Fablab "Rój Pszczół"

1763
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 979 800 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrzeże Gdyńskie 1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to niezwykle cenne miejsce dla działań ekologicznych oraz niezwykłe pod względem dostępności dla mieszkańców. Usytuowanie tam Miejskiej Pasieki byłoby efektywnym wykorzystaniem tej lokalizacji bez ingerencji w środowisko. Podniesie walory widokowe i estetyczne, trwale wpisze się w krajobraz. Domki do apiterapii będą niezwykle atrakcyjnym elementem widokowym i atrakcją dla mieszkańców.

Dane projektu

Opis projektu
Fablaby to tzw. makerspacy - miejsca, gdzie udostępnia się przestrzeń, narzędzia i wsparcie w kreatywnych działaniach. To miejsca inspiracji, spotkania innowatorów, ale i pasjonatów, którzy chcą coś zrobić własnymi rękami. To przestrzeń integracji - zarówno tej międzypokoleniowej jak i tej służącej przekazywaniu pasji, wiedzy, umiejętności i wzajemnemu inspirowaniu do tworzenia czegoś nowego lub ... naprawiania starego. Tematyka fablabów może być różnorodna - w Warszawie istnieją stolarski, muzyczny, telewizyjny (filmowo-dziennikarski), a powstają kulinarny, artystyczny i rowerowy.

Nie ma sensu - nawet jeśli kogoś stać - kupować narzędzi i sprzętów, które nie będą wykorzystywane w adekwatnym zakresie - idea współdzielenia zasobów jest znana od dawna i pozwala nie tylko w dużym stopniu ograniczyć produkcję odpadów, ale także ekonomicznie wykorzystać to, co już posiadamy.

Ideą naszego projektu jest stworzenie miejsca, które będzie promować wiedzę o roli ginących owadów zapylających w ekosystemie, ale także stworzy przestrzeń działań na rzecz ich wspierania.

Od kilku lat panuje moda na miejskie pszczelarstwo, oraz na stawianie uli na dachach, co jest medialne i atrakcyjne, ale nie zawsze dostępne dla mieszkańców i nie zawsze są to miejsca przystosowane i odpowiednie do hodowli pszczół. Faktycznie pszczołom jest bardzo dobrze w mieście. Mniej oprysków roślin, zróżnicowane nasadzenia i bardziej przyjazny mikroklimat dla owadów. Zabudowa miasta magazynuje również ciepło. Powstaje wiele miejsc przyjaznych owadom i rośnie liczba osób chcących traktować pszczelarstwo jako swoje hobby. Takie działania sprzyjają rozwojowi działań edukacyjnych w tym temacie. Obserwujemy brak miejsc związanych z tą tematyką, które traktowałyby temat wyczerpująco i jednocześnie motywowały do dalszych działań. Byłyby swoistym monitoringiem i jednocześnie miejscem upowszechniającym wiedzę o problemach masowego ginięcia pszczół i owadów zapylających. To miejsce rozwijające się i innowacyjne, mające charakter stały. Poprzez dostępność dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, będzie możliwość wykluczenia popełnienie błędów hodowlanych, bądź szybkiej reakcji i interwencji. Jest to niezwykle cenna inicjatywa na rzecz owadów zapylających i ich opiekunów, którzy będą więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, a kontakt z powietrzem ulowym (apiterapia) dodatkowo pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.


Projekt polega na wyremontowaniu i rozbudowie starego obiektu (dawna restauracja Żagielek) o powierzchni ok 166 m2 z przeznaczeniem na Fablab "Rój Pszczół".
Wnioskowana lokalizacja ma swoje duże zalety:
a. istniejący obiekt jest w takim stanie, że nie warto go remontować;
b. bliskość parku gwarantuje dużą ilość przypadkowych, potencjalnych gości;
c. bliskość parku, ogródków działkowych oraz Wisły gwarantuje dobre warunki do hodowli pszczół i dostępność pożytków;
d. dobry dojazd z całej Warszawy;
e. widoczność dla osób podróżujących dość ruchliwą trasą - łatwość promocji.

Ponadto budynek musi być dostępny dla osób z niepełnosprawnością, wyposażony w toalety oraz pomieszczenie biurowe (ok. 15 m2) oraz posiadać monitoring wizyjny wnętrz i terenu obok.

W ramach fablabu powinny funkcjonować następujące elementy:

1. Edukatorium /ok. 35 m2/ multimedialne prezentacje, warsztaty pszczelarskie, historia, wiedza, nauka przez zabawę, sala zajęciowa. Specjalnie przystosowane sale do prowadzenia warsztatów pszczelarskich dla różnych grup wiekowych. Dostępne dla grup, oraz indywidualnych odbiorców.

2. Pasieka Miejska /na zewnątrz, zbudowany drewniany taras/ 10 pni dadant na stałe, mnogość historycznych uli i form gospodarki pasiecznej, modele zabytkowych uli, warsztaty wykonywania świec z węzy i płynnego wosku, ekologicznych kosmetyków na bazie produktów pszczelich, warsztaty kulinarne w oparciu o miód, warsztaty ogrodnicze i permakulturowe, wolontariat przy działaniach pszczelarskich mający na celu zaangażowanie mieszkańców w działania upowszechniające wiedzę o ochronie zapylaczy. W pasiece ścieżka edukacyjna, połączona z ogrodem. Dopełnieniem pasieczyska będą 2 domki do apiterapii. Tak zwane wąchalnie powietrza ulowego, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Na pasieczysku znajdą się też 10 domkó dla dzikich zapylaczy i tablice informacyjne.

3. Pracownia pszczelarska /ok. 25 m2, oddzielne miejsce pokazujące jak ma wyglądać pracownia pszczelarska, ale jednocześnie miejsce udostępniane pszczelarzom nie posiadającym higienicznych warunków do odwirowania swojego miodu. Pracownia z pełnym wyposażeniem.

4. Laboratorium / około 20 m2- centrum diagnostyczne i konsultacyjne dla pszczelarzy ze specjalistyczną obsługą. Telefon informacyjny, poradnictwo.

5. Centrum Reagowania, mające na celu między innymi interwencje np. w przypadkach zatruć niewłaściwie wykonanymi opryskami, czy np. konsultacje w sprawach użądleń, pogotowie rojowe itp. Na terenie pasieczyska będzie wydzielone miejsce kwarantanny do leczenia i obserwacji zebranych rojów.

6. Warsztat - miejsce dla majsterkowiczów i projektantów /ok. 30 m2. Wyposażona pracownia stolarska, dostępna dla mieszkańców. Organizująca warsztaty i szkolenia. Pod fachowym okiem można będzie wykonać samodzielnie ul. W tym miejscu będą również zajęcia dla grup zorganizowanych.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek - 11.00 - 19.00
soboty 10.00-18.00
niedziele 10.00-16.00
- dostępność dla wszystkich mieszkańców Warszawy
- dostępność dla osób z niepełnosprawnością
- rekrutacja otwarta z dostępnością dla wszystkich mieszkańców Warszawy

Do prowadzenia fablabu proponujemy jednostkę m.st. Warszawy - Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa", która jako jedyna posiada już w swojej strukturze 3 fablaby i rozwija ich ideę.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt warto realizować, bo:
- tworzy przestrzeń integracji i spotkań (pasjonatów, ciekawskich, chcących działać i tych, dla których może być inspiracją do działania);
- edukuje w ważnym dla ludzi temacie;
- wspiera warszawski ekosystem;
- buduje bezpłatną i atrakcyjną ofertę dla mieszkańców;
- wspiera miejskie pszczelarstwo ograniczając związane z nim ryzyka (rozprzestrzenianie chorób z powodu amatorskiego i nieodpowiedzialnego brania się za hodowlę pszczół bez odpowiedniej wiedzy lub wsparcia);
- zmienia sposób myślenia warszawiaków na temat ich odpowiedzialności za otoczenie;
- zwiększa świadomość społeczną;
- angażuje dosłownie wszystkich do działań na rzecz przyrody i naszej przyszłości;
- integruje różne grupy wiekowe;
- fablaby zostały uwzględnione w programie wyborczym obecnego Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego;
- miasto ma jednostkę - Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" - która skutecznie rozwija ideę fablabów i ma doświadczenie w realizacji działań społecznych tego typu.

I w końcu... pszczoły są bardzo pożyteczne!

Będzie to pierwsze tak innowacyjne miejsce w Europie, które realnie będzie wpływać na ekosystem Warszawy i wspierać ochronę pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy!

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Koszt stworzenia pasieki i artykuły niezbędne do wyrobu miodu 105'000 zł,
2. DOPROWADZENIE PRĄDU, MEDIÓW + GENERALNY REMONT BUDYNKU + projekt + pozwolenia 2’000’000 ZŁ
3. ZAŁOŻENIE NOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ 400’000 ZŁ
4. DOPROWADZENIE SIECI KANALIZACYJNEJ + projekt + pozwolenia 500’000 ZŁ
5. WYPOSAŻENIE SAL I ZAJĘCIA DO KOŃCA ROKU 400’000 ZŁ
6. ZAŁOŻENIE I PROWADZENIE MONITORINGU 200’000 Zł
7. Tablice informacyjne 13’000 zł
8. Dodatkowo doliczono 10% do kwoty całkowitej w związku z ewentualną zmianą cen rynkowych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 979 800,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ciekawey projekt, ale NIC nie da BEZ ZABLOKOWANIA stosowania pestycydów i hwerbicydów !
  Tony roundapu i innych chemicznych srodków jest co miesiac wylwewanych na stołeczne chodniki, aby zlikwodowac trawki i mech wyrastajace spomiedzy płytek !
  Co nam po świadomości, skori heniek z czeskiem i pani w urzedzie DOPUSZCZAJA STSOWOANIE CHEMIi i sypanie ulic toksyczna solą, która niszczy drzewa, byliny i krewy ! !!!!!

  Pszczoły i tak NIE maja już co zapylać !
  PO co zapylanie ?? przecież w Warszawie nie choduje sie owoców !
  Mieszkaniec16244  17.06.2019 12:27
 • W opisie projektu nie znalazłem jasnej informacji czy będzie możliwość trzymania na terenie Fablabu swoich własnych pni. Możecie to doprecyzować?
  Mieszkaniec19605  11.09.2019 20:32
 • Pszczoły za 4 miliony????? Poprzednio były projekty "hoteli dla owadów" - w żadnym "hoteliku" nie widziałam ani jednego...
  Mieszkaniec965  23.09.2019 22:19
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany