Biblio, Relaks, Łączymy Pokolenia - spotkania kulturalne dla młodzieży i seniorów

1157
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
18 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 682 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.01.2021 09:27

Projekt zrealizowany z opóźnieniem z uwagi na pandemię COVID-19. W lutym odbyło się spotkanie z podróżnikiem, we wrześniu spotkanie o szkle artystycznym (połączone z warsztatami witrażowymi). Na październik i listopad zaplanowanych jest pięć spotkań online.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Oświaty i Wychowania

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego, ul. Felińskiego 15, Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt jest skierowany do młodzieży i seniorów (studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku).
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu dwóch pokoleń (seniorów i młodzieży), a tym samym wymiany doświadczeń, zawiązywania nowych znajomości, czerpania inspiracji , wspólnego motywowania się do działania.
Chcemy organizować cykliczne spotkania dotyczące szeroko pojętej kultury, w ten sposób zachęcać do czytania i dyskusji na poruszane tematy, prezentować nowości wydawnicze i ciekawe książki. Ważnym aspektem takich spotkań będzie znalezienie wspólnych obszarów zainteresowań dwóch pokoleń. Organizację spotkań będą koordynować pracownicy biblioteki szkolnej. Organizacja - spotkania będą odbywać się np. w ostatni czwartek miesiąca o stałej godzinie. Termin dostosujemy do obu zainteresowanych grup po wcześniejszych konsultacjach. Planując kolejne spotkania będziemy brać pod uwagę sugestie czytelników dotyczące zapraszanych gości. Stałym elementem spotkań będzie poczęstunek i swobodna wymiana poglądów/dyskusja.
Dostępność - udział w zajęciach będzie bezpłatny – rezerwacja emailem lub osobiście w bibliotece, według kolejności zgłoszeń, z zastrzeżeniem 60 % miejsc dla młodzieży i 40% dla seniorów. Informacja o spotkaniach będzie podawana w formie plakatów lub zaproszeń indywidualnych. Spotkania odbywać się będą od lutego do czerwca 2020 r.
Podsumowaniem projektu będzie wydanie publikacji, zawierającej opisy spotkań i dokumentację fotograficzną. Publikacja zostanie opracowana przez młodzież szkolną. Spotkania zostaną zarejestrowane kamerą filmową, a filmy udostępnione na kanale YouTube.
Planujemy zaprosić m.in.: Justynę Czechowską (tłumacza), Michała Nogasia (dziennikarza zajmującego się kulturą), Ewę Nowak (pisarkę), Andrzeja Strejlau (komentatora piłkarskiego), Remigiusza Mroza (pisarza), Andrzeja Pilipiuka(pisarza), Anną Bellon (pisarkę), Małgorzatę Kalicińską (pisarkę) i innych, zgodnie z sugestiami uczestników np. pisarza książek fantasy, kryminałów, książek historycznych popularnonaukowych, podróżnika, filmoznawcę, historyka literatury.

Kosztorys realizacji projektu
- 10 spotkań w roku, np. jedno w miesiącu, koszt jednego spotkania 1500 zł. (wynagrodzenie dla prelegenta, druk plakatów, zaproszeń i ulotek, słodki poczęstunek- kawa herbata, ciastka, owoce- dla uczestników spotkań) 1500 zł X 10 spotkań = 15000 zł,
- Oznakowanie projektu - 100 zł,
- Koszt wydruku publikacji-albumu 100 egz. – 2900 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 18 000 zł.

Uzasadnienie realizacji projektu
W budynku naszej szkoły, I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im.B.Limanowskiego, przy ul. Felińskiego 15 w Warszawie, mieści się również siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest to, więc idealne miejsce do integracji międzypokoleniowej. Dzięki funduszom z Budżetu Partycypacyjnego będzie można zaproponować młodzieży i seniorom ciekawe zajęcia/ warsztaty/wykłady. Nasza biblioteka stanie się przestrzenią, w której młodzież i seniorzy będą mogli spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania, rozbudzać potrzeby literackie i kształtować nawyki czytelnicze. Aby miejsce to zaistniało w świadomości licealistów i seniorów, niezbędne są fundusze. W ramach środków zapewnione będzie bezpłatne uczestnictwo w spotkaniach, warsztatach i zajęciach kulturalno-edukacyjnych a także zakupione zostaną niezbędne materiały umożliwiające realizację pomysłów.
Projekt przyczyni się do zwiększenia uczestnictwa w kulturze młodzieży i seniorów oraz zintegrowania środowiska. Zakłada spełnienie życzeń czytelników i umożliwienie dostępu do bezpłatnych działań kulturalnych dla młodzieży licealnej i seniorów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
10 spotkań w roku – 10 x 1500 zł (wynagrodzenie dla prelegenta, druk plakatów, zaproszeń i ulotek słodki poczęstunek: kawa, herbata, ciastka, owoce) = 15 000 zł;
Oznakowanie projektu – 100 zł;
Album (koszt wydruku 100 egz.) – 2 900 zł
Łącznie – 18 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
18 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

10.06.2019 22:56
Autor projektu
22.07.2019 09:13
Koordynator w Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany