Przejście wróć!

1575
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu robert.buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 400 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rzymowskiego / Cybernetyki oraz Niepodległości / Racławicka
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt polega na przywróceniu przejścia dla pieszych przez ul. Rzymowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Cybernetyki, które zostało zlikwidowane w 2011 roku. Ponadto w ramach projektu zostaną wyznaczone przejazdy rowerowe przez skrzyżowanie ul. Rzymowskiego i Cybernetyki oraz dobudowane łączniki z istniejącymi ścieżkami rowerowymi.

Dwa lata temu po wschodniej stronie ul. Rzymowskiego na wysokości proponowanego przejścia dla pieszych otwarto Dom Kultury KADR. W dniu oficjalnego otwarcia windy przy kładce nie działały. Psują się one regularnie. Przez to wiele osób nie może dostać się do domu, przedszkola, po zakupy czy do domu kultury. Innym zepsute windy znacznie wydłużają drogę dojścia.

Dzięki projektowi będzie można dojść do domu, pracy, sklepu, szkoły, przedszkola czy domu kultury bez konieczności korzystania z kładki czy wind. Znacznie ułatwi to życie mieszkańcom. Przy okazji zostaną wyznaczone przejazdy rowerowe, które ułatwią przejazd na drugą stronę ul. Rzymowskiego przy ul. Cybernetyki.
Uzasadnienie realizacji projektu
Po zachodniej stronie ul. Rzymowskiego znajduje się osiedle mieszkaniowe z lat 60-tych, gdzie mieszka wielu starszych ludzi oraz nowe bloki zamieszkane przez rodziny z małymi dziećmi. Po wschodniej stronie ul. Rzymowskiego znajduje się Dom Kultury KADR, szkoły, przedszkola, sklepy oraz centrum handlowe. Z tych obiektów często korzystają zarówno osoby starsze, jak i rodziny z małymi dziećmi. Kładka, którą w 2011 roku zbudowano nad ul. Rzymowskiego stanowi dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi poważną przeszkodę w dotarciu do miejsc codziennej realizacji potrzeb życiowych. Kładka znacznie wydłużyła drogę, windy często się psują, a schody są strome i zimą śliskie. Mieszkańcy wielokrotnie prosili o wyznaczenie przejścia dla pieszych w poziomie jezdni przez ul. Rzymowskiego. Ten projekt ma na celu spełnienie potrzeb mieszkańców Służewca w zakresie wygodnego dojścia do domu kultury, szkół, przedszkoli i sklepów. W wyniku realizacji projektu nie trzeba będzie korzystać z bezsensownej i brzydkiej kładki. Będzie można jak człowiek dojść tam, gdzie się chce w poziomie terenu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 400 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Budowa lub przebudowa sygnalizacji świetlnej wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 6 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 2 do 6 miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2020 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Niby przejście dla pieszych.
  A przy okazji przejazd dla rowerów.
  Patrzymy na autora projektu i wszystko jasne.
  Nano Chanceur  11.06.2019 09:27
  • patrzymy na autora i się cieszymy, że zgłosił projekt o który proszą mieszkańcy od kilku lat. Mam nadzieję, że wygra i w końcu nie trzeba będzie łazić po kładkach. A że ścieżki i rower to super, dzięki temu mniej samochodów jest na ulicach i mniejszy tłok w komunikacji miejskiej. Zawsze to jednak dziwne, że kwestia budowania infrastruktury rowerowej to dla niektórych zarzut a nie powód do pochwał. A przejazd dla rowerów to kwestia bezpieczeństwa rowerzystów, więc brawo autor projektu.
   Dorka Gry  16.06.2019 19:36
  • Nano,zauważ,że tam już jest sygnalizacja świetlna, więc i tak samochody stoją.
   Kilkaset m dalej jest przejście (rondo UE), czyli znów stanie.
   Różnica-niemal żadna (za to będzie drobne usprawnienie dla nie samochodowego mordoru).
   Na dobrą sprawę, Rzymowskiego i Dolinka powinny zostać ubezkolizyjnione (najlepiej poprzez zatunelowanie trasy głównej), jako że stanowią ważną Etapową Obwodnicę.
   Pendolino  17.06.2019 22:20
 • Świetny projekt. BARDZO popieram!!!

  Zarówno to przejście dla pieszych, jak i te ścieżki rowerowe są mega potrzebne, bo dojazd do kwartału budynków pomiędzy Marynarską a Cybernetyki rowerem to prawdziwa udręka. Znam ludzi, którzy rezygnują z dojazdu rowerem bo odstraszają ich te kładki. Pieszo przez te kładki też strasznie nadkłada się drogi.
  Lukasz33  20.06.2019 13:23
 • Przejście dla pieszych w tym miescu jeszcze bardziej zatka ul.Cybernetyki i Obrzeżną.
  Może raczej projekt na nowe bezawaryjne windy złożyć?
  Jarosław Górski  01.07.2019 22:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany