Skwer Jagmina

1108
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Daniela Grzesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
56 700 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer na zbiegu ulic: Jagmina, Milenijnej i Ceramicznej. Działka miejska ew. nr 64
z obrębu 4-03-06.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to skwer z którego korzystają mieszkańcy jako przedept pomiędzy ulicami w drodze do urzędu dzielnicy lub pobliskiego lasu Anecin. Jest zaniedbany, ale ma duży potencjał jako miejsce rekreacji. Jest łatwo dostępny zarówno komunikacją publiczną, jak i pieszo i rowerem z sąsiedniej ścieżki rowerowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Celem projektu jest uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom skweru obsadzonego kwitnącymi i pięknie pachnącymi drzewami i krzewami. Dodatkowo miejsce zostanie wyposażone w ławki tak, aby spacerujący przechodnie mogli odpocząć wśród zieleni, która stanie się także oazą dla ptaków. Skwer ten obecnie jest bardzo zaniedbany, a tak niewiele potrzeba aby było pięknie

Na rogu ulic Ceramicznej, Jagmina i Milenijnej, w pobliżu Urzędu Dzielnicy Białołęka, zlokalizowany jest teren zielony (ok. 0,35h). Skwer znajduje się w pobliżu wydmowego lasu Anecin, ścieżek spacerowych i rowerowych, ale nie jest szczególnie uczęszczany przez mieszkańców w celach rekreacyjnych. Jego główna rolą jest stanowienie skrótowego przejścia pomiędzy otaczającymi uliczkami. Jego obecny stan pozostawia wiele do życzenia, ponieważ leżą tak pozostałości betonowych elementów, podłoże zawiera również gruz i nierówności, co powoduje iż rosnące tam drzewa przewracają się. Zieleń jest zaniedbana. Teren ten posiada jednak duży potencjał do pełnienia roli atrakcyjnego skweru. Rosną na mim duże dorodne drzewa, które warte są zachowania i uzupełnienia o nowe drzewa, krzewy, kwiaty, a także małą architekturę parkową.

Głównym celem projektu jest uporządkowanie terenu, obsadzenie go atrakcyjną, lokalną i przydatną dla ptaków i owadów, bujną roślinnością oraz udostępnienie terenu okolicznym mieszkańcom w celu rekreacji i wypoczynku.
Projekt przewiduje:
- ustawienie 6 ławek wzdłuż istniejących ścieżek, przedeptów,
- posadzenie 10 drzew owocowych i kwitnących dostosowanych do trudnych miejskich warunków np. głóg jednoszyjkowy, jarząb pospolity, grusza drobnoowocowa – nasadzenia swobodne (skwer będzie miejscem przyjaznym dla ptaków i owadów), spełniające Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy (m.in. - obwód drzewa 16 – 18 cm, z odpowiednio przygotowanym podłożem do warunków odpowiednich dla rozwoju korzeni drzew (wymiana gleby);
- posadzenie kwitnących i owocujących krzewów spełniających w/w SKZ Warszawy i przydatnych dla ptaków w okolicy ławek w 10 luźnych skupinach po 15 krzewów, o wysokości min. 50 cm np. jaśminowiec wonny, róża dzika lub wielokwiatowa, porzeczka czerwona, malina właściwa, kalina wonna, lilak dereń biały/jadalny, pięciornik,
- ustawienie 2 koszy na odpady z zadaszeniem zapobiegającym wylatywaniu odpadów.

Dla tego terenu, należącego do m.st. Warszawy nie ma jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego co stanowi niebezpieczeństwo, iż teren ten może zostać w przyszłości przeznaczony pod zabudowę. Utworzenie tutaj skweru może temu zapobiec i pokazać władzom miasta i dzielnicy, że mieszkańcy oczekują zielonych przestrzeni zamiast kolejnych blokowisk.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jest to teren miejski bez miejscowego planu zagopsodarowania przestrzennego, więc warto zawczasu pokazać władzom miasta i dzielnicy, że my mieszkańcy chcemy zostawić do przyrodzie, a nie przeznaczac na kolejne blokiwiska.
Jest to miejsce z potencjałem, w którym wiele przechodniów i mieszkańców zatrzymałoby się na odpoczynek i miłe spędzenie czasu, ale brak tu ławek i teren jest dość zaniedbany i zanieszyszczony starymi płytami betonowymi. Niewiele nakładów trzeba, aby stał się miejscem przyjaznym dla mieszkańców i ptaków miejskich jako oaza zieleni.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie projektu zagospodarowania terenu: 3 000 zł
- wyrównanie i uporządkowanie terenu: 12 000 zł
- ustawienie ławek wzdłuż istniejących ścieżek, przedeptów: 6 szt. x 2 000 zł = 12 000 zł
- posadzenie 10 drzew: 10 szt. x 1 500 zł = 15 000 zł
- posadzenie 150 krzewów: 10 000 zł
- ustawienie 2 koszy na odpady z zadaszeniem zapobiegającym wylatywaniu odpadów: 2 szt. x 1 500 zł = 3 000 zł
- tabliczka BP - 1700 zł
Suma: 56 700 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
56 700,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 12:51
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny pomysł, jednak warto się zastanowić jak zniechecić lokalnych meneli którzy tam teraz pija piwo , do blokowania ławek i rozbijania butelek, co teraz nagminnie w tym miejscu jest robione...
    O kupach psów nie wspominam, bo jest ich masa :(((
    Mieszkaniec16244  11.06.2019 02:15
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany