Skwer doświadczeń

1205
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Ewa Kempa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
401 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer Rodziny Lilpopów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 32/2 obręb 6-03-14
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Pomysł zakłada usytuowanie Skweru doświadczeń w pobliżu istniejącego placu zabaw dla dzieci w wieku 0-5 lat oraz skateparku przy Skwerze Rodziny Lilpopów. Będzie zatem stanowić uzupełnienie dla istniejących już miejsc aktywności ruchowej, zapewniając dzieciom warunki do interesującego i samodzielnego doświadczania świata, eksperymentowania oraz zgłębiania zjawisk fizycznych i przyrodniczych.
Zamontowanie interaktywnych urządzeń z dziedziny mechaniki, akustyki czy optyki oraz umieszczenie przy każdym z nich krótkiej instrukcji i opisu zjawiska, pozwoli na samodzielne eksperymentowanie, ale będzie także okazją do zorganizowania lekcji szkolnej czy przedszkolnej realizowanej przez pobliskie placówki edukacyjne (SP nr 63 ul. Płocka, SP 386 ul. Grenady, Przedszkole nr 172 ul. Żytnia, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży ul. Żytnia).
Obecnie ten teren jest nieco zaniedbany i zużyty. Na placu zabaw pozostały elementy zepsutych bujaków stanowiące zagrożenie dla biegających dzieci. Jedną z propozycji na uatrakcyjnienie tego placu jest przeniesienie altany, która znajduje się na placu zabaw poza jego obszar. W miejscu po altanie można umieścić kuchnię błotną, która wspiera doświadczenia poznawcze i zmysłowe dzieci. Uzupełnienie terenu o dwie koparki do piasku czy koła młyńskie i transporter do piasku pozwoli na lepsze wykorzystanie znajdującego się tam piasku i piaskownicy. Wpłynie to pozytywnie na proces integracji sensorycznej dzieci i pomoże w nauce współpracy z rówieśnikami. Przeniesienie altany nie zmniejszy jej funkcjonalności - rodzice i seniorzy będą mogli wykorzystać ją jako miejsce relaksu czy spotkania towarzyskiego.
Znajdująca się na Skwerze Lilpopów górka przez większość roku jest niewykorzystana. Zmniejszenie jej spowoduje dodatkowo spadek liczby osób odwiedzających ją z psami i pozostawiającymi na niej odchody swoich pupili. Utworzenie w zmniejszonej górce dwóch tuneli będzie sprzyjać rozwojowi fizycznemu i wyobraźni, będzie też stanowić kryjówkę dla dzieci. Taką funkcję będzie też miał zaproponowany w projekcie szałas lub tunel z wikliny.
Z kolei ujęte w propozycji krzywe zwierciadła będą niepowtarzalną okazją do rodzinnej zabawy i terapii śmiechem.
Uzasadnienie realizacji projektu
Będzie to jedno z niewielu w Warszawie bezpłatnych miejsc naukowych, zarówno dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Dostępne całodobowo, uwzględniając weekendy i święta.
Dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów będą pozwalały spędzać tam czas przez cały dzień. Skwer doświadczeń będzie stwarzać możliwość integracji społecznej i nie będzie miał ograniczeń wiekowych. Podczas, gdy młodsze dzieci będą korzystać z placu zabaw, starsze rodzeństwo lub rodzic czy babcia mogą eksperymentować w przestrzeni doświadczalnej lub odpocząć w altanie czy ławce.
Umieszczenie zaproponowanych urządzeń naukowych będzie stanowiło dodatkowo sposób na aktywizację i edukację okolicznej młodzieży, dla której jest mało takich propozycji w pobliżu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt – 15 000 zł
Zabawki – 166 400 zł
Zieleń – 10 500 zł
Mała architektura – 8 100 zł
Prace ziemne, montaż zabawek, budowa szałasu i tunelu z wikliny – 200 000 zł
Tablica BO – 1 000 zł
Razem koszt – 401 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
401 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 17:33
Koordynator w Dzielnicy Wola
09.08.2019 15:57
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany