Sauna (plenerowa) miejska i nadwiślańska przestrzeń wypoczynku

918
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
235 100 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża miejska ZOO (Rusałka) - Wybrzeże Helskie 1/5, 03-459 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przestrzeń plaży miejskiej na wysokości ogrodu zoologicznego u zbiegu Wybrzeże Helskie i ul. Ratuszowej jest naturalnym terenem zalewowym. Dlatego projekt Sauny miejska i nadwiślańskiej przestrzeni wypoczynku jest w pełni mobilny i demontowany na wypadek wezbrań. Nie wiąże się ze stałą zabudową dlatego nie podlega obostrzeniom związanym z inwestycjami na terenie zalewowym (odstępstwo od zakazów wodno-prawnych). Do plaży doprowadzone zostały niezbędne media (prąd i Woda)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Sauna miejska i nadwiślańska przestrzeń wypoczynku (NPW) będzie przestrzenią całorocznych spotkań mieszkańców, którzy będą mogli odpocząć lub przyjemnie spędzić czas w sposób aktywny. W jej skład wchodzi wieloosobowa mobilna, częściowo samoobsługowa sauna, mobilna balia kąpielowa z hydromasażem, mobilny balia basen z dostępem do rzeki, mobilny podest z zadaszeniem. Całość kompleksu zlokalizowana w atrakcyjnej przestrzeni nadwiślańskiej z bezpośrednim widokiem na rzekę i częściowym do niej dostępem. Kompleks w pełni ekologiczny, bliski naturalnemu otoczeniu, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, seniorów i rodzin z dziećmi.
Przestrzeń powinna zostać oddana pod opiekę osobie, która zna specyfikę terenów nadwiślańskich. W zależności od pory roku strefa będzie kładła nacisk na inny rodzaj aktywności.
W okresie jesninno-zimowym najważniejszym elementem będzie sauna i aktywności związane z kąpielami zimnowodnymi. Zajęcia na powietrzu (na podeście) będą kończyły się sesją w saunie.
W okresie wiosenno-letnim cykliczne zajęcia będą koncentrować się na podeście przed obiektem.
Podest będzie przygotowany i dostosowany zarówno do zajęć sportowych (joga, tai chi, zapasy, kalenistyka, fitness, itp) jak i rekreacyjno-kulturalnych (zajęcia taneczne, prelekcje o tematyce wiślanej, sportowej, rekreacyjnej i prozdrowotnej, mini koncerty i spotkania artystyczne).
Profilowane, cykliczne zajęcia będą odbywały się przynajmniej raz w tygodniu. Optymalnie gdyby tygodniowy program aktywności NPW, przewidywał zajęcia zarówno w tygodniu jak w weekend.
Proponowane godziny otwarcia:
październik-marzec:
- poniedziałek - piątek: 17-22
- sobota - niedziela: 11 - 22
kwiecień - wrzesień:
- poniedziałek - piątek: 6 - 10 i 16 - 22
- sobota - niedziela: 6 - 22
Z racji charakteru przestrzeni w jakiej będzie znajdowała się NPW, program, aktywności i godziny otwarcia będą uzależnione od warunków atmosferycznych.
Sposób rezerwacji uczestnictwa w sesjach saunowych oraz zajęciach plenerowych będzie oparty o system, rezerwacji telefonicznej (dla osób, które w ograniczony sposób korzystają z interenetu) oraz przez system rezerwacji internetowej. Powstanie specjalna strona przeznaczona przedsięwzięciu.Uzasadnienie realizacji projektu
Sauna publiczna i przestrzeń wspólnej miejskiej aktywności i rekreacji nad Wisłą ma na celu przybliżenie rzeki mieszkańcom stolicy. W mieście i nad Wisła brakuje takich miejsc, które w sposób zrównoważony i naturalny wpisują się w przestrzeń miasta. Brakuje łatwo dostępnych miejsc związanych z rekreacją opartą na plenerowym saunowaniu. Dodatkowo od dwóch lat wzrasta zainteresowanie rekreacją opartą na kąpielach zimnowodnych (morsowaniu). Wiąże się ono bezpośrednio z uczestnictwem w sesjach saunowych. W tej chwili z takiej formy rekreacji można skorzystać jedynie incydentalnie w Pruszkowie, Wołominie, Kobyłce i nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Warto aby Warszawa wyznaczyła pewien kierunek i w sposób przystępny zachęciła do tej niedrogiej i nieskomplikowanej aktywności prozdrowotnej. Dodatkowo wspólne saunowanie i spędzanie czasu nad Wisłą jest naturalną formą integracji międzypokoleniowej.
Stworzenie NPW spopularyzuje przestrzeń prawego brzegu Wisły. Całość obiektu wykonana zostanie z poszanowaniem walorów naturalnych okolicy. Stanowi alternatywę dla dość konsumpcyjnego i bezrefleksyjnego spędzania czasu nad Wisłą.
Materiały użyte do stworzenia kompleksu są w pełni ekologiczne, adekwatne do obszaru Natura 2000. Lokalizacja NPW sprzyjać będzie obcowaniu mieszkańców z przyrodą i stanie się naturalnym element ścieżki rekreacyjnej. Korzystanie z NPW stanie się elementem rekreacji i aktywności sportowej uprawianej nad Wisłą. Korzystanie z sauny publicznej sprzyja integracji mieszkańców i odkrywa na nowo uroki, zapomnianych łaźni miejskich. Uczęszczanie do NPW bezpośrednio wpłynie na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia korzystających.
Istnieje prawdopodobieństwo, że NPW będzie stanowić pewien rodzaj atrakcji turystycznej. Odwiedzenie przestrzeni nadwiślańskich zimą w naturalny sposób może wiązać się z uczestnictwem w sesji saunowej.
Zajęcia w okresie wiosenno-letnim w sposób systematyczny i merytoryczny będą przygotowywały do rekreacji jesiennych i zimowych.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt projektu - 235100,00 zł

Proponowany wymiar i konstrukcja modułów sauny.
Kontener morski 40HC (szkielet stalowy).
Wymiary zewnętrzne: 2,4 m x 2,6 cm x 12,2 metra.
Wykonanie wewnątrz z drewna sosna – jesion – 44 mm.
Wypust dachu (zadaszenie zewnętrznej strefy relaksu – podestu drewnianego i balii zewnętrznej 20 m2.
Wysokość ściana wewnętrzna: 235 cm.
Powierzchnia kontenera wewnątrz minimum: ok. 30 m2.
Dach / Podłoga: pióro-wpust.
Całość poszycia zewnętrznego drewniana impregnowana.
Okna min. 3 szt. 90 x 200 (w widokiem na rzekę). Szkło min. 4 mm.
Drzwi wejściowe: ok. 90 x 200 cm.

Szacowany kosztorys całkowity realizacji projektu

Kontener wraz z wyposażeniem – 43300,00 zł;
Bania zewnętrzna - 10600,00 zł.
Taras zewnętrzny zadaszony - 4500,00 zł
Taras górny otwarty - 3000,00 zł
Balia zewnętrzna z jacuzzi + wyposażenie dodatkowe – 10600,00 zł.
Przestrzeń wypoczynkowa na tarasie i/lub wewnątrz saun – 2800,00 zł.
Dodatki potrzebne w obiekcie zgodnie z założeniami projektu – 4500,00 zł.
Koszt konstrukcji i impregnacji tarasów – 2000,00 zł.
Eksploatacja i konserwacja sezonowa zgodnie z założeniami projektu – 153800,00 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
235 100,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

13.06.2019 17:23
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
02.08.2019 16:18
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • najlepszy projekt ever
  Mieszkaniec17561  10.06.2019 21:38
  • Po morsowaniu w Dzielnicy Wisła warto odzyskać trochę Ciepła. Dziękujemy. Do zobaczenia.
   Mieszkaniec  12.06.2019 01:35 Autor projektu
 • ja jestem za!!! czy to Pan w zeszłym roku nie zdążył ze zbieraniem głosów?
  pytanie" sauna z widokiem - jak będzie wyglądała szyba? tzn. ze szkła weneckiego czy jak?
  Mieszkaniec12736  02.09.2019 22:53

  • Podpisy udało się zebrać bez najmniejszego kłopotu. Niestety źle zostały załączone oraz brakowało dopracowania kwestii technicznych. Przestrzeń nad Wisłą jest niezwykła i wymaga niezwykłej determinacji. Dziękuję za dobre słowo i liczę na wsparcie. Do zobaczenia w saunie.
   Mieszkaniec  06.09.2019 14:06 Autor projektu
 • Rewelacyjny pomysł. W ostatnich latach gwałtownie wzrasta popularność kąpieli zimowych, tzw. morsowanie, co jest zresztą elementem wschodnio-słowiańskiej kultury. Ludzie robią to z powodów zdrowotnych jak i towarzyskich. Kąpiele są świetną okazją do spotkań przyjaciół, rodzin i zawierania nowych znajomości, organizowania pikników, ogólnie mówiąc do integracji społecznej. Budowa publicznej sauny w miejscu takiego kąpieliska spowoduje dalszy wzrost popularności tego sportu, a także w świetny sposób wpłynie na atmosferę miasta oraz na wizerunek Warszawy jako miasta nowoczesnego a jednocześnie przyjaznego ludziom. Takie atrakcje zapewne nie pozostaną niezauważone również przez turystów
  Mieszkaniec19925  17.09.2019 10:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany