Kolonia jak na starej fotografii

1388
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Górczewska 15, Górczewska 15a, Wawelberga 3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zabytkowe osiedle Kolonia Wawelberga, teren między trzema kamienicami
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt jest sentymentalną podróżą do przeszłości: zakłada wymianę 11 aktualnych, nowoczesnych w formie latarni na podwórkach zabytkowej Kolonii Wawelberga na ledowe repliki latarni gazowych typu warszawskiego z końca XIX wieku.
Ze względu na otwarty od strony ulicy Wawelberga 3 dostęp do 2 podwórek zlokalizowanego na warszawskiej Woli zabytkowego osiedla Kolonia Wawelberga przy ulicy Górczewskiej 15, wstęp na teren Kolonii mają wszyscy chętni - spacerowicze, wycieczki - także szkolne i zagraniczne.
Koszt szacunkowy obejmuje: koszt zakupu 11 latarni oraz koszt prac związanych z demontażem dotychczasowych latarni i montażem nowych, zgodnych z niniejszym projektem.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kolonia Wawelberga to wybudowane w latach 1898-1900 najstarsze istniejące do dziś osiedle mieszkaniowe w Warszawie. Ufundował je wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg – finansista, filantrop i wielki miłośnik Warszawy, w której – z uwagi na swój udział w Powstaniu Styczniowym – nie mógł mieszkać. Osiedle powstało z myślą o biednej, robotniczej ludności Warszawy. Założenia architektoniczne i społeczne osiedla były unikatowe: 3 kamienice postawiono równolegle, w takich odstępach, by w mieszkaniach nie brakowało światła. Miały bieżącą wodę, kanalizację, oświetlenie gazowe i zsypy na śmieci. Ponad 60% działki zajęła zieleń. Znalazło tu lokum ponad 300 rodzin pracowników różnych, warszawskich fabryk. Mieszkańcy objęci byli unikatowym programem społecznym: na osiedlu działały szkoły, przedszkole dla dzieci, łaźnie, pralnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw.
Po wydarzeniach II wojny światowej osiedle podupadło, ale wspólnoty wspólnie z zarządami i administratorami starają się kultywować pamięć o jego świetnej przeszłości. Przeprowadzane są kolejne remonty – klatek schodowych, bram, podwórek (remont podwórek ze środków miejskich, pozostałe ze środków własnych Wspólnot oraz dotacji konserwatorskich. W nieodległych planach są remonty elewacji kamienic.
Wymiana latarni na podwórkach Kolonii Wawelberga na stylizowane na zabytkowe, gazowe lampy wpisuje się w plan zachowania historycznego charakteru osiedla, którego niewątpliwą ozdobą są zabytkowe formy odbojów, bram, poręczy etc. Aktualnie na osiedlu postawione są nowoczesne latarnie, które w żaden sposób do niego nie pasują. Marzymy o latarniach stylizowanych na XIX- wieczne, takie jaki były na podwórkach gdy osiedle powstało.
Spójne stylistycznie osiedle będzie perełką na mapie Warszawy, dumą Woli, miejscem które pokazuje dawny świat i jego piękne, wykonane z niezwykłą dbałością elementy, które pełnią nie tylko funkcje czysto użytkowe, ale cieszą oko i stanowią lekcję kunsztu rzemieślniczego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wymiana 12 szt. Istniejących latarni na repliki latarni gazowych
Zakup montaż nowych latarni i demontaż istniejących – 118 000 zł
Oznakowanie BO – 2 000 zł
Razem – 120 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany