Podwórkowa strefa relaksu

650
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
48 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko pomiędzy ulicami Kielecką i Opoczyńską. Działka numer 167/5

Dane projektu

Opis projektu
Chcemy stworzyć dwie wygrodzone przestrzenie w obrębie zielonego podwórka pomiędzy ul. Kielecką i Opoczyńską. Każda o powierzchni 11x11 metrów. Pierwszy teren to "Wybieg dla ludzi". Byłby to po prostu ogrodzony trawnik, na który nie będą miały wstępu psy. Dzięki temu dzieci i dorośli będą mogli korzystać z trawnika bez strachu, że wejdą w psią kupę. Dla psów nadal będzie dostępna cała pozostała przestrzeń dużego podwórka. Na wybiegu znajdą się ławka i naturalne pieńki mogące służyć do zabawy lub siedzenia. Na trawie będzie można bez strachu rozłożyć koc i spędzić miło czas.

Drugi wygrodzony teren zajmie łąka kwietna przez którą poprowadzimy ścieżkę z płaskich kamieni tak, by móc korzystać z jej uroków. Na jej terenie znajdzie się też kompostownik dostępny dla wszystkich chętnych okolicznych mieszkańców.

Obie przestrzenie będą otwarte codziennie w godzinach 6-22 (zamykane ze względu na ciszę nocną).

Ogrodzenie wokół obu terenów będzie miało wysokość około 0,5 M - będzie zabezpieczało teren ale nie wpłynie na estetykę przestrzeni.
Uzasadnienie realizacji projektu
Nasze podwórko to duży, zielony teren. Mogłoby być idealnym miejscem do spędzenia ciepłych dni i integracji mieszkańców. W tej chwili służy w zasadzie wyłącznie do wyprowadzania psów oraz jako miejsce na zbiorowe kosze na śmieci. Niestety większość psiarzy nie sprząta po swoich pupilach dlatego wejście na trawnik wiąże się z dużym ryzykiem.
Proponowany projekt nie zmieni "naturalnego" charakteru podwórka, za to da możliwość korzystania z niego znacznie większej grupie osób.
* Przestrzeń dla ludzi to miejsce relaksu, zabawy i spotkań wśród zieleni
* Łąka kwietna dla ludzi będzie obiektem ciekawych i miłych obserwacji. Natomiast dla owadów zapylających źródłem pożywienia.
* Kompostownik zwiększa ekologiczną świadomość

W tej okolicy jest sporo zieleni ale mało miejsc do spędzania czasu poza domem. Na ulicach nie ma ławek dla starszych osób i rodziców z wózkami. Do najbliższych placów zabaw trzeba przejść parę przecznic. Podwórko może być naturalnym przedłużeniem mieszkania, bezpieczną przestrzenią integrującą mieszkańców i oazą dla owadów, ptaków i innych zwierząt.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
48 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

07.08.2019 16:15
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Szkoda, że w zamkniętym podwórku :(
    Mieszkaniec4688  12.09.2019 15:13
    • To podwórko nie musi być zamknięte! Jest furtka od strony ul. Opoczyńskiej, którą zamykają tylko niektórzy mieszkańcy. Teren należy do miasta, przy okazji powstania Strefy Relaksu, mogłyby zostać uformowane zasady dostępności terenu.
      Mieszkaniec  30.09.2019 20:55 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany