Murale metra - pociąg do sztuki (kontynuacja)

1921
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Paweł Lenarczyk
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
25 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1356 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.10.2020 11:37

Mural prezentuje bohaterów serialu „Czterdziestolatek” – inż. Stefana Karwowskiego i technika Romana Maliniaka – fikcyjnych budowniczych sztandarowych warszawskich inwestycji z PRL-u lat 70-tych: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. W rolę inż. Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

Aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomni inskrypcja: Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu „40-latek” w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020).

Mural został wykonany na stacji metra Ursynów, przy al. Komisji Edukacji Narodowej, na szybie windy, przy południowo-wschodnim wejściu. Ściana przeznaczona pod grafikę ma wymiary 286 x 926 cm. Mural zabezpieczono powłoką anty-graffiti.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Transportu Miejskiego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szyb windy metra przy stacji Ursynów (wschodnie wejście)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Stacja metra Ursynów
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Mural Maliniaka i Karwowskiego umieszczony na zewnętrznym szybie windy na stacji metra Ursynów (wejście wschodnie). Mural poświęcony ma być popularnym, filmowym bohaterom "Czterdziestolatka", którzy "budowali" na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, nowe warszawskie osiedla w tym m.in. Ursynów. Jeden z aktorów - Andrzej Kopiczyński - który wcielił się postać inż. Karwowskiego był wieloletnim mieszkańcem Ursynowa. Mural ma być kontynuacją zwycięskiego projektu do Budżetu Partycypacyjnego w ramach, których powstały wizerunki rotmistrza Pileckiego i deszyfrantów Enigmy (szyby wind na stacji metra Stokłosy) oraz Niemcewicza i prof. Grzegorzewskiej (szyby wind na stacji metra Imielin). Wizerunek bohaterów "Czterdziestolatka" ma powstać w awangardowej stylistyce - podobnie jak wcześniejsze murale metra - polygon. Autorem grafiki jest Bartek Podlewski, twórca większości ursynowskich murali m.in.: „Miś”, „Anioł”, "Murale metra", "Syrenka”.
Uzasadnienie realizacji projektu
Podnoszenie estetyki przestrzeni publicznej i wkomponowanie w nią sztuki wizualnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt wykonania ustalony na podstawie poprzednich takich projektów - 12 500 zł. Ponieważ szyb windowy objęty jest rękojmią, należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami realizacji projektu, w związku z koniecznością uzyskania zgody Wykonawcy szybu windowego na ingerencję i wykonanie muralu na ścianie. Tym samym pozostałą część kwoty należy zabezpieczyć na poczet zwiększonych kosztów pracy, materiałów i inflancji oraz ww. zabezpieczenia.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
25 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

07.08.2019 11:47
Koordynator w Zarządzie Transportu Miejskiego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany