Treningi umiejętności psychologicznych i komunikacji dla bliskich osób z dysregulacją emocji i/lub zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline, BPD)

1827
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
68 600 zł
Kategoria
  • edukacja
  • zdrowie psychiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Domu Kultury "Świt" oraz Szkoła Podstawoaj nr 28 na terenie Dzielnicy Targówek

Dane projektu

Opis projektu
Informacje ogólne: Chcemy zorganizować w dzielnicy Targówek, bezpłatne treningi grupowe treningi umiejętności, które koncentrują się na potrzebach bliskich osób z dysregulacją emocji i zaburzeniem osobowości z pogranicza. Osoby dorosłe i nastolatki z dysregulacją emocji doświadczają kryzysów emocjonalnych, angażują się w zachowania ryzykowne, podejmują próby samobójcze lub nadużywają substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki). A ich bliscy czują się zagubieni, przytłoczeni i osamotnieni. Bliscy potrzebują wsparcia i umiejętności, żeby pomagać sobie i osobom, które doświadczają dysregulacji emocji.

Opis programu: chodzi o zorganizowanie 12-stu, dwugodzinnych spotkań treningu umiejętności dla bliskich i członków rodzin osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (Borderline, BPD) lub doświadczających dysregulacji emocji. W trakcie trwania treningu osoby w nim uczestniczące otrzymują wiedzę na temat zaburzenia osobowości z pogranicza oraz dysregulacji emocji, nabywają umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz umiejętności komunikacji. Nie chodzi tylko o grupę wsparcia, chociaż grupa udziela sobie wsparcia w miarę poznawania się i dzielenia trudnościami. Głównym celem jest nauczenie konkretnych umiejętności, które można wykorzystać na co dzień lub w trudnych sytuacjach, aby sobie lepiej radzić.

Warunki programu: Program pomocy realizowany w ramach tego projektu powinien posiadać naukowe podstawy tj.: powinny być dostępne wyniki badań naukowych potwierdzających jego skuteczność. Tylko taki program daje gwarancję właściwej pomocy.

Forma i sposób organizacji:
Organizacja 4 edycji treningów, każda edycja to 12 spotkań, grupa liczy do max. 12 osób.
Czas trwania treningu: 12 spotkań po 2 godziny każde, odbywających się co tydzień (czasem co 2 tygodnie jeśli wypada święto)
Liczba osób w grupie: do 12 osób
Poczęstunek w przerwie
Materiały dla uczestników
Liczba osób, które skorzystają w wyniku projektu: max. 48 uczestników (oraz dodatkowo ich rodziny i bliscy, bo każdy uczestnik projektu oddziałuje w sposób pozytywny na swoją rodzinę i najbliższe otoczenie)

Grupa powinna być prowadzona przez 2 trenerów, co najmniej jednym z nich powinien być specjalista psycholog lub psychoterapeuta. Liderzy/trenerzy grupy powinni odbyć szkolenie z danej formy treningu umiejętności.


Miejsce:
Treningi mogłyby się odbyć w wynajętej sali w Domu Kultury "Świt" oraz w wynajętej sali w Szkole Podstawowej nr 28 na terenie Dzielnicy Targówek

Sposób promowania i informowania:
Media społecznościowe (Facebook)
Rozwieszenie plakatów i ulotek w szkołach oraz poradniach zdrowia psychicznego na terenie dzielnicy
Poinformowanie organizacji pozarządowych działających w obszarze zdrowia psychicznego wspierających rodziny i pacjentów. Umieszczenie informacji na ich stronach i grupach facebookowych


Do kogo kierowany jest trening:
- dla dorosłych osób, które mają w swoim bliskim otoczeniu osobę wysoko wrażliwą emocjonalnie
- dla osób, które czują się przytłoczone, winne lub bezradne z powodu trudności w ich rodzinach
- dla osób, które chcą poprawić swoje relacje z bliskimi osobami doświadczającymi dysregulacji emocji
- dla osób, które chcą nauczyć się konkretnych umiejętności radzenia sobie w relacjach z bliskimi o wysokiej wrażliwości

Warunki uczestnictwa:
- pełnoletniość
- bycie bliskim (rodzicem, przyjacielem, nauczycielem, partnerem) osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza lub osoby doświadczającej dysregulacji emocji
- możliwość wzięcia udziału w całym cyklu spotkań (dopuszczalna jest jedna nieobecność)
- odbycie rozmowy wstępnej z prowadzącymi w celu potwierdzenia możliwości wzięcia udziału w grupie (tj.: stabilny stan psychiczny, zrozumienie, że chodzi o trening umiejętności a nie psychoterapię własną)
- w programie mogą wziąć udział zarówno bliscy osób dorosłych jak i bliscy nastolatków
Wynagrodzenie dla prowadzącego - 12 spotkań x 2 godziny x 2 trenerów x 4 edycje - 38 400, 00 zł
Poczęstunek - 4 800, 00 zł
Materiały dla uczestników, ulotki - 2000, 00 zł
Wynajem Sali – 19 200, 00 zł
Koordynator projektu - 3 200, 00 zł
Promocja – 500. 00 zł
Oznakowanie graficzne projektu - 500, 00 zł

Łączny koszt projektu - 68 600, 00 zł
Uzasadnienie realizacji projektu
Zaburzenie osobowości z pogranicza i dysregulacja emocji, to ogromne cierpienie jakie dotyka niektórych z nas . Osoby (dorośli i nastolatki) doświadczające tych trudności borykają się z wieloma kryzysami natury psychicznej, czasem cierpienie jest tak duże, że osoby te angażują się w zachowania ryzykowne, a nawet podejmują próby samobójcze.
Kiedy cierpi bliska osoba, cierpi również jej rodzina. Wyzwania związane z codziennym radzeniem sobie z objawami dysregulacji emocji u bliskiej osoby, i problemami (w pracy, szkole, finansach, sąsiedztwie) mogą być bardzo stresujące, a członkowie rodziny mogą nieświadomie działać w sposób, który negatywnie wpłynie na ich bliską osobę. Odbycie treningu, który zapewnia psychoedukację oraz oferuje konkretne umiejętności może pomóc w radzeniu sobie z problemami i przyczyniać się do poprawy stanu psychicznego wszystkich członków rodziny.
Rodziny, które nawiązują relacje dzięki treningowi mogą stworzyć potem dla siebie sieć wsparcia, dzielić się informacjami i dawać sobie wsparcie emocjonalne i pomagać w rozwiązywaniu problemów
Taki program wydaje się szczególnie ważny w obliczu obserwowanej fali kryzysów wśród młodzieży , młodych dorosłych i podejmowania przez młodych ludzi prób samobójczych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
68600.00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
68 600,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany