Muzyczny ogród sensoryczny

1132
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Ewa Kempa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
148 554 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • integracja sensoryczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1339 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.01.2021 15:23

styczeń/luty - przetarg na wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy. Realizacja w trybie projektuj i buduj. Marzec/czerwiec - opracowanie dokumentacji, uzgodnienia, odbiór dokumentacji. Wprowadzenie na budowę. Lipiec/sierpień - realizacja robót budowlanych. Wrzesień odbiór robót i oddanie ogrodu do użytkowania. W dniu 03.03.2020 r. zawarta została umowa z wykonawcą. Umowny termin realizacji do dnia 30.09.2020 r. Realizacja w formule zaprojektuj i zbuduj.

W dniu 03.03.2020 r., zawarta została umowa nr GN/WO/30/ZP/23 z terminem realizacji do dnia 30.09.2020 r. Opracowana została wstępna koncepcja planu zagospodarowania terenu. Ze względu na przedłużające się procedury uzgodnień w związku z COVID 19, wykonawca wystąpił z wnioskiem o aneks terminowy do umowy, z terminem realizacji zadania do dnia 30.11.2020 r.

Projekt zrealizoawny i ostatecznie odebramy w dniu 14.12.2020 r. W ramach projektu powatał edukacyjny plac zabaw wyposażony w szumiące rury, eko-memory, panel sensoryczny, wir wodny, bębny, dzwony rurowe, gong tybetański, grające trójkąty, naukowy hex iluzji, szałas z wikliny, ścieżkę bosych stóp. Ponadto zamontowano 2 ławki z oparciem, kosz na śmieci, kosz na psie odchody. Wykonano również kwietniki, nasadzono trawy, krzewy.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy ulicami: Żytnią, Płocką i Górczewską
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 68/3 obręb 6-03-14

Dane projektu

Opis projektu
Pomysł Muzycznego ogrodu sensorycznego zakłada jego usytuowanie w pobliżu kilku placówek edukacyjnych (Przedszkole nr 172 ul. Żytnia 71, SP nr 63 ul. Płocka 30, SP nr 386, ul. Grenady 16, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży ul. Żytnia 64) oraz realizowanego obecnie "miasteczka rowerowego" za Przedszkolem nr 172.
Miejsce to będzie stanowiło uzupełnienie dla rozwoju dzieci poprzez możliwość kreatywnego sposobu spędzenia wolnego czasu w sprzyjającym i estetycznym otoczeniu. Zabawa będzie polegała na wielozmysłowym doświadczaniu - korzystający będą dotykać instalacji, grać na instrumentach, obserwować, manipulować urządzeniami. Podczas, gdy starsze rodzeństwo będzie szlifować praktyczne umiejętności jazdy na rowerze, młodsze dzieci będą mogły korzystać z instrumentów i urządzeń sensorycznych oraz "ścieżki bosych stóp", wspinać się na niewielką górkę, a rodzice bądź dziadkowie delektować otaczającą zielenią.
Zaproponowane urządzenia będą służyć kształtowaniu wyobraźni (koła stwarzające iluzje optyczne, panele sensoryczne), wspierać zmysł słuchu (cymbałki, gong, szumiące rury, bębny), wzroku (wir wodny, eko-memory). Dobór urządzeń zapewni dzieciom warunki do interesującego doświadczania świata, w tym obserwacji przyrodniczej.
Muzyczny ogród sensoryczny będzie ogromnym wsparciem w procesie integracji sensorycznej poprzez utworzenie "ścieżki bosych stóp" - ścieżki sensorycznej złożonej z różnych materiałów - piasek, żwirek czy szyszki. Ścieżka mogłaby kończyć się w szałasie z wikliny, który dodatkowo rozbudza dziecięcą wyobraźnię i stanowi świetną kryjówkę.
Umieszczenie kwietników, zielników oraz posadzenie wysokich szumiących traw dodatkowo pozytywnie wpłynie na zmysły dzieci, wzbogaci poczucie estetyki i pozwoli na kontakt z przyrodą.
Realizacja tego pomysłu wymaga przygotowania projektu rozmieszczenia zieleni i urządzeń, utworzenia ścieżki sensorycznej oraz budowy szałasu wiklinowego i usypania niewielkiego wzniesienia, na szczycie którego może stanąć luneta do obserwacji otoczenia.
Plac będzie dostępny całodobowo, uwzględniając weekendy i święta. Urządzenia nie wymagają zastosowania powierzchni bezpiecznej, ale z racji całodobowego dostępu, powinny być antywandalowe i antykradzieżowe.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt zakłada, że miejsce to będzie dawało możliwość integracji społecznej, pomoże aktywizować całe rodziny, uczyć współpracy z rówieśnikami, a dla dorosłych stanowić strefę relaksu dzięki zaproponowanym ławkom, kwietnikom i innej zieleni. Obcowanie z bogactwem kształtów, kolorów, faktur, zapachów i dźwięków nie może być zastąpione żadną zabawką.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt – 7 000 zł
Zabawki – 100 737 zł
Mała architektura – 17 527 zł
Zieleń – 9 990 zł
Montaż urządzeń – 12 300 zł
Tablica – 1 000 zł
Razem koszt – 148 554 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
148 554,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

09.08.2019 09:31
Koordynator w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany