Inspirująca Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

459
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Maciej Lisak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka ”Przy Baleya” ul. Baleya 9
Biblioteka „Przystanek Książka” ul. Grójecka 42
Biblioteka „Skarżyńskiego” ul. Skarżyńskiego 5
Biblioteka „Piątka”, ul. Grójecka 109

Dane projektu

Opis projektu
Projekt przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Celem projektu jest podniesienie poziomu dostępu do bezpłatnych form kulturalnych na terenie Ochoty oraz wzmocnienie działań biblioteki na rzecz wzrostu czytelnictwa. W trakcie realizacji projektu odbędzie się ponad 70 spotkań, w tym warsztaty literacko-plastyczne, spotkania autorskie i teatrzyki oraz turnieje gier planszowych w czterech bibliotekach dziecięcych. Zajęcia będą się odbywały w godzinach popołudniowych.

Podczas spotkań literacko-plastycznych uczestnicy wysłuchają fragmentów książek, będą doskonalić spostrzegawczość, rozwiązywać zagadki słowne i obrazkowe, rysować, malować lub wykonywać prace plastyczne, a przy tym dobrze się bawić. Przydatny będzie rzutnik do prelekcji multimedialnych, wykorzystywanych do uatrakcyjnienia warsztatów literacko-plastycznych.
Spotkania kierowane są dla dzieci i młodzieży. Celem zajęć jest rozwijanie wszelkich zdolności dziecka, dzięki czemu kształtuje ono swoją osobowość. Twórcze działanie to rozbudzanie wyobraźni plastycznej. Założeniem warsztatów jest rozwijanie oraz doskonalenie umiejętności manualnych ich uczestników. Dzieci podczas procesu twórczego rozwijają własną wyobraźnię, pomysłowość, stają się bardziej samodzielne.

Projekt zapewni większy dostęp do spotkań autorskich z pisarzami i artystami tworzącymi dla dzieci i młodzieży.
Teatrzyki dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Dzieci bardzo lubią uczestniczyć w spektaklach, natomiast rzadko chodzą do teatru. Barierą mogą być koszty, ale także brak przyzwyczajenia do takiej formy spędzania czasu. Teatrzyk w bibliotece może zlikwidować te bariery - zapewniając bezpłatny wstęp i cykliczne przedstawienia.

Gry planszowe stają się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu. Uczą zasad współzawodnictwa, rozwijają logiczne myślenie i wyobraźnię oraz wspierają integrację. Organizacja turniejów gier planszowych pozwoli na zainteresowanie nimi większej grupy odbiorców, a już grającym pozwoli na sprawdzenie swoich umiejętności w szerszym gronie.

Wszystkie zajęcia i wydarzenia będą odbywać się w godzinach popołudniowych. Zapisy obowiązywać będą na cykliczne warsztaty literacko-plastyczne, w których limit miejsc, uzależniony od placówki, w której zajęcia będą miały miejsce, wynosić będzie od 8 do 20 uczestników. Zapisy będą możliwe drogami telefoniczną, elektroniczną oraz bezpośrednio w placówkach, od momentu ogłoszenia naborów. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Reszta wydarzeń będzie otwarta i dostępna dla wszystkich chętnych. Informacje o wydarzeniach, a także o terminach naborów pojawiać się będą na plakatach i ulotkach w placówkach bibliotecznych, na stronie www biblioteki, w mediach społecznościowych, na portalach internetowych oraz w wiadomościach wysyłanych poprzez newsletter Biblioteki.
Uzasadnienie realizacji projektu
Spotkania mają na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych, rozbudzanie wyobraźni, doskonalenie współpracy w grupie. Dzieci wspólnie z rodzicami będą miały okazję kreatywnie spędzić wolny czas.
Projekt pozwoli na połączenie zabawy, edukacji i pracy twórczej, będąc jednocześnie ciekawą propozycją uczestnictwa w kulturze. Biblioteki dziecięce staną się miejscami bardziej atrakcyjnymi dla mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys:
1. Przedstawienia teatralne – 11400 zł
2. Spotkania autorskie – 4000 zł
3. Materiały plastyczne – 6000 zł
4. Rzutnik multimedialny – 3000 zł
5. Materiały promocyjne – 3000 zł
6. ZAIKS – 3075 zł
7. Turniej gier planszowych - 1500 zł
8. Materiały eksploatacyjne: - 1025 zł
Pełny koszt: 33000 zł (trzydzieści trzy tysiące złotych)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

07.06.2019 14:37
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany