Nie! - dla smogu – altana solarna w każdym parku Warszawy!

1719
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
369 880 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 30222 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.05.2021 13:44

Ustalono lokalizację na terenie parku nad Balatonem. Przygotowywane jest postępowanie na wyłonienie podmiotu, który zaprojektuje altanę solarną.

Opracowano projekt umowy w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Opracowano program funkcjonalno-użytkowy.

Przesłano do firm architektonicznych zapytanie o informację w zakresie ceny oraz czasu wykonania budynku.

Otrzymano od autorki uwagi do projektu PFU (uwzględniono).

Zorganizowano spotkanie z UD w celu ustalenia podziału zadań przy przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu przetargowego oraz podczas inwestycji.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Możliwe przykładowe lokalizacje to Ujazdów - Skwer Strehla lub brzeg Wisły - Wybrzeże Kościuszkowskie. Jednak uzgodniono z autorką projektu, że altana powinna być ustawiona na terenie zarządzanym przez Miasto (a zatem niekoniecznie w lokalizacjach sugerowanych we wniosku projektowym, ale w innej lokalizacji, do ustalenia później przez zainteresowane strony).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt może być zrealizowany we wszystkich parkach i skwerach miejskich, a także nad Wisłą Skwer Strehla został zasugerowany ponieważ jest to zielony teren bez infrastruktury kawiarnianej, a znajdujące się nieopodal domki na Jazdowie nie są przystosowane do wygodnej opieki nad najmłodszymi, ponadto jest to punkt znajdujący się pomiędzy trzema największymi parkami Śródmieścia. Inną lokalizacją może być Wybrzeże Kościuszkowskie, gdyż mimo licznych kawiarń brakuje tam miejsca do przebywania z dziećmi, spokojnych przestrzeni przystosowanych do potrzeb opieki nad najmłodszymi podczas spacerów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Innowacyjna altana antysmogowa – jesienią, zimą i wiosną ogrzewana energią Słońca, zawsze wypełniona świeżym powietrzem bez pyłów. Ogólnodostępna, intymna przestrzeń przeznaczona szczególnie dla małych dzieci - etap 1.
Uzasadnienie realizacji projektu
Podczas spaceru często zmuszeni jesteśmy do korzystanie z przestrzeni kawiarni.Ta mała altana, nowoczesnie wyposażona, ekologiczna i z czystym powietrzem w środku, bez smogu, bez palaczy czy głośnej muzyki jest w pełni przystosowana do potrzeb opieki nad najmłodszymi dziećmi. Wreszcie "kawiarnia", w której nie jest się zmuszonym nic kupować.

Proponowana dla altany funkcja intymnej przestrzeni dla rodzica z dzieckiem, istnieje powszechnie jako część programu użytkowego we wnętrzach wielkogabarytowych obiektów handlowych, muzeów itp. Pożyteczną nowością byłaby lokalizacja jej w wolnostojącym, niewielkim obiekcie, usytuowanym bezpośrednio w plenerze - na terenie rekreacyjnym, spacerowym, blisko placu zabaw lub plaży. Tak zlokalizowany obiekt daje możliwość komfortowego wykonania niezbędnych czynności związanych z opieką nad małym dzieckiem poza domem. Jest to bardzo ważne nie tylko - jak dotychczas - w czasie przerwy w zakupach, ale również na długim spacerze, czy podczas rodzinnego pikniku. Obiekt byłby dobrym schronieniem dla dzieci i ich opiekunów szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest możliwość jego równoczesnego wykorzystania np. przez przynajmniej dwoje opiekunów z dziećmi, co sprzyja integracji społecznej.

W kontekście powszechnego problemu smogu, ważnym aspektem jest oczyszczanie powietrza w budynku. Użytkownicy altany oddychaliby czystszym – filtrowanym powietrzem.

Altana zaprojektowana i wykonana jako ogólnodostępna i całorocznie ogrzewana energią Słońca, mogłaby budzić zainteresowanie technologią odnawialnych źródeł energii, a zatem bezpośrednio edukować proekologicznie. Ponadto po sprawdzeniu w użytkowaniu i ewentualnej optymalizacji rozwiązań w oparciu o wnioski z eksploatacji prototypowego budynku, mogłaby być projektem powtarzalnym, przeznaczonym do adaptacji w innych lokalizacjach w mieście takich jak: Pola Mokotowskie, w Park Żeromskiego, Park Skaryszewski, Lasek Bielański, Las Kabacki i in.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projektowanie, wystąpienia formalno-prawne (tj. koszty administracyjne), budowa i wyposażenie altany: 300 000 zł; roczne koszty utrzymania: 69 800 zł; oznakowanie: 80 zł; razem: 369 880 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
369 880,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 23:38
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Tak, ale najpierw walczmy o eliminację pojazdów niesprawnych ( fałszywe dane przeglądów technicznych) ograniczenie ruchu pojazdów przez miasto ( są parkingi :parkuj i jedź).
  Mieszkaniec3514  16.06.2019 20:27
 • Jako matka malucha uważam ten projekt za niezwykle przydatny szczególnie, że brak w przestrzeni publicznej miejsc z możliwością wykonywania zabiegów higienicznych przy małych dzieciach.
  Mieszkaniec17943  23.06.2019 20:10
 • Czy musimy zabudowywać każdy kawałek wolnej przestrzeni.
  "Innowacyjna altana antysmogowa" – zapewne posadzenie drzewa w tym miejscu będzie dawało lepszy efekt antysmogowy.
  Mieszkaniec20206  21.09.2019 13:54
 • mnie już nazwa wprowadziła w błąd - pomyślałam o "altanie" która w czasie kiedy dzień krótki będzie miejscem gdzie można się "doświetlić"
  nie ma w opisie nic na temat jak ta "solarna" altana ma redukować smog???? skoro jest solarna itd. itp.
  jeśli chodzi o miejsca, gdzie można posadzić małe dziecko, odgrzać mu jedzenie, nakarmić piersią itd - to z pewnością można zorganizować inaczej i na większą skalę - w altanie o innej adekwatnej i jasnej nazwie
  NIE
  Mieszkaniec12736  23.09.2019 14:28
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany