Bezpłatne warsztaty na Bemowie dla dorosłych, młodzieży i dzieci, kino plenerowe, potańcówki, wymiany książek

992
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
222 750 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1786 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
10.02.2021 12:30

Projekt został w całości zrealizowany w formie hybrydowej - część zajęć i warsztatów zrealizowano na żywo, część w formie zdalnej (np. poprzez wypożyczalnię maszyn do szycia i serię filmów warsztatowych), część w aktywnej formie online (np. wspólne zajęcia angielskiego lub warsztaty plastyczne na Zoomie). W ramach projektu został zakupiony sprzęt niezbędny do realizacji cykli: maszyny do szycia, wyposażenie warsztatu majsterkowania, sprzęt multimedialny do realizacji nagrań oraz transmisji na żywo. Wykłady transmitowane na żywo cieszyły się popularnością tysięcy odbiorców w Internecie, m.in: cykl "Przepis na zdrowie" oraz cykl "Bemowskie Spotkania Kryminalistyczne", a wiele nagrań pozostaje nadal do dyspozycji uczestników na kanałach Bemowskiego Centrum Kultury.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Bemowskie Centrum Kultury

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica Bemowo - a w szczególności siedziby Bemowskie Centrum Kultury, MAL Dwa Jelonki, MAL Spotykalnia i inne miejsca uzgodnione z projektodawcą.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu
WARSZTATÓW:

- kulinarnych (kuchnia międzynarodowa i zdrowego gotowania)
- nauki szycia na maszyniechoryc
- majsterkowania dla dorosłych i dzieci
- tańca towarzyskiego
- fotograficznych z profesjonalistami
- warsztatów i wykładów kryminalistycznych
- zajęć z języka angielskiego
- plastycznych (scrapbooking i mix media)
- śpiewu
- matematycznych metodą Montessori
- origami
- nauka języka migowego
- warsztaty improwizacji aktorskiej
- klub książki dla nieczytających po polsku

ORAZ :

- kina plenerowego
- potańcówek
- poranków filmowych dla dzieci
- wymiany książek

OPIS POSZCZEGÓLNYCH WARSZTATÓW I WYDARZEŃ:

TANIEC TOWARZYSKI
Projekt zakłada dwa kursy tańca towarzyskiego dla osób dorosłych - jeden w ferie drugi w wakacje. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 75minut w godzinach popołudniowych. Osoba prowadząca powinna być instruktorem tańca sportowego i mieć doświadczenie w pracy z grupami mieszkańców. Spotkania zwieńczą dwie POTAŃCÓWKI na do których dołączyć będą mogli wszyscy mieszkańcy Bemowa

CYKL SPOTKAŃ KRYMINALISTYCZNYCH
Cykl wykładów i warsztatów kryminalistycznych – Tematy poruszane podczas spotkań będą obejmować zagadnienia prawne i psychologiczne, dotyczyć będą aspektów związanych z kryminalistyką z takich dziedzin nauki jak biologia, chemia oraz fizyka. Na spotkaniach pojawią się pracownicy uczelni wyższych, policji, firm detektywistycznych, technicy kryminalni, antropolodzy sądowi, radcy prawni, czy eksperci z poszczególnych dziedzin związanych z kryminalistyką. -kontynuacja projektu „Cykl spotkań kryminalistycznych” realizowanego z Budżetu Partycypacyjnego w roku 2019

WARSZTATY KULINARNE
Międzynarodowe warsztaty kulinarne – warsztaty mają na celu aktywizację społeczności lokalnej do wzajemnej akceptacji i zwiększenia bogactwa kulturowego Bemowa. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez włączenie osób wykluczonych językowo i kulturowo do wspólnoty mieszkańców Bemowa – kontynuacja cyklu Wspólna kuchnia realizowanego z Budżetu Partycypacyjnego w roku 2019

PRZEPIS NA ZDROWIE
Spotkania kulinarne których celem jest nauczenie osób cierpiących na choroby wymagające szybkich i radykalnych zmian w diecie prostych, smacznych przepisów, które pozwolą im wprowadzić zdrowe nawyki do swojego codziennego odżywiania. Projekt zakłada także wzajemne uczenie się uczestników.

WARSZTATY PLASTYCZNE
Scrapbooking i mix media - warsztaty dla osób kreatywnych chcących zapoznać się z tajnikami i technikami scrabookingu poprzez wykonanie np. albumu, czekoladownika czy kartki okolicznościowej. Metoda zdobnicza mix media – dająca drugie życie przedmiotom, która przeplata różnorodne sztuki plastyczne. Technika ta wykorzystuje między innymi: farby, mgiełki, tusze, kwiaty, koraliki, guziki, dżety, pasty strukturalne, elementy metalowe. Uczestnicy warsztatów stworzą oryginalne przedmioty, które nadadzą wnętrzom niepowtarzalny charakter oraz mogą stać się wyjątkowym prezentem dla bliskich osób. Grupa powinna mieć zapewnioną przestrzeń do późniejszych samodzielnych spotkań gdzie uczestniczki i uczestnicy będą mogli samodzielnie, bez instruktora rozwijać umiejętności.

NAUKA SZYCIA NA MASZYNIE
Cykl warsztatów na których uczestnicy będą mogli nauczyć się szyć od samych podstaw do średnio zaawansowanych projektów. Założeniem warsztatu jest powstanie samodzielnej grupy która będzie mogła spotykać się ze sobą i po pewnym czasie uczyć się od siebie nawzajem jak i uczyć nowe osoby. W projekcie powinny powstać dwie grupy po 16 osób. Warsztaty dla każdej grupy trwać będą 20h. Warsztaty obejmują też spotkanie z projektantem mody. Zakupione powinno zostać 8 maszyn overlock z których po zakończeniu projektu grupy będą mogły korzystać. Warsztaty powinny być prowadzone w duchu zero waste - nie kupujemy gotowych materiałów,przerabiamy ubrania. Każdy z uczestników (w miarę możliwości) przynosi materiały, którymi może się podzielić z grupą.

ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Zajęcia skierowane są do mam, które w większości przebywają na urlopie macierzyńskim/wychowawczym i nie mogą pozwolić sobie na udział w kursie językowym bez udziału dziecka. Dlatego też chcą stworzyć cykl zajęć/ warsztatów dla mam z dziećmi, które pomogłyby im zdobyć nowe kompetencje przydatne w powrocie na rynek pracy lub w dotychczasowych zawodach. Zajęcia angażowałyby zarówno mamy jak i dzieci, albowiem pierwsza część zajęć poświęcona byłaby dzieciom a druga mamom. Na zajęciach wykorzystywane byłyby nowoczesne techniki i metody nauczania. Dzieci poznawałyby język obcy poprzez piosenki, gry oraz zabawy edukacyjne. Mamy dyskutowałyby na temat bieżących i ważnych dla nich tematów, przełamując w ten sposób barierę komunikacyjną. Zajęcia 1x w tygodniu i trwałyby 75 minut. Organizowane byłyby w godzinach porannych. Grupa ma mieć także charakter samopomocowy - mamy będą mogły dzielić się miedzy sobą umiejętnościami czy opiekować wzajemnie dziećmi.

WARSZTATY ŚPIEWU
Oddajmy głoś dziewczynkom –grupa śpiewacza w duchu girl-empowerment dla dziewczyn w wieku 6-11lat – spotkania obejmują warsztaty śpiewacze 1x w tygodniu

WARSZTATY MATEMATYCZNE MONTESSORI:
spotkania z matematyką dla dzieci w wieku 6-12 lat wprowadzające metody Marii Montessori do nauczania matematyki, spotkania obejmują cykl spotkań (także w plenerze) 1x w tygodniu po 75minut.

WYMIANY KSIĄŻEK NA BEMOWIE
Cykl bemowskich wymian książek realizowany od lat przez Bemowskie Centrum Kultury. Planowane są 4 wymiany w ciągu roku, na wymianach zatrudniona będzie osoba do prowadzenia warsztatów dla dzieci. Dla uczestników wymian i wolontariuszy pomagających przy wymianach przewidziany jest drobny poczęstunek.

WARSZTATY JĘZYKA MIGOWEGO
Warsztaty z języka migowego prowadzone przez profesjonalnych nauczycieli języka migowego – cykl 25 warsztatów z języka migowego. Warsztaty po 75minut.

WARSZTATY IMPROWIZACJI AKTORSKIEJ
Warsztaty improwizacji aktorskiej prowadzone przez aktorów z teatrów na co dzień zajmujących się sztuką improwizacji – cykl 25 warsztatów po 75min każdy.

WARSZTATY Z MAJSTERKOWANIA
Majsterkowanie dla rodziców i dzieci – cykl 10 warsztatów prowadzonych pod opieką specjalisty, na warsztatach wykonywane będą drobne przedmioty codziennego użytku, prowadzona też będzie KAWIARENKA NAPRAWCZA gdzie każdy będzie mógł naprawić uszkodzone przedmioty.

KINO PLENEROWE I NIE TYLKO
Kino plenerowe dla dzieci i pokazy filmów w MAL-ach na Bemowie. 10 projekcji z czego 2 w plenerze.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z EKSPERTAMI
Warsztaty fotograficzne z ekspertami – cykl otwartych warsztatów i wykładów fotograficznych dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią jak i już zaawansowanych fotografów. Poruszana tematyka to np: fotografia natury, fotografia studyjna, fotografia macro, fotografia reporterska.
Warsztaty obejmują 10 spotkań.

ORIGAMI
Origami dla seniorów - Podstawowym zadaniem warsztatów jest usprawnianie motoryki małej oraz rozwijanie potencjałów w zakresie funkcji percepcyjno – motorycznych, jak też poszerzenie kontaktów społecznych.Grupa na jednorazowych zajęciach może liczyć do 15 osób
Planowane są godzinne warsztaty raz w tygodniu o stałej godzinie i miejscu spotkań. Projekt przewiduje 30 spotkań. Do realizacji projektu niezbędna jest osoba posiadająca wykształcenie zawodowe gwarantujące umiejętności terapeutyczne pracy z grupą, ma doświadczenie w terapii manualnej. Grupa po zakończeniu kursu powinna dzielić się swoją wiedzą z mieszkańcami bemowa w bemowskim OPS czy MAL-ach.

KLUB KSIĄŻKI DLA NIECZYTAJĄCYCH PO POLSKU
To przestrzeń spotkań osób które lubią czytać na głos i tych, które czytać nie mogą lub dopiero się czytania uczą. W klubie książki dla nieczytających po polsku ważnych tekstów można będzie posłuchać lub je przeczytać dla innych, grupa wspólnie zdecyduje, jakie teksty są dla niej ważne.
Spotkają się tam ludzie w różnym wieku, dzieci i seniorzy, osoby niedowidzące oraz obcokrajowcy uczący się czytania w języku polskim. Pomysł obejmuje 20h spotkań. Spotkania prowadzi animator kultury, celem jego pracy jest zbudowanie samodzielnej grupy która będzie działała bez jego wsparcia.

Na warsztaty i spotkania obowiązywać będą zapisy mailowe i telefoniczne - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy ruszają najpóźniej na tydzień przed warsztatami. Informacja o zapisach powinna znaleźć się w wybranym medium (strona www lub facebook) oraz obowiązkowo na plakacie promujący wydarzenie.

Projekt powinien być realizowany przez Bemowskie Centrum Kultury jako jednostkę mającą największe doświadczenie w pracy z mieszkańcami w dzielnicy Bemowo.
Grupy które powstaną podczas zajęć powinny mieć możliwość "usamodzielnienia się " i kontynuacji spotkań (już bez instruktora) po zakończeniu projektu.

koszt poszczególnych aktywności:
Taniec towarzyski - instruktor, promocja, woda dla uczestników, potańcówki – w sumie 20000zł
Cykl kryminalistyczny - wynagrodzenia prelegentów 24000zł ,koordynacja cyklu 6000zł,poczęstunek dla uczestników spotkań - 24x 150zł - 3600zł ,materiały warsztatowe - 6000zł, Promocja - 3000zł – w sumie 43600zł
Warsztaty kulinarne – promocja, wynagrodzenia, usługa cateringowa, materiały warsztatowe – w sumie 18400zł
Przepis na zdrowie - promocja, wynagrodzenia, usługa cateringowa, materiały warsztatowe – w sumie 10000zł
Warsztaty scrapbookingowe i mix media – wynagrodzenie instruktora, materiały warsztatowe – w sumie 16000zł
Nauka szycia na maszynie – koszt instruktora, zakup maszyn, drobne materiały warsztatowe – w sumie 16000zł
Zajęcia z języka angielskiego dla mam z dziećmi - koszt instruktora – 9000zł
Oddajmy głoś dziewczynkom – koszt instruktora – 9000zł
Warsztaty matematyczny metodą Montessori – koszt instruktora – 9000zł
Wymiany książek na Bemowie – koszt instruktora, materiały plastyczne, zakup poczęstunku– 8000zł
Warsztaty z języka migowego – koszt instruktora – 5625zł
Warsztaty improwizacji aktorskiej - koszt instruktora – 5625zł
Majsterkowanie dla rodziców i dzieci – koszt instruktora, zakup sprzętu i materiałów – 10000zł
Kino miniMAL – koszt licencji i obsługi kina plenerowego – 15000zł
Warsztaty fotograficzne z ekspertami - wynagrodzenia specjalistów – 20000zł
Origami dla seniorów - wynagrodzenie prowadzącego – 4500zł
Klub książki dla nieczytających po polsku- wynagrodzenie prowadzącego - 3000zł

Uzasadnienie realizacji projektu
Warsztaty, spotkania i inne aktywności opisane w projekcie poszerzą ofertę kulturalną w dzielnicy, pomogą w budowaniu sąsiedzkich relacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Taniec towarzyski - instruktor, promocja, woda dla uczestników, potańcówki = 20 000 PLN;
• Cykl kryminalistyczny - wynagrodzenia prelegentów - 24 000,00 PLN;
• Koordynacja cyklu – 6 000,00 PLN;
• Poczęstunek dla uczestników spotkań – 24 x 150,00 PLN – 3 600,00 PL
• Materiały warsztatowe – 6 000,00 PLN;
• Promocja – 3 000,00 PLN – w sumie 43 600,00 PLN;
• Warsztaty kulinarne – promocja, wynagrodzenia, usługa cateringowa, materiały warsztatowe –
• 18 400,00 PLN;
• Przepis na zdrowie - promocja, wynagrodzenia, usługa cateringowa, materiały warsztatowe –
• 10 000,00 PLN;
• Warsztaty scrapbookingowe i mix media – wynagrodzenie instruktora, materiały warsztatowe –
• 16 000,00 PLN;
• Nauka szycia na maszynie – koszt instruktora, zakup maszyn, drobne materiały warsztatowe –
• 16 000,00 PLN;
• Zajęcia z języka angielskiego dla mam z dziećmi – 9 000,00 PLN;
• Oddajmy głoś dziewczynkom – koszt instruktora – 9 000,00 PLN;
• Warsztaty matematyczny metodą Montessori – koszt instruktora – 9 000,00 PLN;
• Wymiany książek na Bemowie – koszt instruktora, materiały plastyczne, zakup poczęstunku – 8 000,00 PLN;
• Warsztaty z języka migowego – koszt instruktora – 5 625,00 zł;
• Warsztaty improwizacji aktorskiej - koszt instruktora – 5 625,00 PLN;
• Majsterkowanie dla rodziców i dzieci – koszt instruktora, zakup sprzętu i materiałów –
10 000,00 PLN;
• Kino miniMAL – koszt licencji i obsługi kina plenerowego – 15 000,00 PLN;
• Warsztaty fotograficzne z ekspertami - wynagrodzenia specjalistów – 20 000,00 PLN;
• Origami dla seniorów - wynagrodzenie prowadzącego – 4 500,00 PLN;
• Klub książki dla nieczytających po polsku - wynagrodzenie prowadzącego - 3 000,00 PLN
Koszt całkowity: 222 750, 00 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
222 750,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 11:46
Autor projektu
10.06.2019 12:01
Autor projektu
10.06.2019 12:04
Autor projektu
10.06.2019 12:58
Autor projektu
27.08.2019 13:51
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Rozbudowywanie tego typu oferty w miejscach aktywności lokalnej jest dla mnie niepokojące - przecież to mieszkańcy mieli sami się organizować, uczyć się od siebie nawzajem, dzielić się swoimi pasjami. Mieli współtworzyć ofertę, zaangażować się w opiekę nad miejsce, poczuć się współgospodarzami. Tymczasem wracamy do modelu "klienckiego", w którym ktoś przychodzi na umówioną godzinę, korzysta z zajęć i wychodzi. Jak w klasycznym domu kultury czy komercyjnej szkole tańca itp., tyle, że zajęcia będą nieodpłatne.

    Grupy prowadzone w formule "odgórnie" organizowanych zajęć z instruktorem, gdzie cały wysiłek organizacyjny będzie spoczywać na BCK, nie mają szansy się usamodzielnić. Nie ma nawet co na to liczyć. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie naboru pomysłów na zajęcia samych mieszkańców, ale takich, którzy są gotowi włączyć się potem w ich organizację/ prowadzenie (z pomocą BCK).
    Mieszkanka470  10.06.2019 10:21
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany