30 drzew i 30 ławek na Służewie

960
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
259 695 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1755 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
16.09.2021 08:40

W ramach projektu, w obszarze MSI Służew pojawiły się nowe elementy małej architektury - ławki i kosze na śmieci, a także drzewa. Ławki stanęły m.in. przy Al. Lotników,  przy ul. Puławskiej i Wałbrzyskiej. Zgodnie z własnością terenów, Zarząd Zieleni zamontował 20 ławek, UD Mokotów kolejnych 10 oraz kosze i drzewa. Kosze na śmieci ustawił również Zarząd Oczyszczania Miasta. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy/ Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów / Zarząd Oczyszczania Miasta

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rolna, Harcerzy Rzeczpospolitej, Dominikańska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
zgodnie z mapą w załączniku
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Chciałbym, aby Służew był bardziej zielony, a osoby starsze miały gdzie usiąść w drodze do sklepu, przychodni lub domu kultury. Dlatego proponuję posadzenie nowych drzew i ustawienie ławek. Drzewa uzupełniłyby szpalery dawniej istniejących alei na wybranych ulicach. Ławki proponuję rozstawić równomiernie po całym rejonie, tam gdzie potrzebują ich mieszkańcy.

Projekt polega na posadzeniu 30 drzew, w miejscach, gdzie ich brakuje w ulicach Rolnej, Harcerzy Rzeczpospolitej, Dominikańskiej.

Cześć z drzew obumarła i nie posadzono w ich miejscu nowych. Proponuję posadzenie brakujących drzew. Zgodnie ze "Standardami kształtowania zieleni Warszawy" (dostępne są na stronie http://zielona.um.warszawa.pl ) będą to gatunki rodzime pasujące do sąsiednich drzew. Posadzenie drzew będzie w części przypadków wymagało usunięcia starych karp, co niestety powiększa koszty projektu.

Drugim elementem projektu jest postawienie ławek. Brakuje ich szczególnie starszym osobom w drodze do sklepów, przychodzi i domu kultury. Proponuję postawienie 30 ławek z oparciami i podłokietnikami. Powinny one stanąć równomiernie na całym terenie Służewa w okolicach sklepów i innych celów podróży osób starszych. Zgodnie ze "Standardami dostępności m. st. Warszawy" ławki powinny stać, co 50 metrów i projekt ma prowadzić do realizacji tego zapisu. Aby nie dochodziło do śmiecenia wokół ławek, przy większości z nich zostaną dodatkowo postawione kosze na śmieci.

Szczegółowa lokalizacja propozycji posadzenia drzew znajduje się w załączniku. Natomiast dokładna lokalizacja ławek zostanie ustalona przez zarządców dróg w trakcie weryfikacji projektu. Osoby zainteresowanie postawieniem ich w konkretnych lokalizacjach proszę o ich podawanie w komentarzach pod projektem.

Jest to kopia projektu z poprzedniego roku: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13185
Uzasadnienie realizacji projektu
Drzewa produkują tlen, pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, obniżają latem temperaturę powietrza, pobierają wodę (przez to mniej jej spływa ulicami). Mają też walory estetyczne, co pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną ludzi. Dlatego warto, aby było ich jak najwięcej.

Ławki potrzebne są przede wszystkim osobom starszym, aby mogły samodzielnie chodzić po okolicy swojego miejsca zamieszkania. Ich postawienie pozwoli na zachowanie zdrowia seniorów i pozwoli zachować więzi społeczne.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys Zarządu Zieleni
Drzewa: 20 x 1300 zł = 26 000 zł
Ławki: 20 x 3000 zł = 60 000 zł
Kosze na śmieci: 10 x 8 613 zł = 86 130 zł
Oznakowanie : 1000 zł
Razem: 173 130 zł

Kosztorys UD Mokotów
Drzewa: 10 x 1300zł = 13 000zł
Ławki: 10 x 3000 zł = 30 000 zł
Kosze na śmieci: 5 x 8 613 zł = 43 065 zł
Oznakowanie : 500 zł
Razem: 86 565 zł

Ogółem wartość realizacji projektu: 259 695 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
259 695,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

03.09.2019 08:38
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pan Buciak jak zwykle "chciałbym i chciałbym".
  Pan zdaje się już nie mieszka na Mokotowie.
  Kolejne drzewa... Znów sadzone za gęsto, nie podlewane.
  Ważne, żeby za rok znów zgłosić kolejny projekt.
  Mieszkaniec16830  10.06.2019 08:06
 • Myślałby kto że panu zależy na osobach starszych? I guzik mnie obchodzi co pan CHCE. Może dosyć tego jednoosobowego CHCENIA. BO ma służyć wszystkim a nie być realizacją tylko pana chorych pomysłów
  Mieszkaniec13392  12.06.2019 22:58
 • Nie wiem jak w pozostałych miejscach, ale na rolnej ławki sie pojawiły. Pod rolna i Al. Harcerzy jest tunel metra, co prawdopodobnie wyklucza posadzenie dużych drzew, a te niewielkie jakie rosną tam teraz nie radzą sobie z susza. Mam wrażenie ze fajne krzewy lepiej zdałaby egzamin
  Mieszkaniec2935  10.07.2019 17:29
 • Brakuje zimą drzew w Warszawie. Większość iglastych jest wiecznie zielona a to niezaprzeczalny walor. Wiele z nich to rośliny pionierskie, które mogą rosnąć w trudnych warunkach glebowych.
  W centrum miast zupełnie dobrze rosną gatunki i ich odmiany:
  sosna czarna Pinus nigra, świerk serbski ('Pendula) -Picea omorika'Pendula', świerk kłujący –Picea pungens, sosna górska -Pinus mugo, jodła kalifornijska -Abies concolor.
  W miejscach o nieco mniejszym zanieczyszczeniu bardzo dobrze rosną liczne cisy
  Taxusssp. i ich odmiany oraz pionierskie jałowce –Juniperus ssp. Rośliny te są często sadzone w misach, przy murkach oporowych, na skarpach, przy schodach oraz na rondach.
  Wszystkie taksony zalecane do sadzenia przy ulicach mogą być z powodzeniem sadzone w parkach, na skwerach i przy parkingach.
  Mieszkaniec20864  08.10.2019 17:58
 • Koniec kwietnia 2020 i już kolejna edycja BP, a na Dominikańskiej nie pojawiła się żadna ławka.
  Mieszkaniec4087  24.04.2020 20:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany