"Czytanie na Dywanie" - cykl zajęć dla dzieci w bibliotece

1089
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Aleksandra Madalińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
8 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 5 ul. Grójecka 109 02-120 Warszawa

Dane projektu

Opis projektu
Projekt "Czytanie na Dywanie" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych (z wyłączeniem lipca i sierpnia). Przez cały 2020 rok odbędzie się 41 spotkań. Zajęcia przebiegają dwuetapowo. Pierwszym jest głośne czytanie krótkiego tekstu (około 10 minut), drugą stanowią warsztaty plastyczne, tematycznie dopasowane do tekstu. Celem tych spotkań jest rozwijanie umiejętności uważnego słuchania, promowanie literatury pięknej wśród najmłodszych oraz biblioteki jako miejsca przyjaznego dla rodzin z dziećmi na Ochocie. Różnorodność prac plastycznych rozwija wyobraźnię i pomysłowość u dzieci, wyrabia u nich wrażliwość na sztukę oraz umiejętność radzenia sobie z każdym zadaniem.Uczestnictwo całych rodzin (rodziców, rodzeństwa itp.) powoduje, że dowiadują się o nowych sposobach spędzania wolnego czasu (przy książce i pracach plastycznych). Zajęcia rozwijają również więzi przyjaźni wśród rówieśników, integrują zarówno dzieci jak i opiekunów. Informacje o zajęciach publikowane będą na stronie internetowej biblioteki, facebooku, dodatkowo rozwieszone zostaną plakaty w okolicznych przedszkolach. Udział w zajęciach będzie bezpłatny, a same zajęcia dostępne dla wszystkich zainteresowanych (nie tylko czytelników biblioteki).
Zajęcia odbywać się będą cotygodniowo, w każdą środę o 17.30. Obowiązywać będą zapisy drogą telefoniczną, elektroniczną lub osobiście w placówce. Zapisy możliwe będą od momentu ogłoszenia naboru. Ogłoszenia o naborze pojawiać się będą na stronie internetowej biblioteki, na plakatach i ulotkach w placówkach bibliotecznych, w mediach społecznościowych, na portalach internetowych oraz w wiadomościach wysyłanych poprzez newsletter Biblioteki. Limit miejsc na każde zajęcia to 20 osób (w wyjątkowych sytuacjach więcej). Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Uczestnik nie musi być czytelnikiem Biblioteki. W zajęciach udział może wziąć każde dziecko w wieku 3-6 lat, bez względu na miejsce zamieszkania.
Uzasadnienie realizacji projektu
Głośne czytanie pobudza ciekawość świata, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy koncentrację oraz rozwija umiejętność słuchania. Sprawia, że dzieci lepiej się uczą, łatwiej przyswajają nowe wiadomości. Realizacja projektu w lokalu biblioteki sprawia, że przedstawia się ona jako bezpłatna alternatywa dla komercyjnych miejsc spędzania wolnego czasu. Dzięki uczestnictwu całych rodzin w spotkaniach, pogłębiają się więzi rodzinne, a dzięki obecności rówieśników, dzieci łatwiej się socjalizują. Rodzice mają natomiast możliwość spotkań i wymiany poglądów z osobami w podobnej do nich sytuacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. 2000 zł - artykuły plastyczne
2. 1000 zł - materiały promocyjne
3. 400 zł - upominki okolicznościowe
4. 200 zł - poczęstunek z okazji Dnia Dziecka
5. 4400 zł – opłaty do ZAIKS-u
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
8 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 13:01
Koordynator w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany