Zielone dachy bloków na Ursynowie - przygotowanie przewodnika dla gospodarzy budynków

1991
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ursynów

Dane projektu

Opis projektu
Większość bloków na Ursynowie ma płaskie dachy, w teorii nadające się do przekształcenia w tzw. zielone dachy. Nie jest to jednak oczywiste ani proste - wymaga zbadania wielu czynników, takich jak m.in.:

* regulacje prawne i administracyjne
* właściwości dostępnych rozwiązań w zakresie zielonych dachów
* uwarunkowania konstrukcyjne budynków (na szczęście wiele budynków na Ursynowie zbudowanych jest w tym samym systemie wielkiej płyty i stąd mają podobne uwarunkowania)

Zazielenienie wszystkich dachów na Ursynowie nie leży w gestii Dzielnicy ani Miasta, bo większość z nich należy do spółdzielni, wspólnot i innych właścicieli poza zarządem Miasta, ale Dzielnica mogłaby ułatwić tym, którzy chcieliby się podjąć takiego wyzwania w swoim budynku, przygotowując odpowiedni pakiet analiz i rekomendacji, swoisty pre-pack i przewodnik dla mieszkańców i gospodarzy budynków.

W ramach projektu mieszkańcy Ursynowa zostaną poinformowani na temat możliwości udziału w pracach przy tworzeniu przewodnika.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zielone dachy to czyste powietrze, nie tylko ze względu na pochłanianie CO2, ale przede wszystkim smogu, którego cząsteczki osadzają się na powierzchni roślin i spływają do gleby z deszczem, zamiast dalej unosić się i gromadzić w powietrzu.

Zielony dach to także ochrona dachu przed nadmiernym nagrzewaniem się w słoneczne dni, dodatkowa ochrona przed utratą ciepła w dni chłodne, a jednocześnie dodatkowy element pochłaniający opady deszczu, odciążający kanalizację (przy czym należy przypomnieć, że kanalizacja deszczowa w Warszawie w dużej części znajduje odprowadzenie prosto do Wisły, z pominięciem jakichkolwiek filtrów).

Zielone dachy to też mikroekosystemy, w których mogą znaleźć schronienie niezliczone gatunki zwierząt.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
przygotowanie przewodnika dot. zielonych dachów - całkowity koszt - 35 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

11.07.2019 15:19
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Cudowny pomysł. Od paru lat chodzi za mną takie marzenie, pierwsze przymiarki w mojej wspólnocie były nieudane - równie dobrze mogłabym zaproponować lądowisko dla promów kosmicznych. Ciekawa jestem czy są gdzieś rzeczywiście udane realizacje, a nie tylko nowinki fajnie wyglądające na PR-wych zdjęciach...
  Agnieszka Majcher-Teleon  14.06.2019 16:17
  • Pani Agnieszko, zwłaszcza od Pani tak miłe słowa są wyjątkowo zachęcające do walki o realizację tego pomysłu. Mam nadzieję, że wielu innym Obywatelom też się spodoba!
   Mieszkaniec  14.06.2019 16:18 Autor projektu
  • A co do realizacji - na Facebooku pojawił się link do tego filmu, który ja również uważam za bardzo inspirujący i dowodzący możliwości realizacji:

   https://www.youtube.com/watch?v=uWjGGvY65jk
   Mieszkaniec  14.06.2019 16:28 Autor projektu
 • To tylko przewodnik, ale i tak popieram, bo to ciekawe
  Mieszkaniec18534  28.08.2019 14:05
  • Cieszę się i bardzo dziękuję. To, że to "tylko" przewodnik wynika m.in. z zasad budżetu partycypacyjnego - ale uważam, że w wypadku zielonych dachów połowa sukcesu to ustalenie, jak w ogóle się za to zabrać.

   A jeśli istotnie się Pani projekt podoba, zachęcam do podzielenia się ze znajomymi swoim entuzjazmem i linkiem do strony projektu na FB: https://www.facebook.com/Zielone-Domy-na-Ursynowie-114144373279125
   Mieszkaniec  28.08.2019 15:59 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany