Rakowiec. Powrót na osiedle społeczne. Piknik sąsiedzki

1099
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
104 830 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Zasława Malickiego - Obręb nr 20315, działka nr 13/23
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obręb nr 20315, działka nr 13/23
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Data: sobota, 20 czerwca, godz. 14:00 – 20:00

Wydarzenie będzie miało charakter pikniku sąsiedzkiego i jest pomyślane jako otwarcie dla dłuższego cyklu spotkań i działań wokół historii i teraźniejszości jednego z ciekawszych w Warszawie założeń architektoniczno-urbanistyczno-społecznych, jakim jest osiedle Rakowiec.
Na tym otwierającym wydarzeniu planujemy wrócić do samych początków osiedla, zaprojektowanego przez Helenę i Szymona Syrkusów.

Na realizację pikniku będą się składać eletmenty takie jak.:

- Przygotowanie mikro-wystawy ilustrującej powstawanie tego pionierskiego i eksperymentalnego osiedla oraz jego bogaty program społeczno-kulturalny w latach międzywojennych. Wystawa: 10 plansz dwustronnych ok.100 ×70 cm (w pionie) zaprojektowane przez profesjonalnego grafika, wydruk na piance odpornej na deszcz, które będą prezentowane w przestrzeni Parku na specjalnych plenerowych stelażach.

- Wydruk (200 szt. format A5, ok. 20 str., full-color), folderów ze zdjęciami/ historią budowy bloków Syrkusów, notą biograficzną na temat Syrkusów. Zaprojektowanie i wydruk plakatów oraz ulotek reklamujących wydarzenie format: A4- 200 szt., format A3-100 szt., ulotki A5- 500 szt.

-- stworzenie wydarzenia na Facebooku

Przygotowanie pikniku:

- postawienie podestu scenicznego ok. 25 m ² z zadaszeniem, z tłem sceny(pianka lub baner), na którym będzie wydrukowane zdjęcie budynków zaprojektowanych przez Syrkusów oraz ich otoczenia, nagłośnienie (4 głośniki ), oświetlenie i agregat prądotwórczy z obsługą
- 5 toalet przenośnych ( w tym 1 dla niepełnosprawnych) z bieżącą obsługą sanitarną.
- 4 licencjonowanych przedstawicieli ochrony
- 10 dodatkowych koszy na śmieci na terenie imprezy wraz z bieżącą obsługą sprzątającą i wywiezieniem śmieci po zakończeniu imprezy
- pomoc medyczna
- ozdoby między drzewami w postaci kolorowych chorągiewek przeciągniętych między drzewami
- 2 stoiska ekologiczne na terenie imprezy (drewniane stanowisko z desek) z darmową lemoniadą (w dużych szklanych słojach), papierowe kubeczki jednorazowe – po 1000 szt. na stoisko, skrzynie z jabłkami darmowymi dla mieszkańców oraz hostessy obsługujące stoiska
- proste animacje sportowe wraz z animatorami i potrzebnym sprzętem sportowym
- punkt wymiany sąsiedzkiej (np. prezentacja lokalnych rzemieślników, wymiana książek i przedmiotów na zasadzie garażówki) wraz z obsługą punktu
- warsztaty na temat ogrodów społecznościowych - warsztaty na temat miejskiego ogrodnictwa i ogrodów społecznych (ponieważ od samego powstania Rakowca bardzo ważną rolę pełniły w nim tereny zielone i ogródki działkowe)
- spacery po terenie Rakowca prowadzone przez varsavianstów, aktywistów społecznych i historyków kultury
- czytanie (np. przez zawodowego aktora) listów Helelny Syrkus (Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus. red. Aleksandra Kędziorek, Katarzyna Uchowicz, Maja Wirkus) i fragmentów
" Ku idei osiedla społecznego 1925-1975" Heleny Syrkus. Zaproszenie gości zajmujących się historią osiedli społecznych.
- warsztaty architektoniczne dla dzieci z instruktorami
- spotkanie i warsztaty na temat tego jak projektować osiedla i co powinno się na nich znaleźć, żeby się dobrze mieszkało.
- DJ warszawski typu np. DJ. Sparky lub DJ Wika (związana z Ochotą), polska muzyka z lat 50 i 60 i potańcówka
- strefa odpoczynku – ok. 20 leżaków i 5 kolorowych piknikowych koców
- strefa na warsztaty dla dzieci – 4 stoliki, 30 krzeseł, ew. 2 namioty 4x4 m
- krótki film (do 2 min) oraz dokumentacja fotograficzna z wydarzenia (zamówiony w firmie z udokumentowanym doświadczeniem)
- jeśli jest możliwość to zaproszenie krewnych Syrkusów, lub ich studentów
- sąsiedzkie rozgrywki sportowe - Wracając do początków osiedla, przypomnimy jak istotne były miejsca do uprawiania sportu, przygotowywane często przez samych mieszkańców

Harmonogram działań:
Przygotowania:
- 1.04 -15.05 – zbieranie zdjęć Rakowca, projekt kampanii promującej wydarzenie: projekt plakatu i ulotek
- 18.05 - 29.05 – projektowanie folderu i wystawy, początek akcji promocyjnej
- 1.06 -12.06 – druk folderu i wystawy
- 20.06 – montaż wystawy na terenie Parku (okolice górki)

Dzień pikniku:
- 8:00 – 13:00 – stawianie m.in. podestu scenicznego, nagłośnienia, oświetlenie, ustawienie koszy, toalet, stanowisk z lemoniadą i jabłkami, strefy odpoczynku i wszelkich pozostałych elementów niezbędnych do realizacji wydarzenia
- 13:00 – stan gotowości
- 14:00 – początek pikniku
- 14:00 – 18:00 oprowadzanie po Rakowcu w Ramach spaceru historycznego, warsztaty na temat miejskiego ogrodnictwa i ogrodów społecznych; warsztaty i spotkania o idei miasta/osiedla szczęśliwego (jak projektować osiedla i co powinno się w nich znaleźć, żeby się dobrze mieszkało);warsztaty architektoniczne dla dzieci; proste animacje sportowe wraz z animatorami.
- 16:45 – 17:45 – czytanie Listów Heleny Syrkus i fragmentów " Ku idei osiedla społecznego 1925-1975" Heleny Syrkus . Rozmowa gości zajmujących się historią osiedli społecznych.
- 17:45 – 20:00 potańcówka z DJem dla mieszkańców Rakowca

Uzasadnienie realizacji projektu
Jako mieszkańcom tej części Ochoty zależy nam na tym, żeby popularyzować wiedzę na temat osiedla Rakowiec jako jednego z ciekawszych w Warszawie założeń architektoniczno-urbanistyczno-społecznych, zapoznać mieszkańców Ochoty i Warszawy z tą - często pomijaną w przewodnikach o dzielnicy - częścią Ochoty oraz zintegrować Ochocian mieszkających na Rakowcu. Mając świadomość, że projekty z Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane tylko na terenach należących do Miasta - główna część pikniku usytuowana byłaby na terenie zielonym wchodzącym w skład Parku Zasława Malickiego.

Chcielibyśmy organizować w przyszłości kolejne edycje wydarzenia, które pozwolą odkrywać dziedzictwo innych architektów związanych z osiedlem Rakowiec (Zofia i Oskar Hansenowie, Zasław Malicki) jak również towarzyszących mu idei (dom społeczny, idee kooperatywizmu, czyny społeczne - np. zaangażowanie mieszkańców osiedli w budowę szkoły podstawowej, ogródki działkowe etc.) i ukazywać na aktualny potencjał tych zagadnień. Wydarzenia te pozwolą mieszkańcom osiedla nie tylko poznać jego wyjątkową historię, ale przede wszystkim zaangażować się w działania na rzecz jego przestrzeni publicznej a także zintegrować się wspólnocie sąsiedzkiej.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Podest sceniczny ok.25 m² z zadaszeniem, tło sceny - pianka lub baner z nadrukowanymi zdjęciami, parkiet do tańca, nagłośnienie i oświetlenie z obsługą, agregat prądotwórczy z obsługą na potrzeby realizacji wydarzenia, 5 toalet przenośnych ( w tym jedna dla niepełnosprawnych) z bieżącą obsługą sanitarną, ochrona podczas pikniku, montażu i demontażu, 10 koszy na śmieci z bieżąca obsługą sprzątającą i wywiezienie śmieci po zakończeniu imprezy, pomoc medyczna, ozdoby w postaci kolorowych chorągiewek, 2 stoiska drewniane wraz z transportem, montażem i demontażem, lemoniada i jabłka do rozdawania mieszkańcom, hostessy do obsługi stoisk, papierowe kubeczki jednorazowe, proste animacje sportowe wraz z animatorami i sprzętem sportowym, potrzebnym do animacji, punkt wymiany sąsiedzkiej wraz z zapewnieniem stołów i wieszaków oraz obsługą punktu, warsztaty na temat miejskiego ogrodnictwa i ogrodów społecznych (materiały do warsztatów i instruktorzy), spacery historyczne po Rakowcu z przewodnikami (varsavianistami, historykami kultury) podczas imprezy, czytanie (np.przez zawodowego aktora) "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" i "Ku idei osiedla społecznego 1925-1975"Heleny Syrkus, warsztaty architektoniczne dla dzieci (materiały do warsztatów i instruktorzy), warsztaty i spotkania na temat: jak projektować osiedla i co powinno się w nich znaleźć, żeby się dobrze mieszkało (materiały do warsztatów i instruktorzy),honorarium dla DJ-a, wynajęcie krzeseł i stolików wraz z transportem na potrzeby realizacji warsztatów, transport namiotów, które będą służyły jako miejsce do warsztatów wraz z rozstawieniem i złożeniem, leżaki z nadrukiem logo budżetu obywatelskiego wraz z transportem, dokumentacja fotograficzna wydarzenia - krótki film (do 2 min.) wraz z montażem i operatorem kamery ( zamówiony w firmie z udokumentowanym doświadczeniem), sąsiedzkie rozgrywki sportowe (instruktorzy wraz z zapewnieniem sprzętu do rozgrywek), wydruk ok. 200 folderów - format A5 full color (po ok. 20 stron każdy) wraz ze złożeniem do druku, promocja wydarzenia (wydruk plakatów i ulotek reklamujących wydarzenie format A 4 – 200szt., format A 3 – 100 szt., ulotki A5 – 500 szt )+ nagłośnienie faktu, że będą zbierane materiały do wystawy i/ lub ew. folderu, prowadzący imprezę, ZAIKS, komisja ekspercka, która będzie sprawdzać autentyczność zdjęć i wybierać zdjęcia do wystawy i/lub ew. folderu, osoba/y do zbierania materiałów do wystawy i/lub folderu oraz zwracanie zdjęć osobom, które je udostępnią, transport 10 stelaży do wystawy, opracowanie wystawy: 10 plansz dwustronnych z wydrukiem na piance odpornej na deszcz, montaż i demontaż wystawy, ew. rekultywacja terenu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
104 830,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 12:22
Autor projektu
27.08.2019 12:43
Koordynator w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany