne trasy turystyczne.
• Gra miejska – będzie nas mogła powiadamiać o wszystkich aktywnych zabawach terenowych organizowanych przez Urząd Miasta. Aplikacja umożliwi mieszkańcom również korzystanie z istniejących scenariuszy 24/7.

Podsumowując, celem projektu jest stworzenie aplikacji, która połączy mieszkańców i Urząd Miasta. To pierwsze tego typu udogodnienie, dzięki któremu mieszkańcy stolicy bez wychodzenia z domu będą mogli brać czynny udział w życiu swojej dzielnicy lub całego miasta. Ale nie tylko! Dzięki funkcjom takim jak: Prognoza Pogody czy Atrakcje WaWa stanie się także praktycznym gadżetem.

A to dopiero początek tego, co może potrafić SMART CITY WaWa. Jeśli chcesz poznać wszystkie przyszłe możliwości aplikacji sprawdź załącznik „Aplikacja SMART CITY WaWa w przyszłości”.

Twój głos ma znaczenie!
A dzięki SMART CITY WaWA będzie miał jeszcze większe!

Dziękujemy za wsparcie i głosowanie!
Uzasadnienie realizacji projektu
Dziś, żeby zgłosić projekt do BO (Budżetu Obywatelskiego) Warszawy musisz zbierać fizyczne podpisy, a osoby podpisujące muszą podać swoje dane wraz z adresem.
Potrzebny jest papier, długopisy, później komputer i skaner.
A bywa tak, że wpisy na listę poparcia są nieczytelne lub niezgodne z rzeczywistością i mogą być nieważne.
Aplikacja SMART CITY WaWa pozwoli to zrobić szybko, sprawnie i legalnie poprzez telefon.
Osoby podpisujące się pod zgłaszanymi projektami nie będą musiały ujawniać swoich danych, a Ty będziesz pewny, że są to zweryfikowane osoby z Warszawy.
Możesz takie „podpisy” zbierać również w bezpośredniej rozmowie, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i rozmowy na temat BO.
A samo glosowanie może odbyć się w telefonach, a przez to być bardziej dostępne.
Nie można go sfałszować poprzez założenie wielu kont do głosowania, co jest możliwe dzisiaj.

W aplikacji SMART CITY WaWa będziesz mógł zgłosić swoją dowolną inicjatywę, poszukać dla niej poparcia i zdobyć tajne, anonimowe głosy z mocą podpisu, bez konieczności zbierania tego na ulicy, w pracy, w szkole, czy festynach lub innych imprezach. Głosujący będą mogli poprzeć Twoją inicjatywę lub wyrazić zdanie bez ujawniania swoich danych osobowych, ale z pełną ważnością swojego głosu.
Program będzie mógł być wykorzystywany tak przez urzędników, jak i samych mieszkańców w badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów, czy referendum.

Aplikacja SMART CITY WaWa projektowana w ramach BO (Budżetu Obywatelskiego) zakłada modułową budowę. Oznacza to, że w przyszłości można do niej dokładać kolejne funkcjonalności, które ułatwią życie mieszkańców miasta. Modułowa budowa pozwala również na integrowanie w jednym miejscu innych aplikacji stworzonych wcześniej przez Urząd Miasta lub dostępnych na rynku.

Takie połączenie systemów to najnowszy trend na świecie.
Przewiduje się, że w przyszłości mieszkańcy miast nie będą używać wielu aplikacji w relacjach z najbliższym otoczeniem miejskim, ale jednej integrującej wszystkie systemy.
Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że Urząd Miasta jest właścicielem aplikacji, rozwiązań technicznych, ale też całego systemu serwerów, które obsługują jej prawidłowe działanie.
W perspektywie czasu jest to rozwiązanie, które obniża koszty, ponieważ nie opiera infrastruktury smart city na prywatnych firmach kooperujących i związanych z tym kosztów licencyjnych i prowizyjnych przy np. transakcjach zakupu biletów komunikacji miejskiej. W tym kierunku podążają obecnie wszystkie największe metropolie świata uznawane za wzór rozwoju technologii smart city jak Dubaj, Londyn, czy Barcelona.

Aplikację SMART CITY WaWa można rozwijać według potrzeb mieszkańców. Najlepsze w niej jest to, że poprzez funkcję sondażu mieszkańcy sami mogą zdecydować jakich modułów oczekują!

Zalety tak skonstruowanego systemu są ogromne.
Wymienić można następujące:
- wzmocnienie pozycji pojedynczego obywatela - mieszkańca Warszawy w kontakcie z Urzędem Miasta/Dzielnicy,
- zmniejszenie kosztów głosowań (nie wymagają one struktury lokali wyborczych i ludzi do obsługi)
- możliwość dowolnie dużej częstotliwości,
- możliwość głosowania z każdego miejsca zdalnie,
- osiąganie natychmiastowego wyniku po zakończeniu głosowania,
- zwiększenie frekwencji głosowań,
- całkowite wykluczenie fałszerstw w komisjach wyborczych,
- publiczny audyt wyników dostępny w rozproszonym rejestrze w Internecie (każdy mieszkaniec może łatwo sprawdzić cały proces głosowania).

Narzędzie to udoskonala demokrację lokalną (buduje społeczeństwo obywatelskie) poprzez zwiększenie stopnia i częstotliwości partycypacji społecznej w procesie zarządzania miastem.
System zbliża miasta, które posiadają podobne aplikację do wzorcowych rozwiązań demokracji bezpośredniej.

Podsumowując, celem projektu jest stworzenie aplikacji, która połączy mieszkańców i Urząd Miasta. To pierwsze tego typu udogodnienie, dzięki któremu mieszkańcy stolicy bez wychodzenia z domu będą mogli brać czynny udział w życiu swojej dzielnicy lub całego miasta.

Twój głos ma znaczenie!
A dzięki SMART CITY WaWA będzie miał jeszcze większe!
Dziękujemy za wsparcie i za głosowanie!

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 177 200,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

10.06.2019 23:56
Autor projektu
18.06.2019 19:10
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
08.08.2019 14:14
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Szanowni mieszkańcy Warszawy,
  projekt ten zgłosiłem do Budżetu Obywatelskiego, jako mieszkaniec Warszawy i jej dzielnicy Wawer, ale również, jako Fundator Fundacji Poprawmy Tę Polskę.
  Ten projekt jest narzędziem, które w dużym stopniu przybliżyłoby realizację celów Fundacji, którymi są m.in.:
  • Budowa polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego umacnianie w Polsce
  • Rozwój demokracji w Polsce, a w szczególności elektronicznej demokracji bezpośredniej
  • Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce

  Filozofia Smart City to ukierunkowanie się na aktywnych mieszkańców, którzy chcą przyjaznego dla siebie miasta. Bo to oni są przecież jego użytkownikami.
  Aplikacja idealnie się wpisuje w tę filozofię.
  Zaprzęga bowiem nową technologię - blockchain do służby dla demokracji lokalnej.

  Blockchain to technologia bazodanowa i jednocześnie system transakcyjny. Jedną z jej najważniejszych właściwości jest to, że nie znający się, nie ufający sobie ludzie mogą zawierać między sobą umowy i transakcje, ale nie ma możliwości, by ktoś kogoś oszukał. Jest to element, którego brakowało od początku powstania Internetu. Blockchain bowiem rozwiązuje problem braku zaufania.
  Jest to technologia o wysokim stopniu cyberbezpieczeństwa – nie jest bowiem możliwe sfałszowanie relacji między jednostkami, a jej zabezpieczeń kryptograficznych nie udało się nikomu na świecie złamać.

  Zobaczmy więc, jak próbują wykorzystać tę technologię w służbie obywatelom inni w Europie i na świecie:
  W dniu 14.03.2018 władze miasta Moskwy uruchomiły do obsługi spotkań mieszkańców wieżowców specjalną aplikację do głosowania opartą o technologię blockchain – Active Citizen. Jest to projekt na dużą skalę oraz krok naprzód w kierunku wytworzenia mikrospołeczności w mieście. Działania związane z tą platformą są dowodem na powstawanie mikrospołeczności, których celem jest zajmowanie się lokalnymi sprawami.
  Z kolei miasto Zug w Szwajcarii znane, jako „Crypto Valley”w dniach 25.06-01.07.2018 pomyślne przeprowadziło pierwsze pilotażowe e-głosowane oparte na bockchainie w ramach wysiłków miasta zmierzających do pełnej adaptacji tej technologii.
  W 2018 roku rząd koreański rozważał wdrożenie technologii blockchain do głosowania online. Podobny system wykorzystano w 2018 roku w USA, w Zachodniej Virginii. Stworzono wtedy mobilną platformę – Voatz, by umożliwić głosowanie żołnierzom znajdującym się poza granicami państwa.
  Na początku bieżącego roku również Tajlandia poinformowała o opracowaniu systemu opartego na blockchainie, który miałaby ma wesprzeć tradycyjny system głosowania.

  A więc mamy szansę nie być w ogonie Europy.
  Mamy szansę nawet światu pokazać, jak się to robi.
  Możemy pokazać, że stolica Polski ma swój system głosowań obywatelskich oparty na najnowszej technologii blockchain. Miejmy więc swoją SMART CITY WaWa!
  Może tym razem inni będą brać za wzór Polskę i jej stolicę oraz ściągać wymyślone tu rozwiązania.

  Polscy deweloperzy blockchain są bowiem jednymi z najlepszych na świecie.
  Niestety coraz częściej znajdują pracę za granicą… Dajmy im szansę wykazać się dla nas.

  Mając aplikację do głosowań opartą na blochchainie możesz wpływać na bieżąco na wszystkie decyzje urzędników, czy polityków, możesz wprost wyrazić swoje zdanie.
  Wszyscy w jednym miejscu!
  Powodzenie tego projektu w skali Warszawy może być przyczynkiem do rozpoczęcia prac nad aplikacją do glosowania w skali kraju: do Sejmu, Senatu, Samorządów, itp.

  Moja Fundacja wspiera projekt.
  Zbieramy fundusze na jego promocję podczas głosowania we wrześniu 2019.

  Możesz wpłacić bezpośrednio na konto Fundacji z tytułem „BO-SMART CITY”,
  Fundacja "Poprawmy Tę Polskę"
  ul. Lebiodowa 17p/1a, 04-674 Warszawa
  KRS: 0000661628
  Konto NestBank: 90 2530 0008 2057 1008 9138 0001
  Wpłaty, jako darowizny można odliczyć od podstawy opodatkowania za rok 2019:
  - w przypadku osób fizycznych do 6%,
  - w przypadku osób prawnych do 10%
  uzyskanego dochodu. Dokumentem potwierdzającym darowiznę jest potwierdzenie wpłaty.

  Możesz też wpłacić zupełnie anonimowo wpłacając kwotę w Bitcoin (BTC)
  na adres portfela: 3MLAo9LS6DqqUSotQoDShz3vvNsVNQucH9
  Ale niestety wtedy nie odliczysz tego od podatku…
  Wszystkie wpłaty również w BTC będą rozliczone na przyszłej stronie www Fundacji
  z podaniem inicjałów i miejscowości wpłacających oraz kryptowalutowych adresów nadawców w przypadku wpłat w BTC .

  Twój głos ma znaczenie!
  A dzięki SMART CITY WaWA będzie miał jeszcze większe!
  Dziękuję za każdy oddany głos na ten projekt!

  Roman Zaborowski - Fundator Fundacji Poprawmy Tę Polskę
  Mieszkaniec  12.06.2019 23:28 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany