Tężnie w Parku Kotańskiego.

1415
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Mahbub Siddique-Olesiejuk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
270 836 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
działka nr 39/2 z obrębu 20401 - ogrodzona część po byłym lodowisku
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tężnie zlokalizowane będą na ogrodzonym terenie w Parku Kotańskiego, na którym usytuowane było w przeszłości lodowisko. Teren jest we władaniu Miasta St. Warszawa. Lokalizacja daje optymalny dostęp wielu mieszkańcom dzielnicy Włochy oraz Ochota do korzystania z możliwości wdychania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. Tężnie są doskonałym miejscem spotkań mieszkańców.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny. Idea instalowania tężni solankowych to proces wytwarzania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. W bezpośredniej bliskości tężni na skutek ściekania solanki po tarninie, ruchu powietrza i słońca jest wytwarzany aerozol solny. Tężnie są wspaniałym miejscem integracji mieszkańców.
Zestawienie wyposażenia i prac wchodzących w skład urządzenia Tężnia Solankowa:
1. Konstrukcja drewniana tężni o wymiarach - długość 9,5 m x szerokość 1,3 m x wysokość 3,65 m , drewno sosna lub świerk (kolor naturalny , zaimpregnowane przeciw grzybom , przeciw palności , zabezpieczenie zewnętrzne impregnatem z kolorem lub olejowanie konstrukcji olejem). Konstrukcja jest ustawiana i mocowana na podwalinach drewnianych do niecki betonowej. Podwaliny wraz z przęsłami konstrukcji są montowane do niecki ściekowej na kotwy chemiczne . Wszystkie elementy konstrukcji drewnianej są skręcane śrubami ze stali nie rdzewnej i kołkowane kołkami drewnianymi z klejem
2. Tarnina śliwy ułożona jest w poziomie pod kątem w dół do przodu wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej po której spływa solanka w obiegu zamkniętym 27 m/2 x 2 strony = 54 m/2 powierzchni tarniny w pionie po obu stronach tężni . Tarnina po wypełnieniu konstrukcji jest wystrzyżona na równą powierzchnię maszyną specjalistyczną nadając jej równą płaszczyznę z jednej i drugiej strony tężni solankowej , co gwarantuje ściekanie solanki po tarninie a nie wychlapywanie z wysokości poza ścianę tarniny.
3. Na górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy centralnie na środku wzdłuż całej długości tężni jest zamontowane koryto główne o wymiarach 20 x 20 cm x 8 m z zaworami PE fi 22 mm. Rury z zaworami są zamontowane w bocznych ścianach koryta głównego co 100 cm . Z tego koryta po obu stronach przez rury z zaworami PE fi 22 solanka przelewa się do zamontowanych po obu stronach na krawędzi nad tarniną drewniane koryta opadowe. Koryta opadowe wykonane są z litego drewna o wymiarach 10 x 10 x 100 cm ( kantówka ) w której wzdłuż po środku jest wyfrezowany kanał 5 x 5 cm x 90 cm . W bocznych ściankach kantówki co 3 cm po frezowane są kanaliki o średnicy 2 cm przez które przelewa się solanka na tarninę i po tarninie spływa w dół do zbiornika . Korytka boczne opadowe są na konstrukcji poziomowane i zamocowane kołkami drewnianymi wkrętami ze stali nie rdzewnej .
Tężnie powinny być ogólnodostępne w okresie od kwietnia do października w godz. od 6.30 do 22.30.
Kosztorys realizacji projektu
169000 zł netto (207870 zł brutto) budowa jednej tężni
roczne utrzymanie 42966 zł
nieprzewidziane koszty ok. 20000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 836,00 zł
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- zakup solanki:
W zależności od warunków atmosferycznych przy średnim układzie pogodowym.
Parowanie i zużycie solanki przez wytwarzanie aerozolu, wynikające z praktyki i obserwacji pracujących tężni to około 5 - 7 l cieczy z 1 m/2 tarniny w ciągu doby.
Czyli 54 m/2 tarniny x ŚREDNIO 6 l solanki = 324 l solanki = praca tężni 12 godz./dobę= 324 l x 30 dni = 9720 l solanki miesięcznie
SOLANKA NATURALNA Z ZABŁOCIA STĘŻENIE OKOŁO 5 - 10 %
W PRZYPADKU JEDNEJ TĘŻNI
9720 l x 0,59 PLN = 5734,80 PLN netto wartość z transportem i wlaniem solanki do zbiornika
czyli na 7 miesięcy 40143,60

zużycie energii elektrycznej:
- pompa około 1,1 kw x 12 h = 13,2 kw x 0,70 PLN = 9,24 PLN
- elektrozawór, sondy około 0,5 kw x 12 h = 6 kw x 0,70 PLN = 4,20 PLN
-------------------------------------------------------------
RAZEM = 13,44 PLN na dobę x 30 dni = 403,20 PLN

403,20 PLN x 7 miesięcy = 2,822,40 PLN
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
42 966,00 zł
Wykonawca tężni powinien zostać wyłoniony w przetargu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Budowa ogólnodostępnej tężni jest potrzebna na terenie dzielnicy Włochy ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza i potrzebę znalezienia miejsca, które będzie umożliwiało mieszkańcom korzystanie z możliwości wdychania aerozolu solnego bogatego w mikroelementy i pierwiastki istotne dla zdrowia ludzi. Ponadto, spotkania mieszkańców przy tęzni służą zacieśnianiu więzi sąsiedzkich.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 836,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany