Biblioteka - kulturalny przystanek Żoliborza 2020

600
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
54 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1268 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.01.2021 09:07
  1. zakupiono 913 woluminów książek drukowanych i audiobooków zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych czytelników (literatura piękna i popularnonaukowa) oraz książki z dużym drukiem seria Duże Litery dla osób słabowidzących (22 woluminy),
  2. zakupiono 137 audiobooków,
  3. przeprowadzono 9 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych (etnograficzne oraz edukacyjne),
  4. przeprowadzono 57 warsztatów plastyczno-artystycznych (m.in. warsztaty tworzenia bombek. albumów na zdjęcia, bransoletek, lampionów decupage, malowania na szkle itp.),
  5. przeprowadzono 22 spotkania autorskie (m.in. z podróżnikami, fotografami, pisarzami).
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Promocji

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1.Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 ul. Broniewskiego 9a
2. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 ul. Śmiała 24
3. Biblioteka dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 ul. Mickiewicza 65
4. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 ul. Słowackiego 19A
5. Czytelnia Naukowa nr XVI pl. Inwalidów 3
6. Czytelnia Pod Sowami i Miejsce Aktywności Lokalnej przy Czytelni Pod Sowami ul. Gen. Zajączka 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dostęp do Bibliotek przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt ma na celu podniesienie atrakcyjności i dostępności oferty żoliborskich bibliotek, poprzez zaproponowanie mieszkańcom dzielnicy dodatkowych warsztatów edukacyjnych i artystycznych, nowych wydarzeń kulturalnych oraz zwiększenie zakupu nowości wydawniczych. Poprzez takie działania, biblioteki staną się miejscem ciekawym, nowoczesnym, które będzie rozbudzało i umacniało zainteresowania czytelnicze oraz budowało silną więź wśród społeczności lokalnej.
Działania i dostępność
1. Zakup ok. 830 nowych książek i audiobooków - wartość 25000
Zachęcanie dzieci i dorosłych do czytania książek jest podstawową misją biblioteki i jej najważniejszym zadaniem. Aby móc je w pełni realizować biblioteka musi mieć możliwość zaproponowania czytelnikowi w każdym wieku dostępu do jak najszerszej oferty nowości. Zakupione nowości będą dostępne dla wszystkich mieszkańców, po wcześniejszym zapisaniu się do biblioteki, w godzinach otwarcia placówek (ok. 40-50 godz. tygodniowo, w tym w soboty).
2. Przeprowadzenie 9 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, w tym 6 warsztatów etnograficznych oraz 3 warsztaty dla rodziców w cyklu "Pracownia Rodziny" - wartość 5,000 zł
Proponowane warsztaty etnograficzne, prowadzone przez profesjonalnych edukatorów - etnologów, przybliżają, zarówno dzieciom jak i dorosłym, zagadnienia związane z polską kulturą i tradycją oraz wybrane kultury świata. Zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży składają się z części teoretycznej oraz warsztatowej. Warsztaty mają na celu budowanie podstaw otwartości na różnice kulturowe, oraz rozbudzenie ciekawości i twórczej aktywności. Część warsztatów zostanie przeprowadzona dla zorganizowanych grup szkolnych, dzięki czemu będzie na nie łatwiej dotrzeć do znacznie większej liczby dzieci, a reszta odbędzie się w godzinach popołudniowych dla wszystkich chętnych.
Warsztaty edukacyjne z cyklu "Pracownia Rodziny" są skierowane głównie do rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Zajęcia poruszają zagadnienia umiejętności wychowawczych, wspierania dzieci i dorosłych w odkrywaniu swojego potencjału oraz budowaniu relacji opartej na szacunku, zrozumieniu potrzeb i empatii. Wszystkie warsztaty będą miały charakter otwarty i będą przeprowadzane w godzinach popołudniowych.
3. Przeprowadzenie 52 warsztaty plastyczno-artystycznych - wartość 13,000 Warsztaty skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Poprzez różnorodne działania artystyczne, dopasowane do wieku odbiorców, biblioteka chciałaby rozwijać ich kreatywność, indywidualność oraz wrażliwość estetyczną. Poprzez atrakcyjną ofertę warsztatową Biblioteka stworzy miejsce przyjazne mieszkańcom, zachęcające do wspólnego spędzania czasu, a u najmłodszych uczestników wykształci pozytywne z nią skojarzenia. W skład planowanych warsztatów wchodzić będą zajęcia malarskie, plastyczne i twórcze, których głównym założeniem jest różnorodność poznanych form artystycznych. Kreatywne warsztaty artystyczne cieszą się coraz większą popularnością poprzez wzrost świadomości ich ogromnych korzyści w rozwoju zarówno dzieci jak i dorosłych. Poprzez bogactwo oferowanych form zajęcia plastyczne korzystnie wpływają na wiele aspektów osobowości, rozwijają twórczość, indywidualność, wzbogacają osobowość, pozwalają wyrażać własne myśli i uczucia mając ogromny wpływ na odczuwane emocje. W zajęciach będą mogli wziąć udział również osoby niepełnosprawne, dla których takie warsztaty są często ważnym elementem terapii. Organizowane w bibliotece warsztaty będą miały charakter otwarty.
4. Przeprowadzenie 22 spotkania autorskie i prelekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych - wartość 11.000
Spotkania autorskie są jedną z form popularyzacji czytelnictwa i promocji książek, dają możliwość poznania pisarzy i uczą odbioru literatury. Poprzez spotkania autorskie w bibliotece dzieci i młodzież może przekonać się, że czytanie książek to nie jest nudny sposób na zdobycie niezbędnych informacji ale fascynująca przygoda pełna niezwykłych wydarzeń, która jest wspaniałą alternatywą spędzania wolnego czasu. Spotkania autorskie dla dorosłych prowadzone będą w formie dyskusji, aby zainteresowani mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu. Proponowane spotkania będą miały charakter otwarty i będą w większości odbywać się w godzinach popołudniowych. Część spotkań dla dzieci odbędzie się w godzinach porannych i wezmą w nich udział grupy ze szkół i przedszkoli, dzięki czemu zwiększy się grupa odbiorców tych wydarzeń.
Przedstawione w projekcie działania będą się odbywać we wszystkich placówkach bibliotek żoliborskich, co gwarantuje dotarcie do jak największej liczby odbiorców, którą szacuje się na przeszło 2 tysiące. W realizacji projektu udział wezmą 3 Wypożyczalnie dla Dorosłych, 2 Biblioteki dla Dzieci, Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci, Czytelnia Naukowa wraz z działem Czytelnią Pod Sowami oraz Miejsce Aktywności Lokalnej znajdujące się w Czytelni Pod Sowami. Większość spotkań odbędzie się w godzinach popołudniowych, co ułatwi skorzystanie z nich większej liczbie uczestników. Część spotkań, która zostanie zorganizowana w Miejscu Aktywności Lokalnej odbędzie się w sobotę, co dodatkowo korzystnie wpłynie na dostępność do naszej oferty.

Uzasadnienie realizacji projektu
Biblioteka jest niezwykle ważnym miejscem na kulturalnej mapie Żoliborza. Jest swoistym centrum kultury oferującym spotkania, wykłady, warsztaty, zajęcia artystyczne i rekreacyjne, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom ze strony czytelników i mieszkańców, należy wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę, a także zadbać o to, żeby była ona dostępna dla większej liczby osób. Brak Domu Kultury na Żoliborzu dodatkowo mobilizuje Bibliotekę do poszukiwania sposobów zapewnienia mieszkańcom dostępu do atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu, która wpływałaby na nich stymulująco, rozwijając ich zainteresowania, pogłębiając ciekawość i kreatywność oraz budując silne kompetencje czytelnicze. Ponadto oferując im miejsce przyjazne i otwarte na ich potrzeby i zainteresowania, Biblioteka wpływa na tworzenie silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wykluczenia społecznego osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
54 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany