"Pomigaj do mnie" - bezpłatne zajęcia nauki języka migowego dla młodzieży i dorosłych. "Najbardziej głuchy jest ten, kto słuchać nie chce"

1572
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
24 400 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie ul. Smolna 30
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Położenie szkoły w centrum Warszawy oznacza, że jest dobrze skomunikowane. Atutem jest też bliskość stacji PKP Powiśle.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Celem projektu będzie umożliwienie szerszemu gronu poznania języka migowego i kultury osób posługujących się nim.
Projekt skierowany jest do warszawskiej młodzieży szkół ponadpodstawowych lub ponadgimnazjalnych oraz do osób dorosłych.
Do wszystkich wolontariuszy, którzy zdobyte umiejętności wykorzystają w swojej działalności na rzecz wolontariatu.
Nauka języka migowego na poziomie podstawowym A1 wymaga 60 godzin nauki.
Zajęcia odbywałaby się 1 raz w tygodniu w wymiarze 120 minut, co wymagałyby 30 spotkań od lutego do grudnia 2020r. z przerwą w czasie ferii zimowych i wakacji.
Jeśli zajęcia odbywałyby się w większym wymiarze tygodniowo, to byłoby to równoznaczne z tym że spotkań byłoby mniej np. 1x tyg. x 3godz. (20 spotkań) lub 2 x tyg. x 2 godz.(15 spotkań).
Miejsce zajęć to sale szkolne XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.
Budżet powinien objąć :
Koszt 1 godz./zajęć = 100 zł
100zł x 60 godz.x 3 grupy = 18 000,- zł (koszt zajęć)
Koszt wynajęcia - sprzątania sal 1800,00zł x 3 sale= 5400,-zł (koszt całkowity)
Koszt materiałów promocyjno-informacyjnych 1000 zł

W zależności od ilości chętnych, projekt zakłada utworzenie od 1 do 3 grup.
Rekrutacja odbywałaby się poprzez zapisy chętnych, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania miejsc.
Młodzież niepełnoletnia musiałaby posiadać zgodę rodziców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wielu z Nas nie zdaje sobie sprawy, jak trudne jest życie głuchoniemego, z jakimi problemami się spotyka. Traktujemy nasz głos i słuch jak coś oczywistego, a takie nie jest. Czy wiecie, że na świecie jest od 700 tys. do 900 tys. głuchoniemych, przy czym tylko 63% jest od urodzenia? W Polsce od 40 do 50 tysięcy osób uważa język migowy za język podstawowy, ojczysty. Pomimo wielu barier, Ci ludzie żyją wśród nas, pracują, bawią się, tworząc przy tym własną kulturę, która nie ogranicza się tylko do miejsca ich zamieszkania, ma charakter globalny. A co my możemy dla nich zrobić, aby ułatwić im życie? Przede wszystkim zacznijmy uczyć się ich języka, co ułatwi nasze relacje, postarajmy się lepiej poznać ich kulturę, nie stygmatyzujmy ich. Coraz bardziej wzrasta liczba osób głuchoniemych i młodzież w niedalekiej przyszłości na pewno będzie miała styczność z osobami głuchoniemymi, niezależnie czy będzie to w pracy, na ulicy podczas wypadku z udziałem osoby głuchoniemej jako świadka zdarzenia lub poszkodowanego, w poczekalni, w sklepie czy też innym miejscu. Powszechnie wiadomo, że 98% treści zawartej w wypowiadanym komunikacie jest przekazywana mową ciała, a większość nieporozumień wynika z braku informacji na dany temat lub błędnej interpretacji mowy ciała, co sprawia, że głuchoniemi są szczególnie narażeni na nieporozumienia i wiążące się z tym możliwe akty przemocy. W celu zapobiegania takim wydarzeniom konieczne jest rozpowszechnienie informacji o tej chorobie i umożliwienie nauki podstaw języka migowego.
Takie są cele naszego projektu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt 1 godz./zajęć = 100 zł; 100 zł x 60 godz. x 3 grupy = 18 000 zł; koszt sprzątania sal = 2000, koszt materiałów promocyjno – informacyjnych 1000 zł; łączny koszt 21 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
24 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec  31.08.2019 20:17 Autor projektu
 • Od kiedy Głusi mówią o sobie per głuchoniemi? Proj. napisała osoba niemająca pojęcia o środowisku Głuchych. Dla Głuchych to jest obr aźliwe pisać - głuchoniemi... No jak, skoro mają swój język! Piszę to jako osoba głucha.
  Mieszkaniec18870  07.09.2019 16:53
  • Użycie w tekście słowa głuchoniemi było pewnego rodzaju prowokacją. Proszę zauważyć, że nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi, co może świadczyć tylko o tym jak niewiele wiemy o środowisku Głuchych. Jeśli kogoś uraziłyśmy to z całego serca przepraszamy. Mamy nadzieję, że pomimo tego nieporozumienia nasz projekt zasługuje na Twój głos.
   Mieszkaniec  07.09.2019 20:30 Autor projektu
  • Czy zwyczajowe przyjęcie nazywania osób głuchych głuchoniemymi jest prawidłowe czy nie, to sprawa wymagająca rozstrzygnięcia naukowego, które nie powinno opierać się na subiektywnych odczuciach.
   Zasmuciło mnie, że w tym kraju jeżeli człowiek coś zrobi, z reguły usłyszy negatywną ocenę choćby części swojej pracy, a rzadko jakąkolwiek pochwałę.
   Dziewczyny, jesteście wspaniałe, macie wolę i chęć działania, macie oryginalny pomysł, który uzasadniłyście w jak najbardziej czytelny sposób!
   A tak przy okazji: nie boli mnie pisanie słowa "słyszący" małą literą, ale nie rozumiem używania wielkiej litery w odniesieniu do osób głuchych. To Pan/Pani wyróżniając osoby głuche wielką literą stwarza wrażenie, że są w jakiś sposób lepsze od osób głuchoniemych. Była kiedyś taka reklama społeczna mająca na celu pokazanie, że niepełnosprawni nie różnią się od innych, więc nic nie usprawiedliwia ich niekulturalnych zachowań. Każda scenka kończyła się pytaniem: "dlaczego traktujesz nas inaczej?" Proszę zauważyć, że projekt ma na celu umożliwienie szerszemu gronu osób zapoznania się z językiem migowym, a nic tak nie zbliża ludzi jak używanie wspólnego języka.
   Mieszkaniec19841  15.09.2019 20:11
  • Szanowna Pani anika_justa,
   Proponuję dowiedzieć się o tematyce więcej, zanim się zacznie wydawać takie opinie.
   Jest różnica między głuchym a Głuchym. Głuchy przez duże gie oznacza głuchego kulturowo. Z dużej: Głuchy, tak samo jak Polak, Czech czy Francuz.
   Natomiast głuchy przez małe "g" to osoba z brakiem słuchu, stan fizyczny.
   Jest też różnica między migowym a "miganym".
   To właśnie boli Głuchych, że pod przykrywką migowego próbuje się uczyć słyszących miganego, tzw. SJM - a potem wielkie zdziwienie, że Głuchy nic z tego (pseudo)migania nie rozumie...
   Dlatego uważam, że ten projekt zrobi "niedźwiedzią przysługę" - Głuchym to nic nie pomoże, a słyszący tylko niepotrzebnie stracą czas.
   Chyba że będzie pełna gwarancja, że będzie uczony PJM a nie SJM - wówczas jestem w stanie to zaakceptować i poprę projekt.
   Ale po formie pisania tego projektu i braku oznaczenia rodzaju języka już widzę, jak niska jest ta świadomość, świadomość naszych rzeczywistych potrzeb. Zaprotestowałam, bo widzę, że jest źle. Być może za mało delikatnie, ale naprawdę słowo "głuchoniemy" jest dla mnie i moich przyjaciół obraźliwe. Znam temat od podszewki, urodziłam się głucha. A kiedy próbuję cokolwiek wyjaśnić, wytłumaczyć, co mnie i moim przyjaciołom pomoże najbardziej, dostaję cięgi od osób takich jak pani.
   Mieszkaniec18870  15.09.2019 21:14
  • Nawiązując do Twoich postów to chciałybyśmy wyjaśnić, że w tytule projektu zawarto że dotyczy nauki języka migowego a nie "miganego". Wprawdzie w treści projektu nie zostało to zawarte, ale projekt dotyczy nauki PJM, tak też został skalkulowany i opisany w ujęciu ilości godzin na poziomie podstawowym. Mamy nadzieję, że rozwiałyśmy Twoje wątpliwości i przekonałyśmy, że to projekt wart Twojego głosu.
   Mieszkaniec  16.09.2019 21:14 Autor projektu
 • Ciekawy projekt.
  Mieszkaniec2119  09.09.2019 15:22
 • Brak możliwości porozumienia się stwarza wiele barier. Jeżeli Wasz projekt miałby sprzyjać integracji i przybliżać laikom niuanse komunikacji z osobami niesłyszącymi, to trzymam za Was kciuki!
  Mieszkaniec19887  16.09.2019 14:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany