Zielona Kujawska

1564
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
274 100 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja/drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Kujawska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Historyczna zabytkowa zabudowa, ślady walk z Powstania Warszawskiego, zielony ciąg skarpy warszawskiej, piękny duży starodrzew
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kameralna cicha i spokojna uliczka na tyłach zabytkowego Państwowego Zakładu Higieny sukcesywnie stawała się zapleczem parkingowym powstałych w okolicy biurowców i urzędów. Niegdyś zielona i spokojna, została dosłownie rozjechana przez parkujące na każdym skrawku wolnej zielonej przestrzeni auta. Pracownicy i interesanci pobliskiego biurowca oraz niegdysiejszego Urzędu Skarbowego od wczesnych godzin porannych wtaczali się między drzewa autami, parkowali na pasach zieleni, chodnikach i bramach. Blokowana przez auta dostawcze i kurierów, została w końcu dobita dwuletnim remontem budynku pod numerem 1 – przebudowywanego na kameralny biurowiec. Po tych wszystkich latach życia wśród spalin, śmieci i hałasu pod naszymi oknami, MY mieszkańcy okolic ulicy Kujawskiej mówimy dość. Mówimy dość rozjeżdżaniu drzew, mówimy dość śmieciom i spalinom pod naszymi oknami. Po ukończeniu uciążliwych i długotrwałych remontów sąsiednich budynków, jak również naszego, chcemy przywrócić zielony blask, ciszę i spokój na jednej z ładniejszych uliczek na Starym Mokotowie.
Działania w ramach projektu obejmują:
- likwidację dzikich miejsc parkingowych w pasach zieleni
- ochronę i pielęgnację istniejących dużych drzew
- kompleksowe wykonanie nowych nasadzeń roślinnych z cieniolubnych, szybkorosnących roślin okrywowych po obu stronach ulicy Kujawskiej.
- wykonanie nowych nasadzeń roślinnych na stoku Skarpy Warszawskiej wieńczącej ulicę, która uległa zniszczeniu w wyniku remontu budynku Kujawskiej 1
- likwidację starego trzepaka i przeznaczenie tej przestrzeni na parking rowerowy dla użytkowników okolicznych budynków.
- wymianę nawierzchni chodnika na jednorodną, z płyt betonowych zgodnie ze standardem miejskim
- remont wiaty śmietnikowej obsługującej przyległe do ulicy budynki
- instalację 4 sztuk koszy na śmieci.
- usunięcie uszkodzonych przez parkujące auta, powyginanych płotków i zastąpienie ich zwartymi nasadzeniami roślinnymi.
W wyniku tych działań, uliczka odzyska swój dawny blask i na nowo powita zorganizowanie grupy miłośników warszawskiej architektury, zabytków i historii, albowiem w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się:
- Zabytkowy budynek PZH wzniesiony w 1922 roku – jedna z najpiękniejszych monumentalnych budowli warszawskich z lat 20 XX wieku projektu Czesława Przybylskiego – pioniera nowoczesnej architektury międzywojennej w Polsce. Budowę sfinansowano z funduszy Fundacji Rockefellera.
- Kujawska 1 – odrestaurowany świeżo dom i wytwórnia środków opatrunkowych Rudolfa Strzeleckigo powstała w latach 1914-15, budynek wpisany do ewidencji zabytków
- Kujawska 3 – odnowiona kamienica wzniesiona w 1934 roku, wpisana do ewidencji zabytków
- Chocimska 22 (Główna Biblioteka Lekarska) w budynku tym mieszkał w czasie wojny komendant główny AK Stanisław ‘Grot’ Rowecki – Podobnie jak Kujawska 3 i ten budynek do dziś na swojej elewacji nosi ślady walk z czasów Powstania Warszawskiego.
Uliczka i przyległe do niej zabytkowe budynki, położone między trzema wielkimi warszawskimi parkami znów stanie się lokalną atrakcją i miejscem docelowym spacerów na mapie Starego Mokotowa. Ponownie stanie się również miejscem schronienia dla drobnych dzikich zwierząt które niegdyś na niej często gościły – w jej zakamarkach widywano jeże i kuny domowe, była tez ostoją dla rozmaitych ptaków.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu "Zielona Kujawska" przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców okolic ulic Kujawskiej, Chocimskiej i Słonecznej.
Nowe nasadzenia roślinne i ochrona przed zniszczeniem starych drzew przyczynią się do walki ze smogiem, poprawią jakość powietrza poprzez ochronę gleby przed pyleniem. Usunięcie dzikich stanowisk parkingowych zmniejszy emisje spalin w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych budynków. Poprawiona zostanie estetyka i wygląd ulicy. Po zmniejszeniu liczby aut, zielona, kameralna, ślepa uliczka bez ruchu tranzytowego z nową, równą, niedawno wyremontowaną nawierzchnią asfaltową będzie miejscem umożliwiającym mobilne zabawy dla dzieci, jak jazda na rolkach, deskorolkach itp.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej – 45 000 zł
2. Wymiana nawierzchni chodnika wraz z podbudową
170 m2 * 250 zł/m2 = 42 500 zł
3. Wymiana/ ustawienie obrzeży granitowych szer. 6 cm
120 m * 180 zł/m = 21 600 zł
4. Remont elewacji wiaty śmietnikowej - 50 000 zł
5. Rewitalizacja zieleni – 100 000 zł
6. Opracowanie oraz wprowadzenie zatwierdzonego projektu Czasowej Organizacji Ruchu na czas budowy – 15 000

Łączny koszt zadania – 274 100 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
274 100,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny projekt. To może być kolejna piękna uliczka na Starym Mokotowie. Propagujcie i głosujcie. Potrzebujemy DUŻO głosów, aby wygrać i przystąpić do realizacji.
    Mieszkaniec20077  19.09.2019 12:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany