Biblioteka żoliborska w cyfrowej przestrzeni.

599
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 981 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.10.2020 10:59

 

Biblioteki zakupiły: 5 zestawów multimedialnych (projektory,ekrany,głośniki,laptopy). Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w ramach działalności kulturalnej i edukacyjnej w zakresie upowszechniania czytelnictwa, kultury i edukacji wszystkich mieszkańców dzielnicy w żoliborskich bibliotekach.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Promocji

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 ul. Broniewskiego 9a
2. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX i Wypożyczalnia nr 13 ul. Śmiała 24
3. Biblioteka dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 ul. Mickiewicza 65
4. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 ul. Słowackiego 19a
5. Czytelnia Pod Sowami i MAL przy Czytelni Pod Sowami ul. Gen Zajączka 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wszystkie biblioteki przystosowane są dla osób z niepełnosprawnościami.

Dane projektu

Opis projektu
Zakup sprzętu multimedialnego – 5 zestawów multimedialnych: projektor, ekran, głośniki, laptop oraz laptop do celów edukacyjnych. Zakup wyposażenia sprzętu multimedialnego i komputerowego służącego działalności kulturalnej i edukacyjnej w zakresie upowszechniania czytelnictwa, kultury i edukacji wszystkich mieszkańców dzielnicy w żoliborskich bibliotekach.
Sprzęt multimedialny, taki jak projektor, stał się podstawowym elementem wielu spotkań, tak dla dzieci jak i dorosłych. Nie jest wykorzystywany już tylko do prezentacji podczas wykładów, ale wpływa także na uatrakcyjnienie spotkań dla dzieci, daje możliwość przeprowadzenia ciekawych zajęć, wzbogacając Dyskusyjny Klub Książki, warsztaty artystyczne, czy będąc elementem pomocniczym przy innych wydarzeniach kulturalnych. Daje też możliwość prowadzenia zajęć edukacyjnych z obsługi komputera i internetu seniorów i osób wykluczonych cyfrowo. Wzbogacenie wydarzeń bibliotecznych w elementy multimedialne (prezentacje, filmy, muzykę), wpływa pozytywnie na ich odbiór i zachęca do uczestnictwa w nich. Możliwości wykorzystania projektorów w bibliotekach są nieograniczone, począwszy od pracy z małymi dziećmi a na seniorach kończąc, dodatkowo jest to sprzęt, który bibliotece i jej użytkownikom będzie służył latami, przez co określenie faktycznej liczny odbiorców tego projektu jest dość trudne.
Zakup wyposażenia, będzie miał za zadanie podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej oraz wdrażanie nowych technologii. Daje on możliwość generowania istotnych zmian jakościowych w zakresie sprawności i efektywności funkcjonowania zaplecza materialno-technicznego. Celem zadania jest rzeczywiste zwiększenie potencjału biblioteki jako instytucji kultury, poprzez tworzenie przyjaznej i nowoczesnej bazy technicznej, zwiększenie efektywności działalności biblioteki oraz wzrostu uczestnictwa w kulturze mieszkańców dzielnicy. Projekty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, które realizowane są w bibliotekach nie odpowiadają w pełni oczekiwaniom czytelników. Ogranicza ich brak sprzętu, który uatrakcyjniłby zajęcia w bibliotekach i spotkania mieszkańców w Miejscu Aktywności Lokalnej przy Czytelni Pod Sowami. Sprzęt multimedialny pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej z zastosowaniem nowych technologii. Zajęcia staną się bardziej konkurencyjne i zachęcą mieszkańców do większej aktywności w działania nad projektami oferowanymi przez biblioteki. Biblioteki w Dzielnicy Żoliborz nie posiadają osobnych sal widowiskowych. Wszystkie działania prowadzone są w przestrzeni bibliotek. Chcielibyśmy aby nasze biblioteki były nie tylko miejscem wypożyczania książek ale również aktywowały dzieci i młodzież z różnych środowisk społecznych do wspólnego spędzania czasu w bibliotece. Wdrażając nowe technologie i udostępniając bezpłatnie sprzęt komputerowy biblioteki wyjdą na przeciw oczekiwaniom mieszkańców Żoliborza. Zakupiony sprzęt multimedialny będzie dostępny we wszystkich placówkach bibliotecznych i udostępniony wszystkim mieszkańcom w godzinach otwarcia placówek (ok. 40-50 godz. tygodniowo, w tym w soboty).
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu znacząco przyczyni się do uatrakcyjnienia wydarzeń organizowanych przez bibliotekę. Zajęcia edukacyjne, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, wystawy itp. działania, staną się bardziej efektywne, oryginalne i zachęcające mieszkańców do korzystania z bardzo bogatej oferty jaką proponuje biblioteka. W żadnej z bibliotek żoliborskich nie ma sprzętu multimedialnego, co w znacznej mierze ogranicza atrakcyjność wydarzeń. Brak Domu Kultury na Żoliborzu dodatkowo mobilizuje bibliotekę do poszukiwania sposobów zapewnienia mieszkańcom dostępu do atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu, która wpływałaby na nich stymulująco, rozwijając ich zainteresowania, pogłębiając ciekawość i kreatywność oraz budując silne kompetencje czytelnicze. Ponadto oferując miejsce przyjazne i otwarte na ich potrzeby i zainteresowania biblioteka wpływa na tworzenie silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wykluczenia społecznego osób starszych, samotnych czy osobom z niepełnosprawnościami a bezpłatna e-edukacja zapobiega wykluczeniu cyfrowemu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Inwestycja w biblioteki to pomysł jak przebiśnieg w odmętach szału pomysłów degradowania i zamieniania Warszawy w kolarski cyrk przez sekty miejskie. Przydałby się tez jakiś soft bardziej przyjazny i intuicyjny do przeglądania i rezerwowania książek.
    Mieszkaniec17457  13.06.2019 18:21
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany