Młodzi dla młodych 2020 - czas pełen radości wśród warsztatów i spotkań, dla dzieci i młodzieży, rodziców i całych rodzin

976
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
104 190 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zespół Szkół nr 59 przy ul. Jana III Sobieskiego 68
Szkoła Podstawowa nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3
Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 przy ul. Św. Bonifacego 10
Przedszkole nr 140 przy ul. Kaukaskiej 2
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Młodzi dla Młodych 2020 - to projekt gwarantujący niezapomniane przeżycia. To czas pełen radości wśród warsztatów, zajęć i spotkań. Młodzi dla Młodych 2020 to bogata oferta zajęć i spotkań, które będą odbywać się w godzinach popołudniowych. Skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat oraz młodych rodziców.
Celem działań jest zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do różnych bezpłatnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, promowanie wśród nich zdrowego stylu życia oraz nauki komunikacji w modelu porozumienia bez przemocy. Dla rodziców odbędą się warsztaty „WEŹ SIĘ DOGADAJ”, jak żyć zdrowo, BLIŻEJ SIEBIE oraz Pikniki Rodzinne.
Warsztaty będą kształtować w uczestnikach nawyki bezpiecznej i dobrej zabawy, pokazujące różne możliwości wspólnego spędzania czasu. Podczas wycieczek będą animowane zabawy, konkursy i tańce.


Młodzi dla Młodych 2020 to następujące spotkania:
- Warsztaty „WEŹ SIĘ DOGADAJ”. To spotkania dla wszystkich którzy, chcą zrozumieć lepiej siebie i innych, nauczyć się rozmawiać komunikując swoje potrzeby, potrafić „SIĘ DOGADAĆ” nie tylko z innymi ale i samym sobą. Czasem nie umiemy w jasny i klarowny sposób przedstawić swoich potrzeb i pragnień. . Spotkania będą pełne wrażeń, radości i nabywania nowych umiejętności. W ramach zajęć będą oddzielne grupy dla dzieci/młodzieży i oddzielne dla rodziców. Trenerzy poprowadzą spotkania w nurcie Porozumienia bez przemocy wg. Marshalla Rosenberga.Odbędą się dwa cykle po 10 godz. dla rodziców oraz oddzielnie dla dzieci i młodzieży.

- BLIŻEJ SIEBIE- to wspaniale spędzony czas razem na pogłębieniu relacji i porozmawianiu o wszystkim co wpływa na małżeństwo. 8 spotkań dwu godzinnych, poruszających za każdym razem inny temat zapewni niezapomniane przeżycia oraz tematy na dalsze rozmowy. Warsztaty są tak stworzone, aby był podczas nich czas na głęboką intymną rozmowę oraz wysłuchanie, krótkich prelekcji prowadzących, wprowadzających w temat spotkania. Spędzimy czas i poruszymy kwestie m.in konfliktów, wpływu rodziny na małżeństwo, finansów i innych. Zostaną poprowadzone dwa cykle po 8 spotkań dwu godzinnych. Ilość miejsc ograniczona. Maksymalna ilość uczestników w jednym cyklu to 10 -12 par małżeńskich. Jeden cykl odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej oraz w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Sobieskiego 68.

- „BYĆ WOLONTARIUSZEM” to spotkania w plenerze, gdzie będziemy uczyć się gier i zabaw, aby móc poprowadzić animację dla innych. Będziemy aktywnie spędzać czas. Mnóstwo radości i satysfakcji gwarantowane. Przed nami 13 spotkań dwugodzinnych. Zajęcia odbędą się w następujących miejscach: Szkoła Podstawowa nr 59 przy ul. Sobieskiego 68 - 4 spotkania, Szkole Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3 - 3 spotkania Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 przy ul. Bonifacego 10 - 2 spotkania oraz w Przedszkolu nr 140 przy ul. Kaukaskiej 2 - 4 spotkania.

- Warsztaty „JAK ŻYĆ ZDROWO?”. Tu zapraszamy wszystkich zainteresowanych zdrowiem i tym jak o to zdrowie zadbać. Przyjrzymy się ekologicznym środkom czystości, zrobimy sami naturalne kosmetyki, czy nauczymy się przygotowywać zdrowotne przetwory i nieszkodzące zdrowiu smakołyki. Zdobędziemy także wiedzę i umiejętności rozpoznawania jadalnych ziół, które można znaleźć blisko naszych osiedli. Odbędzie się 10 spotkań po dwie godziny w Szkole Podstawowej nr 339 przy ul. Bonifacego 10.

- Warsztaty KULINARNE - spotkania poświęcone na pracę w grupie. Poznajemy nowe przepisy, w grupach dzielnie staramy się przygotować najlepiej jak potrafimy wymyślne dania. Tu się nauczysz kroić, gotować, piec czy blanszować. To nie tylko beztroska zabawa, bo całe spotkanie kończy się wykwintną ucztą z przygotowanych potraw. Przed nami 16 spotkań dwugodzinnych w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Sobieskiego.

- Warsztaty „JA CHCE SAM” to czas tworzenia własnych gier i zabawek. Będziemy tworzyć logiczne, zręcznościowe i towarzyskie gry. Nauczymy się używać różnych narzędzi - a każdy kto wykona grę, zabiera ją do domu. Odbędzie się 15 spotkań dwugodzinnych w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Sobieskiego.

- Warsztaty „BURZENIA PRZESZKÓD” - tu poznamy nasze osiedla z innej perspektywy. Jako sprawni nie zauważmy barier architektonicznych. Te spotkania pozwolą nam zobaczyć ten świat z perspektywy osób niepełnosprawnych. Zobaczymy jak to jest być na wózku, a może o kuli, lub nie widzieć. Spotkania pełne energii, ale i pełne wniosków i przeżyć, które na długo w nas pozostaną. Razem odbędzie się 15 spotkań dwugodzinnych.

- POCZUJ CHEMIE - to cykl składający się z warsztatów m.in zrób własne mydło, kuchnia molekularna i innych. Czas zabawy ale i zgłębiania wiedzy dotyczącej reakcji chemicznych zachodzących w różnych substancjach. Podczas zajęć odbędą się pokazy oraz omówienia poszczególnych reakcji. Zapraszamy na 12 spotkań dwugodzinnych, które odbędą się w Zespole Szkół nr 59 przy ul. Sobieskiego 68.

- ARCHERY TAG- spotkania z łukami, w których strzały są zakończone gąbką. Bezpieczna, pełna adrenaliny zabawa, która uczy współpracy, cierpliwości oraz zaradności. Archery tag to zabawa dla młodzieży oraz dorosłych. Wspaniałe są rozgrywki rodzinne, gdzie grają rodzice z dziećmi. To idealna forma spędzenia wolnego czasu w pogodny dzień. Zajęcia będą odbywały się na boisku szkolnym Zespołu Szkół nr 59 przy ul. Sobieskiego 68 .Razem zostanie przeprowadzonych 8 dwugodzinnych spotkań.

- Dodatkowo odbędą się PIKNIKI RODZINNE, gdzie będzie można wspólnie całymi rodzinami wziąć udział w konkurencjach i wygrać nagrody. To czas zabawy i integracji nie tylko dla rodzin, ale i całego osiedla. Będzie 5 pikników, a każdy potrwa 3 godziny.
- Zostaną zorganizowane WYCIECZKI w różne zakątki Warszawy i nie tylko Warszawy. Spływ kajakowy, wycieczki do parków. Celem wycieczek jest integracja uczestników oraz nauka radzenia sobie w innych miejscach niż betonowa dżungla. Podczas wycieczek będziemy zdobywać różne sprawności. Wycieczki będą dla dzieci i młodzieży, a niektóre będą dedykowane dla całej rodziny. Obędzie się 5 wycieczek 4-godzinnych.

Spotkania będą odbywały się w szkołach:
Zespole Szkół nr 59 przy ul. Jana III Sobieskiego 68 (Warsztaty „WEŹ SIĘ DOGADAJ” 10 spotkań po 2 godz., BLIŻEJ SIEBIE 8 spotkań po 2 godz., Wolontariat 4 spotkania po 2 godz., ŻYJ ZDROWO 10 spotkań po 2 godz., Warsztaty Kulinarne 16 spotkań po 2 godz. , Warsztaty JA CHCE SAM 15 spotkań po 2 godz. POCZUJ CHEMIE 12 spotkań po 2 godz. dwa pikniki Rodzinne po 3 godz.)
Szkole Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3 (Piknik Rodzinny 3 godz., Wolontariat 3 spotkania 2 godz.)
Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 przy ul. Św. Bonifacego 10 (Warsztaty „WEŹ SIĘ DOGADAJ” 20 godz, Żyj zdrowo 20 godz., Piknik Rodzinny, Wolontariat 2 spotkania po 2 godz.)
Przedszkole nr 140 przy ul. Kaukaskiej 2 (Wolontariat 4 spotkania po 2 godz., Piknik Rodzinny 3 godz.)
Przewidujemy, że działania obejmą grupę około 380 osób. Zajęcia będą dla uczestników nieodpłatne.
Zajęcia prowadzone będą poza godzinami lekcyjnymi dzieci i młodzieży oraz w weekendy.
Reklama i promocja MŁODZI DLA MŁODYCH 2020
Plakaty informujące i warsztatach i zajęciach zostaną dostarczone do szkół, przedszkoli oraz do okolicznych sklepów, jak i tablic informacyjnych. W celu zwiększenia frekwencji informacja o projekcie zostanie przekazana do pedagogów szkolnych, nauczycieli, oraz ogłoszenie zostanie odczytane na zebraniach szkolnych. Na faceboock będzie prowadzona kampania reklamowa i wysyłane przypomnienia o zajęciach. Na grupach społecznościowych będą umieszczane zdjęcia i opisy z przebytych spotkań.
Zapisać się na warsztaty będzie można telefonicznie, mailowo, przez FB lub osobiście podczas spotkań. Na niektórych zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń.
Uzasadnienie realizacji projektu
Stegny, to ponad dwudziestotysięczne blokowisko, na którym mieszka bardzo duża liczba dzieci i młodzieży (na Stegnach znajdują się 4 szkoły podstawowe, 1 liceum). Duża część dzieci i młodzieży swój wolny czas spędza głównie przed komputerem (gra w gry lub korzysta z portali społecznościowych). Spora część przebywa także z rówieśnikami na skwerach i w parkach, gdzie oprócz jazdy na deskach i rolkach gromadzą się w grupy. W grupach tych niejednokrotnie dokonywane są na osiedlu akty wandalizmu. Jako mieszkaniec Stegien i Sadyby widzę jak dzieci i młodzież rezygnują z zabawy i twórczego spędzania czasu na rzecz komputera i telefonu. Dodatkowo zwiekszyła się w ostatnich latach grupa młodych ludzi spożywających alkohol czy stosujących różne używkiw tym dopalacze. Często widuję rodziców, którzy siedząc na ławce spożywają alkohol, a ich dzieci bawią się w pobliżu. Jako nauczyciel jestem w kontakcie z pedagogami szkół i wszyscy jednogłośnie mówią, że widzą dużo ryzykownych zachowań spowodowanych brakiem umiejętności organizowania i spędzania wolnego czasu. Dzieci i młodzież, która nie chce podejmować takich działań i włączać się w grupy rówieśnicze ma wybór pomiędzy pozostaniem w domu, co wiąże się z izolacją i poczuciem samotności, a różnymi dodatkowymi zajęciami prowadzonymi odpłatnie.

Sytuacja rodzinna dzieci i młodzieży nie sprzyja rozwijaniu zainteresowań i umiejętności gospodarowania czasem wolnym. Większość rodziców jest zapracowana i nie ma czasu, siły a często pomysłu nas pędzanie z dziećmi wartościowego czasu. Wiele rodzin przeżywa też wewnętrzne problemy, napięcia i konflikty. Bardzo duży procent dzieci wychowywany jest przez jednego rodzica lub pochodzi z rodziny rozbitej. Istotną rolę odgrywają tu także media, które często promują bardzo nie zdrowy styl życia. Coraz częściej zauważa się, że młodzież nie potrafi spędzać ze sobą czasu w grupie. Nawet, gdy spotykają się razem, to każdy jest zajęty swoim telefonem, w którym uczestniczy w życiu portali społecznościowych.

W wyniku opisanej wyżej sytuacji dzieci i młodzież są pozostawione w kwestii czasu wolnego własnym pomysłom i inicjatywie. Bardzo istotną rolę odgrywa dla nich grupa rówieśnicza, w której szukają oparcia i przejmują jej normy i zasady, które często destrukcyjnie wpływają na ich zachowanie. Nie mając możliwości i zachęty do pozytywnego wykorzystania czasu wolnego prowadzą bierny i niezdrowy styl życia. Niemal nieustanne przebywanie młodzieży w świecie wirtualnym (komputery, komórki) i ograniczenia kontaktów z rówieśnikami do rozmów na portalach prowadzi do coraz większego poczucia osamotnienia i coraz częściej podejmowanych prób „cięcia się” i innych niepokojących zjawisk.
Adresatami niniejszego zadania są dzieci i młodzież z Warszawskiego Mokotowa, głównie osiedla Stegny i pobliskiej Sadyby. Są to w dużej mierze dzieci z rodzin niepełnych, rozbitych, nie jednokrotnie dotkniętych problemem alkoholowym, część młodzieży pochodzi z rodzin wielodzietnych. Swoją ofertę kierujemy do osób w wieku 8-18 lat chcących rozwinąć pasje i zainteresowania, spędzić czas z grupą rówieśników w ciekawy, alternatywny sposób, ale również młodych rodziców. Planujemy przeprowadzenie zajęć, które obejmą grupę około 300 osób.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Prowadzący Warsztaty Porozumienia bez przemocy 2 os. x 40 godz. oraz BLIŻEJ SIEBIE 2 os x 16 = 32 godz./ tj 112 h x 90 zł = 10 080 zł
2. Prowadzący Warsztaty bycia Wolontariuszem (26h), jak żyć zdrowo (20h), Kulinarne (32h), Ja chce sam (30h), Burzenia przeszkód (30h), prowadzący i opiekunowie wycieczek 2x5x4=40, Poczuj Chemie 12 spot * 2 godz * 2 os = 226 h x 85 zł = 19 210 zł
3. Piknik rodzinny: organizacja wydarzenia, poprowadzenie, przygotowanie, zakupy: 5 spotkań po 2 godz. - 5 pikników x 3200 zł = 16000 zł
4. Wycieczki: do Parku w Powsinie , spływ kajakowy, Park w Łazienkach Królewskich, Konstancin Jeziorna- Park, Niewidzialna Wystawa. Koszty związane z poczęstunkiem dla uczestników, bilety wstępu, wypożyczenie kajaków, innego sprzętu lub kupno m.in. sprzętu sportowego: 2500,00 zł
5. Materiały na zajęcia : a) Wolontariusza (materiały plastyczne, gry integracyjne, farby, poczęstunek, balony, liny. B) jak żyć zdrowo ( papier do prezentacji, notesy, długopisy, markery, rzeczy do stworzenia naturalnych i ekologicznych środków czystości, słoiczki, naklejki, i inne). c) kulinarne (sprzęty i narzędzia do gotowania, zakupy spożywcze), d) Ja chce Sam ( sklejki, maszyna do cięcia drewna m.in szlifierka, wkrętarka, wiertła, zaciski, kleje montażowe, śruby, deski, kołki, folie, farby i inne. e) burzenie przeszkód (bandaże, usztywniacze, chusty trójkątne, agrafki, szyny, okulary przyciemniane, kule, laski dla niewidomych zatyczki do uszu-stopery. f) Bliżej siebie (materiały, papier, podręczniki, świeczki, świeczniki, chustki, serwetki, poczęstunek), g) POCZUJ CHEMIE (szklane zlewki, pipety, rękawiczki, próbówki, grzałki, surowce chemiczne ), itp. = 19000 zł
6. Materiały na Pikniki Rodzinne (lina do przeciągania, cukier i patyczki do waty cukrowej, ziarno do maszyny do popcornu, torebki na popcorn, farby, przybory plastyczne, papier, markery, nakeljki, krepina, rola bola, szczudła, poczęstunek, nagrody = 3000 zł
7. Archery Tag (wynajem sprzętu i prowadzących zajęcia. 8 spotkań dwugodzinnych, zakup sprzętu przeszkód, elementów do zabawy, taśm, strzał, lotek) 8 spotkań x 900 zł = 7200 zł
8. Kosztu użyczenia sali: 8000 zł
9. Koordynacja Projektu: 13000 zł
10. Promocja (tonery, papier do drukarki, folie do laminowania, markery, gumy do przyczepiania papieru, papier do prezentacji, wskaźnik, długopisy, ołówki, przypinki, wizytówki, plakaty, projekt plakatów, rozwieszanie i dostarczanie materiałów promocyjnych do szkół, sklepów, zarządzanie Facebookiem: 3200 zł
11. Obsługa finansowo-księgowa: 3000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
104 190,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 21:54
Autor projektu
27.08.2019 14:43
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany