Tężnia solankowa Choszczówka ul. Brzezińska

726
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mariola Olszewska
Współautorzy Danuta Zaleska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
390 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Brzezińska nr działki 19/2 obręb 41706.

Dane projektu

Opis projektu
Zadanie ma polegać na budowie tężni solankowej w Choszczówce przy ul. Brzezińskiej. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie. Każdy może się przy nich zrelaksować i pooddychać leczniczym powietrzem. Dzięki budowie tężni i wykorzystaniu solanki można stworzyć unikatowe miejsce pozwalające odetchnąć najlepszej jakości powietrzem w nękanym smogiem mieście. Dodatkowo może to być jedno z najbardziej urokliwych miejsc w środkowej części Białołęki, gdyż nie ma w mieście jeszcze takiego obiektu, a najbliższe są bardzo oddalone.
Tężnia idealnie pasuje do przeznaczenia tego terenu na rekreacje i sport. Godzinny pobyt przy tężni równoważny jest 3 dniom pobytu nad morzem .
Oprócz budowy tężni solankowej wskazana będzie infrastruktura towarzysząca: ustawienie dookoła ławeczek oraz tablicy informacyjnej.
Uzasadnienie realizacji projektu
W odpowiedzi na rosnące problemy mieszkańców Warszawy związane ze złą jakością powietrza, w celu zaspokojeniu potrzeb, do których należą czyste powietrze, poprawa zdrowia, a w dalszej kolejności wysoka jakość życia powstał pomysł budowy tężni. Inwestycja umożliwi mieszkańcom atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Zgodnie z ideą projektu i jego celami, obiekt ten stałyby się popularnym miejscem relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez terapię wziewną. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do poprawy wizerunku Choszczówki w aspekcie ekologicznym, ale też miejsc jako obiektu recepcji turystycznej. Dodatkowo może to być jedno z najbardziej urokliwych miejsc środkowej części Białołęki.
Tężnia pozwoli skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest szczególnie cenny dla mieszkańców aglomeracji miejskich. Dzięki budowie tężni i wykorzystaniu solanki można stworzyć unikatowe miejsce pozwalające odetchnąć najlepszej jakości powietrzem w nękanym smogiem mieście.
Ponadto z badań wynika, że 35% zachorowań na raka płuc jest efektem zanieczyszczenia powietrza, a 400 osób rocznie przedwcześnie umiera w związku z powikłaniami chorób spowodowanych stałym wpływem smogu na organizm człowieka. Są to argumenty zdecydowanie przemawiające za realizacją powyższego projektu. Tężnia pozwoli na zniwelowanie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają do czynienia mieszkańcy Warszawy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt i budowa - 390.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
390 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 12:22
Koordynator w dzielnicy Białołęka
27.08.2019 13:25
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Relaks tak, niemniej z solanki jod odparowuje już w pierwszym dniu po napełnieniu.
  Potem paruje tylko woda.
  Woda krążąc w obiegu zamkniętym stwarza zagrożenie epidemiologiczne podobnie jak w fontannach
  https://pssekrakow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=931:fontanny-uliczne-zagrozenia&catid=126&Itemid=237
  W warunkach miejskich jedyne skuteczne i bezpieczne inhalacje mogą się odbywać z użyciem urządzenia medycznego wytwarzającego SUCHY aerozol solny, tak jak w tężni na Woli
  https://www.facebook.com/TezniaSolnaWola/
  Mieszkaniec19871  16.09.2019 11:12
 • Komentarz praktycznie dla pomysłodawcy tego projektu. Postudiowałem sobie oba rozwiązania: tężnia solankowa (mokra) i tężnia solna (sucha). Faktycznie, tężnia solna jest lepsza pod każdym względem, a koszty te same. Autor projektu zawsze może wprowadzić zmianę na lepszą technologię, jeśli koszty nie wzrosną. Tężnie solankowe powstawały w XIX wieku, tężnia solna to nowoczesne rozwiązanie, mało znane ludziom. Ale jak posłucha się ludzi po skończonej terapii na tężni solnej na Woli, to serce się raduje, że aż tak można ludziom pomóc (alergie, zajęte zatoki, niewydolny układ oddechowy). Powodzenia w głosowaniu.
  Mieszkaniec16885  16.09.2019 23:29
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany