"Smaczna Zabawa" - kulinarne eksperymenty dla przedszkolaków

756
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • żywienie
  • zdrowie
  • dzieci
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
MAL Ochota, Grójecka 109
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt "Smaczna Zabawa" - kulinarne eksperymenty dla przedszkolaków, to cykl 6 spotkań dla dzieci przedszkolnych w wieku 5 - 6 lat. Pojedyncze spotkanie trwa 60min. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych od stycznia do czerwca. Zapisy na spotkania będą odbywać się drogą mailową, po uprzednim umieszczeniu informacji o warsztatach na plakatach, stronach www oraz w mediach społecznościowych. Ilość miejsc na pojedynczy warsztat to 15. Zapisy następują droga mailową, decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt "Smaczna zabawa" to innowacyjne warsztaty kulinarne dla dzieci. Uczestnicy poznają nowe smaki, dowiedzą się wielu ciekawostek o produktach spożywczych, posmakują, podotykają i poprzez zabawę wiele się nauczą. W czasie warsztatów dzieci nie tylko będą obcowały z produktami spożywczymi, ale również poznają ciekawe doświadczenia i eksperymenty chemiczne, wykonają prace plastyczne. Program w dużej mierze stawia na kreatywność dzieci.

Tematyka 6 spotkań:
1. Słony bez soli
2. Kwaśna cytryna
3. Słodki burak
4. Gorzka czekolada
5. Poznawanie przez dotykanie
6. Menu degustacyjne

Osoba prowadząca spotkania to dietetyk specjalizujący się w żywieniu dzieci z doświadczeniem w pracy warsztatowej z dziećmi. Osoba prowadząca warsztat zapewnia materiały na spotkanie oraz jest odpowiedzialna za przygotowanie jak i posprzątanie stanowiska pracy.

Projekt "Smaczna zabawa" ma na celu zapoznanie dzieci z różnymi surowcami spożywczymi, a przede wszystkim z ich niekonwencjonalną formą. Bo jeśli spojrzymy prawdzie w oczy, to burak, okazuje się być słodszy od jabłka, a dodatkowo można nim zafarbować kwiatka. Projekt bazuje na samodzielnym, wielozmysłowym poznawaniu żywności, przez smak, zapach i dotyk. Z kolei innowacyjne wykorzystanie tych surowców rozbudzi w dzieciach zainteresowanie kuchnią, gotowaniem i zdrowym stylem życia. Pobudzi także ciekawość do poznawania nowych smaków, zapachów i produktów. Dziecko świadome swoich zmysłów nie boi się kosztowania tego co dotychczas jest mu nieznane, bo już wie, że mogą to być miłe niespodzianki.
Uzasadnienie realizacji projektu
Inwestycja w zdrowie i żywienie dzieci jest bezcenna. Zdrowe i dobrze odżywione dzieci szybciej się uczą, wykazują większą kreatywność, opuszczają mniej zajęć przedszkolnych, a tym samym nie wymagają opieki rodziców w czasie choroby. Alternatywne zastosowania produktów spożywczych rozbudzają w dzieciach ciekawość i zachęcają do eksperymentów, a co za tym idzie większej ilości czasu spędzanej w kuchni. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy rodziców, a dzieciom wyjdzie na zdrowie. Jesteś tym co jesz - mówi stare mądre powiedzenie - zatem niech nasze dzieci jedzą zdrowo i mądrze a wtedy będą zdrowe i piękne, na ciele i duszy, niosąc radość nam wszystkim a głównie sobie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Opracowanie scenariusza, poprowadzenie spotkania oraz proces rekrutacji : 450zł x 6 spotkań = 2700 zł
2. Projekt plakatów: 200 zł
3. Zakup surowców spożywczych, plastycznych, fartuszków 600 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany