Ochrona drzew Saskiej Kępy - kontynuacja

1561
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
118 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2330 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.10.2021 11:39

Wprowadzono roślinność okrywową wokół 100 drzew, - przeprowadzono ekspertyzę dendtrologiczną dla 10 drzew, - wykonano ogrodzenia chroniące korzenie drzewa przed rozjeżdżaniem przez auta - dł. 950 mb, -wykonano inwentaryzację głogów przy ul. Berezyńskiej oraz opracowanie wraz z zaleceniami dotyczącymi ochrony i utrzymania ich w dobrej kondycji, - przeprowadzono kontrolę  48 drzew wraz z regulacją założonych dotychczas wiązań na drzewach.
 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały obszar Saskiej Kępy. Drzewa na terenach będących w zarządzie władz samorządowych i podległych im jednostek.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Cały obszar Saskiej Kępy. Drzewa na terenach będących w zarządzie władz samorządowych i podległych im jednostek.

Dane projektu

Opis projektu
Kolejne drzewa na Saskiej Kępie będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów dzięki zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań poprawiających kondycję kolejnych drzew i przedłużających im życie. Podjęcie takich działań dla drzew jest szczególnie ważne w czasach, gdy drzewa narażone są coraz częściej na ekstremalne upały, susze, wichury i nawałnice. Aby stawiły czoła tym zjawiskom pogodowym oraz trudnym warunkom rośnięcia w mieście, drzewa trzeba wspierać.

Działania w ramach projektu:

1. Wiązania elastyczne (5 sztuk) - dzięki nim jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

2. Rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby w obrębie systemu korzeniowego – aeracja urządzeniem AirSpade i ściółkowanie (2 drzewa). Poprawa warunków dla korzeni drzew, przywrócenie naturalnej wymiany gazowej w glebie oraz ułatwianie docierania wody opadowej do brył korzeniowych. Ściółkowanie poprawia wzrost i witalność roślin działając jako naturalny nawóz.

3. Mikoryzacja (10 drzew) - wprowadzenie w obrębie systemu korzeniowego drzewa, grzybów mikoryzowych i innych mikroorganizmów, które zwielokrotnią powierzchnię chłonną systemu korzeniowego oraz pozwolą na lepsze pozyskanie wody, która zwykle w mieście jest niedostępna dla korzeni drzewa.

4. Wprowadzenie roślinności okrywowej (np. bluszcz) chroniącej glebę wokół 100 drzew przed ubijaniem, przemarzaniem i wysychaniem. Sadzenie ww. roślinności powinno się odbywać z udziałem sprężonego powietrza, a nie narzędzi mogących uszkadzać korzenie.

5. Ekspertyzy arborystyczne (15 drzew) - na podstawie specjalistycznych badań wybranych drzew z użyciem sprzętu elektronicznego - pozwolą zweryfikować obawy dotyczące tego, czy dane drzewa są bezpieczne.

6. Niskie (ok. 40 cm) ogrodzenia chroniące korzenie drzew przed miażdżeniem, uniemożliwiające przejazd aut po korzeniach i parkowanie na nich. Płotki (ok. 240 metrów długości w sumie) będą zamontowane wzdłuż miejsc, gdzie najczęściej auta niszczą korzenie drzew i trawniki.

7. Inwentaryzacja unikalnej w skali Polski alei głogów przy ul. Berezyńskiej i opracowanie raportu z zaleceniami jak je najlepiej chronić i utrzymywać w dobrej kondycji.

8. Kontrola i ewentualna modyfikacja założonych dotychczas na drzewa wiązań (taka kontrola zawsze jest potrzebna co jakiś czas).

Przed zastosowaniem ww. rozwiązań powstanie specjalistyczne opracowanie arborystyczne przedstawiające drzewa wybrane do zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów. W opracowaniu znajdzie się część "Inwentaryzacja unikalnej w skali Polski alei głogów przy ul. Berezyńskiej i opracowanie raportu z zaleceniami jak je najlepiej chronić i utrzymywać w dobrej kondycji". Opracowanie w formie elektronicznej będzie dostępne dla wszystkich w Internecie, w łatwo dostępnym miejscu wraz z wynikami ekspertyz arborystycznych wykonanych dla 15 drzew (patrz pkt. 5).

Opracowanie to (umieszczone w Internecie) wykona arborysta współpracujący z renomowaną placówką naukową lub organizacjami ekologicznymi, zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi stan drzew w miastach, mający w tej dziedzinie doświadczenie i rekomendowany przez co najmniej 3 organizacje ekologiczne. Typowanie drzew do zabiegów odbędzie się z udziałem urzędników, arborystów, mieszkańców, przyrodników i organizacji ekologicznych działających na terenie dzielnicy. Mieszkańcy i organizacje zostaną powiadomieni przez urząd dzielnicy o możliwości zgłaszania drzew do ww. zabiegów poprawiających ich żywotność.

Dwa terenowe spotkania edukacyjne z arborystą będą otwarte dla wszystkich. Omówiony zostanie projekt, podstawy oceny i metody ochrony i poprawnej pielęgnacji drzew. Uczestnicy zdobędą podstawy wiedzy, jak odróżniać, czy drzewo trzeba za wszelką cenę chronić, czy np. usunąć, bo może powodować zagrożenie dla ludzi. Dzięki pogłębieniu wiedzy uczestników projektu oraz łatwej dostępności raportu będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących ochrony drzew.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zieleń jest wizytówką Saskiej Kępy. Okazałe drzewa to jej największe piękno, oczyszczają powietrze, chłodzą ulice i domy podczas upałów, nawilżają powietrze - działają jak wielkie, darmowe klimatyzatory. W ubiegłych latach były niejednokrotnie zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane były wobec nich często nieprawidłowe cięcia gałęzi, co generowało konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew. Podłoże pod wieloma drzewami jest ubite, źle napowietrzone, system korzeniowy poddany dużemu stresowi, przez co drzewa są w złej kondycji. W wielu miejscach auta wjeżdżają na korzenie drzew, parkują na nich, kaleczą korzenie i pnie a glebę na korzeniach ubijają. Drzewa takie "głodują", z poobcinanymi gałęziami, zmniejszonym dostępem do wody, schną, stają się kruche i mniej bezpieczne dla przechodniów. Potrzebne jest wprowadzanie specjalistycznych (aeracja, mulczowanie, mikoryzacja, wiązania w koronach) oraz prostych rozwiązań (niskie płotki chroniące korzenie drzew przed autami, roślinność okrywowa pod drzewami) poprawiających stan drzew. Dzięki temu będzie mniej konfliktów społecznych a drzewa będą bezpieczniejsze dla przechodniów.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys jest adekwatny do kosztów realizacji projektu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
118 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 10:41
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany