Cztery letnie skwery na Placu Teatralnym i ulicy Senatorskiej zamiast parkingów

913
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 940 300 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer Czartoryskich, ul. Senatorska przed budynkiem SZRM oraz Plac Teatralny
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Cztery miejsca przy ul. Senatorskiej i Placu Teatralnym: Skwer Czartoryskich, skwer przed budynkiem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Mienia (Senatorska 31) i dwóch fragmentów Placu Teatralnego przeznaczonych w planie miejscowym na zieleń publiczną.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Główne przestrzenie publiczne w Warszawie nie zawsze dostatecznie dobrze służą mieszkańcom jako miejsca do odpoczynku i rekreacji. Aby umożliwić mieszkańcom i użytkownikom przyjemne spędzanie czasu i podkreślić wyjątkowość wnętrz architektonicznych ulicy Senatorskiej i Placu Teatralnego, proponuję wprowadzenie zieleni i małej architektury w miejsce obecnych parkingów. Podczas Festiwalu muzycznego "Szalone Dni Muzyki", dwa lata temu, Plac Teatralny na kilka dni zagospodarowano drzewami, krzewami i ławkami. Tymczasowa aranżacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Projekt polega na czasowym przekształceniu w zielone skwery, przyjazne odpoczynkowi, czterech miejsc przy ul. Senatorskiej i Placu Teatralnym: Skweru Czartoryskich, skweru przed budynkiem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Mienia (Senatorska 31) i dwóch fragmentów Placu Teatralnego opisanych w planie miejscowym jako przeznaczone na zieleń publiczną.
Projekt przewiduje zagospodarowanie wymienionych przestrzeni przez zieleń w donicach oraz różne formy małej architektury m.in. w postaci ławek warszawskich, stołów, siedzisk, stojaków rowerowych, koszy na śmieci itp. w okresie od początku maja do końca września 2020 roku. Po okresie użytkowania niektóre elementy wyposażania zostaną przeniesione do innych części miasta (np. do parków), a zieleń przekażemy do szkół i przedszkoli.
Uzasadnienie realizacji projektu
W centrum Warszawy w dalszym ciągu brakuje przestrzeni publicznych zachęcających do zatrzymania się i spędzenia wolnego czasu. Jedną z przyczyn jest to, że reprezentacyjne miejsca zajęły parkingi. Tymczasowa zieleń na skwerach przy Senatorskiej i na Placu Teatralnym może wpłynąć na społeczny odbiór tych miejsc i zapewnić pozytywne wrażenia estetyczne. Meble zostaną w możliwie jak największym stopniu zrealizowane w oparciu o miejskie projekty seryjnego wyposażenia, co ułatwi ich ponowne wykorzystanie w innych lokalizacjach.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zieleń i wyposażenie: 818 500 zł
Organizacja i utrzymanie w roku realizacji (od początku maja do końca września): 1 121 200 zł
Oznakowanie BO: 600 zł
Łącznie: 1 940 300 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 940 300,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Tymczasowa aranżacja czterech skwerów przy ulicy Senatorskiej i Placu Teatralnym, aktualnie zajętych pod funkcje parkingowe, może przyczynić się do stworzenia miejsc sprzyjających integracji i wypoczynkowi mieszkańców i użytkowników miasta w otoczeniu cennej, zabytkowej zabudowy.
Równolegle, należy wziąć pod uwagę uciążliwości akustyczne wynikające z obsługi komunikacyjnej terenów przylegających oraz zmniejszenie liczby miejsc parkingowych w sąsiedztwie.
Na etapie projektu aranżacji placów, należy zabezpieczyć istniejącą zieleń przed uszkodzeniem (dotyczy skweru Czartoryskich i skweru przez SZRM).

Modyfikacje

06.08.2019 10:00
Koordynator w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (31)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez Administratora z powodu naruszenia postanowień regulaminu korzystania z systemu

  Nano Chanceur  10.06.2019 06:14
  • Usunięcie komentarza to jakiś żart.
   Nano Chanceur  10.06.2019 09:00
  • Miasto jest już ewidentnie we władaniu aktywistów. Demokracja i wolność aż huczy podczas usuwania komentarzy. Cenzura!
   YordBoofon  08.09.2019 15:46
 • A ja bym chciał żeby na Placu Teatralnym najpierw zbudowano podziemny parking.
  Pomysł zazielenienia placu to nic innego jak eugenika komunikacyjna wykluczajaca posiadaczy aut prywatnych.
  Jakie będą koszty dodatkowe, utrzymania zieleni w następnych latach, oraz że budowa parkingu nigdy nie nastąpi, autor już nie wspomniał.
  Nano Chanceur  10.06.2019 08:59
  • Przecież masz tuż obok parking, w budynku Metropolitan, w którym codziennie jest jakieś 300 miejsc wolnych. Warto poznać najpierw miasto, na temat którego próbuje się zabierać głos.
   cyklopatopedoterrorysta  08.09.2019 10:13
  • To chyba odpowiedź nie na temat. Autor komentarza wskazuje na posiadaczy prywatnych aut, np. okolicznych mieszkańców. Wskazany parking do najtańszych zdaje się nie należy...
   YordBoofon  08.09.2019 15:45
  • No sorry robaczku, ale jak kogoś nie stać na samochód, to nie ma obowiązku posiadania go. Parkowanie to towar, a nie prawo. Dycha za godzinę w czyściutkim i pięknym podziemnym parkingu to normalna cena, czego nie rozumiesz?
   cyklopatopedoterrorysta  09.09.2019 10:01
  • Ty nadal nie rozumiesz aktywiścino. Chcesz zabrać, coś co w tej chwili funkcjonuje i w zamian nie dać nic. Klasyczne komunistyczne podejście.
   YordBoofon  09.09.2019 10:06
  • Jakie nic. Zamiast parkingu będzie zieleń. To dobra zmiana :)
   duckfromspace  16.09.2019 20:07
  • Mieszkając w tak ścisłym centrum posiadanie samochodu to luksus i wręcz należy odbierać takie przywileje jak prawie darmowy parking pod domem. To że działa dla posiadaczy samochodów nie znaczy że działa dla pozostałych użytkowników tych przestrzeni. Np. Pl Teatralny to koszmar dla kogoś kto chce się przedostać przez niego na piechotę. Taka liczba miejsc parkingowych w tym miejscu jest zupełnie nieuzasadniona, można tu bez najmniejszego problemu dotrzeć komunikacją miejską.
   vagantii  19.09.2019 23:16
  • Cyklopatocośtam. Marik, sprzedaj swojego blachosmroda, hipokryto.
   Nano Chanceur  23.09.2019 07:07
 • Jeśli chodzi o część Pl. Teatralnego, to projekt ten jest sprzeczny z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego w Warszawie, którego § 18 Pkt 2 lit b), stanowi, że realizacja projektu nie może kolidować z realizowanymi przedsięwzięciami m.st. Warszawy. Pl. Teatralny na mocy uchwały Rady Gminy Warszawa-Centrum z 20 grudnia 2001 r. objęty jest planem miejscowym, który w § 50 Pkt 1 nakazuje w tym miejscu urządzenie parkingu podziemnego. Organizacja nawet na części tego terenu teraz jakiegoś skweru po to, by za jakiś czas rozkopać go w celu budowy parkingu podziemnego to marnotrawstwo środków publicznych i oczekiwać należy, że Ratusz do tego nie dopuści odrzucając ten projekt w części dot. Pl. Teatralnego.
  SamuelBor  10.06.2019 13:00
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Jakub Dobromilski  10.06.2019 15:35
 • Demolka istniejącej miejskiej infrastruktury drogowej nie jest celem istnienia Budżetu Obywatelskiego. Ten projekt całkowicie urąga promowanej przez BO zasadzie oddolności, a jest realizacją fanaberii jednej osoby, realizowaną z pominięciem jakiejkolwiek procedury konsultacji społecznych. Jest to jeden z wielu podobnych projektów opartych na założeniu, że mieszkańcy nie mają nic lepszego do roboty, niż siedzieć na środku ulicy i wdychać spaliny aut stojących w korkach, poszukujących miejsca lub po prostu przejeżdżających. Jak dużą porażką okazują się tego rodzaju projekty, mieliśmy okazję obserwować przy okazji Zielonej Świętokrzyskiej - odcinek pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem jest de facto martwy - oraz przy okazji rewitalizacji Pl. Powstańców Warszawy, który świeci pustkami. Założenie, że ludzie przyjdą siedzieć bez celu na ulicy, jest myśleniem życzeniowym. Co więcej, omawiany projekt jest sprzeczny z planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Uważam za niedopuszczalne, aby projekt ten przeszedł weryfikację.
  Jakub Dobromilski  10.06.2019 15:35
  • Dlatego właśnie powinna być ograniczana liczba tych smrodzących aut, a wszelka przestrzeń powinna być zazieleniana.
   Poza tym, miły panie, chyba żeś pan niejednokrotnie negował fakty, że auta powodują smog. Co to się stało, że nagle zacząłeś to zauważać?
   cyklopatopedoterrorysta  08.09.2019 10:31
  • To chyba alter ego kolegi Buciaka lub jego bliski kumpel. Znacząca większość komentarzy wskazuje na wolę mieszkańców.
   YordBoofon  08.09.2019 15:43
  • Taktak, mieszkańców Mokotowa, Grochowa i Zielonej Białołęki, tudzież fanatycznych wyznawców pewnego fejsbukowego hejterskiego fappejcza :D
   Te same nazwiska, te same mordki, to nie żadni mieszkańcy tylko garstka prostaczków o IQ taboretu.
   cyklopatopedoterrorysta  09.09.2019 10:03
  • Jak brak argumentów, to idziemy ad hoc w obrażanie? Widać, że reprezentujesz samozwańczych aktywistów, którzy próbują na siłę wciskać swoje chore pomysły wymierzone w znaczącą większość mieszkańców.
   YordBoofon  09.09.2019 10:08
  • Ja chyba bywam na innej Świętokrzyskiej. Pogłoski o jej śmierci są mocno przesadzone. Nie zauważyłem żeby była martwa, wręcz przeciwnie. Poza tym można nią w końcu bez problemu przejść na piechotę albo przejechać rowerem, co wcześniej było trudne. A korki stały tam też przed przebudową, więc zmiana dla kierowców raczej żadna.
   vagantii  19.09.2019 23:23
 • "tłumy" będą siedzieć na 20 ławkach, przypinać rowery do 25 stojaków i wyrzucać śmieci do 10 koszy (z opróżnianiem skalkulowanym chyba na tydzień opróżniania.

  Błędy formalne oraz bezsensowność projektu jako całości skomentowali przedmówcy. Ja wytykam elementarny brak znajomości "ile to jest tłum".

  Ach, projekt 55 tys. zł. A może by tak społecznie - ile z tego będzie do przytulenia, pewnie z połowa?
  YordBoofon  10.06.2019 20:52
 • Tak zamaszyste projekty infrastrukturalne powinni robić fachowcy a nie osoby nie mające odpowiedniego wykształcenia tylko nienawidzące samochodów i nawołujące do likwidacji parkingów. Skoro ma tu powstać parking to bardzo dobrze i należy odrzucić ten projekt bo przekracza on założenia BO. Projekty mają służyć ludziom, a nie być skierowane przeciwko bo ktoś chce utrudnić życie kierowcom.
  ELŻBIETAF  12.06.2019 20:35
 • Bardzo dobry pomysł.
  Takie miejsce jak budynek Teatru Wielkiego z Operą, Baletem i Teatrem Narodowym, zasługuje na wysokiej klasy przestrzeń wokół.
  Kasia Gie  15.06.2019 08:52
 • O, projekt się zmienił. Już nie zamiana parkingów w kwietniki na stałe, ale tylko od maja do września 2020 r. Czyli kolejne cztery "strefy relaksu" z donic i palet na trzy miesiące za uwaga: 1,94 miliona złotych! Głosowanie na ten projekt to zwykłe marnotrawstwo pieniędzy, którego doskonały przykład widzimy w tym roku na Pl. Bankowym.
  SamuelBor  08.08.2019 18:12
 • Komentarz został usunięty przez Administratora z powodu naruszenia postanowień regulaminu korzystania z systemu

  jerzu_70  09.08.2019 11:55
  • Który punkt regulaminu został złamany? Tak konkretnie.
   jerzu_70  09.08.2019 13:30
 • Ja to myślę, że oprócz kolegi Buciaka do współautorów tego projektu trzeba koniecznie dopisać urzędników z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, czyli pana Krzysztofa Szla… (podpis nieczytelny) oraz zastępcę dyrektora tego Biura, czyli panią Sylwię Kośnik, którzy go po zmianach zaakceptowali. Bo to jest sztuka z projektu całorocznego za marne pół miliona proponowanego przez kolegę Buciaka zrobić projekt tylko na cztery miesiące i wyciągnąć z niego prawie dwa miliony złotych! Chapeau bas nasi drodzy urzędnicy, jak wydawać publiczne pieniądze, to całymi garściami, na bogato!
  SamuelBor  09.08.2019 12:52
  • Ja to myślę, że waćpan powinieneś zostać dożywotnio zakneblowany, bo nie robisz nic innego oprócz hejtowania, o czym świadczy masowe usuwanie twoich beznadziejnych komentarzy.
   cyklopatopedoterrorysta  08.09.2019 10:40
  • Czymże jest propozycja kneblowania, jeśli nie hejtowaniem. Ksywa odpowiada znaczeniu komentarzy - cyklo pedo terrorysta - ot, kwintesencja co robią psychopatyczni cykliści.
   YordBoofon  08.09.2019 15:42
  • O i mamy w rozmowie Smicka Marca, ukrywającego się pod wiele znaczącym pseudonimem.
   Nano Chanceur  23.09.2019 07:05
  • Ciekawe jest to, że rzeczowe komentarze są usuwane, a pyszczenie cyklopaty jakoś ma się dobrze.
   jerzu_70  23.09.2019 09:45
 • Proszę zagłębić się w postać autora tego projektu i dopiero wtedy na niego spojrzeć. Robieniu wszystkiego tylko po to, żeby wykazać swoją nienawiść wobec kierowców mówimy stanowcze NIE
  MaksymilianP  28.08.2019 12:40
 • Tymczasowa zieleń w donicach za prawie 2 mln?! Warszawa naprawdę nie ma na co pieniędzy wydawać?!
  Teren przed teatrem z pewnością zasługuje na rewitalizację, ale można chyba wymyśleć coś mądrzejszego. Parkingi też są potrzebne.
  emig_DMK  09.09.2019 09:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany