Organizacja Festiwalu Gier Planszowych

974
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Rekomendowana sala widowiskowa WCK przy ul. Obozowej 85.

Dane projektu

Opis projektu
Festiwal Gier Planszowych to bezpłatny konwent dla miłośników gier planszowych. Będzie to dwudniowy konwent, który odbędzie się w sobotę i niedzielę. Proponowane godziny to 12:00 -22:00 (sobota) oraz 12:00-18:00 (niedziela) W programie Festiwalu znajdują się prezentacje gier oraz turnieje (w tym eliminacyjne do mistrzostw Polski). Będzie bogato wyposażona wypożyczalnia gier, zawierająca ponad 400 tytułów gier plus wiele nowych pozycji zakupionych z Budżetu Obywatelskiego. Gry będą podzielone na kategorie (logiczne, towarzyskie, rodzinne, karciane, zręcznościowe). Jak zwykle będzie też kącik dla zaawansowanych graczy. Do dyspozycji gości będą doświadczeni animatorzy, którzy będą wyjaśniali zasady gier.
W ramach projektu zbieramy środki na:
- nowe gry planszowe*
- składane stoły oraz krzesła (wypożyczenie)*
- ewentualne oświetlenie (wypożyczenie)*
- wydruk gier wielkoformatowych*

Festiwal jest dedykowany dla wszystkich, zarówno młodszych graczy jak i tych starszych. Wydarzenie będzie promowane poprzez strony internetowe oraz media społecznościowe. Doświadczenie przy realizacji wydarzeń to ponad 450 (udokumentowanych) różnych spotkań związanych z tematyką gier planszowych zorganizowanych w kawiarniach, domach kultury, firmach, szkołach.

Wstęp na Festiwal będzie wolny.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zarówno proste, jak i skomplikowane planszówki są swego rodzaju motorem napędzającym rozwój człowieka. Wspólna gra potrafi wpłynąć między innymi na umiejętność współpracy, działania w zespole, a także na zdolność przestrzegania zasad i zdrowej rywalizacji. Niezwykle istotnym efektem jest również znaczne obniżenie stresu poprzez oderwanie od trudów codzienności. Podczas wciągającej gry nie ma czasu na przemyślenia dotyczące pracy czy problemów, kolorowe plansze i karty pozwalają skupić się na cieszeniu się chwilą.

Doktor Aleksandra Piotrowska z Pracowni Psychologii Edukacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła w wywiadzie dla Empiku, że gry planszowe to o wiele więcej niż tylko trening umysłowy. I trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ nauka nowych zasad, strategiczne myślenie i planowanie sprawiają, że człowiek rozwija się w ten sposób na wielu różnych płaszczyznach. Pod płaszczem wspaniałej rozrywki kryje się cały wachlarz czynników wpływających na umiejętności, emocje i samopoczucie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że gry dostępne są dla wszystkich, niezależnie od wieku, dlatego nikt nie powinien czuć się wykluczony z możliwości zdobycia nowego doświadczenia. Jedyną granicą są zasady – młodszy odbiorca powinien sięgać po te mniej skomplikowane planszówki.

Wszystkie te kolorowe plansze, talie kart czy drewniane elementy to z naukowego punktu widzenia narzędzia, które zmuszają ludzi do zwiększonej aktywności mózgu, ponieważ w trakcie gry z drugim człowiekiem uruchamiają się nasze procesy poznawcze. Nawiązujemy kontakt interpersonalny, uwalniamy szereg różnych emocji, ćwiczymy logiczne myślenie i uczymy się zdolności współpracy w grupie. Wspólna zabawa potrafi jednocześnie zwiększać zadowolenie z rozrywki i szlifować naszą osobowość. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Chociaż każda z gier w podobny sposób pomaga w szlifowaniu osobowości, najlepiej wybrać tę, która potrafi wciągnąć na wiele godzin i sprawi graczom przyjemność. Warto zatem zapoznać się z różnymi rodzajami gier planszowych. Na rynku znaleźć można między innymi gry: strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, karciane, słowne i liczbowe oraz familijne. Każda z nich dostosowana jest do pewnej grupy odbiorców, wśród których z pewnością zyska większe zainteresowanie.


Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup gier planszowych (udostępnianych w późniejszym okresie w placówkach WCK) - 5 000 zł
Wydruk gier wielkoformatowych - 2 000 zł
Promocja (plakaty, ulotki)- 2 000 zł
Wypożyczenie krzeseł i stołów- 1 000 zł
Materiały warsztatowe- 1000 zł
Catering- 1 000 zł
Wynagrodzenie dla animatorów/prowadzących (5 os.) 5 000 zł

Łączny koszt: 17 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

19.06.2019 10:50
Koordynator w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany