Oświetlamy Pragę. Budowa latarni w nieoświetlonej części Parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne (wschodnia część Parku Skaryszewskiego).

1666
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Północno - zachodnia część Parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne od strony ul. Kinowej i ul. Stnaisława Augusta
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wskazane miejsca służą jedynie wizualizacji, a nie dokładnemu rozmieszczeniu obiektów, które wymaga konsultacji z dzielnicą i zostanie przedstawione po zaakceptowaniu założeń ogólnych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Wcześnie rano, kiedy właściciele idą psów na spacer, mieszkańcy do pracy a dzieci do szkoły, oraz wieczorami (po zmroku) zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko się ściemnia przejście przez park jest bardzo nie komfortowe a czasem wręcz niebezpiecznie. Statystyki Komendy Rejonowej Policji Praga Południe (Warszawa VII) wskazują, że w 2018 r. w Parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne i jego najbliższej okolicy dochodziło min. do naruszenia nietykalności policjanta, kradzieży, przywłaszczeń itd. Przejście ciemnymi ścieżkami jest bardzo nieprzyjemne i budzi wśród mieszkańców obawy co do bezpiecznego powrotu do domu, dlatego niektórzy wybierają dłuższą drogę w zamian zyskując komfort i bezpieczny powrót. Właściciele natomiast psów zamiast do
parku wolą wyjść "pod blok".

Mimo, że systematycznie sprzątany, teren jest dość zaniedbany, dużo na nim butelek i puszek po alkoholu, padliny (ryb z kanałku, martwych ptaków, myszy), odchodów zwierzęcych, właściciele psów korzystając z sytuacji, że jak jest ciemno i "nikt nie zauważy jak się nie posprząta" nie zawsze sprzątają po swoich pupilach.

Zainstalowanie latarni w dotychczas ciemny parku wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców po zmroku. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko się ściemnia.

Projekt przewiduje:
- budowę 6 latarni parkowych,
- podłączenie prądu do latarni od istniejących latarni przy ul. Stanisława Augusta lub latarni stojących przy południowo - zachodnio stronie mostku położonego w północno wschodniej części wysepki,
- zamówienie planu inwestycji.
Uzasadnienie realizacji projektu
Teren planowanej inwestycji pogrążony jest w ciemnościach - szczególnie dokuczliwe jest to gdy dzień jest krótszy zimą i jesienią. Brak oświetlenia ścieżek parkowych powoduje, że przechodnie czują się zagrożeni, a komfort psychiczny powracających z pracy, dzieci z miejscowej szkoły podstawowej czy właścicieli wychodzących na spacer z psem jest niski. Zainstalowanie oświetlenia poprawi bezpieczeństwo i wpłynie realnie na eliminację zjawisk negatywnych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Szacunkowy koszt – 160 000,00zł (w tym dokumentacja projektowa 15 000,00zł)
2. Koszty eksploatacji – 2100,00zł/rok
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 10:43
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie bardzo rozumiem, bo wskazane przez Pana ścieżki mają oświetlenie. Wprawdzie jest ono stare i nie równa się jasnością z obecnie instalowanymi latarniami led, ale stoi tam bardzo wiele latarni, może po prostu zamienić je na ledowe?
  Dorota Jankowska Lamcha  17.06.2019 02:19
  • Pani/Panie DjLamcha, polecam wycieczkę terenową w to miejsce, w miejscach które oznaczyłem nie ma ani jednej latarni. Niektórzy po zmroku chodzą tamtędy wręcz z latarkami.

   Zmiana już stojących przy innych ścieżkach na działające (część stojących nie działa) i na wydajniejsze to też dobry pomysł. W następnych warto złożyć go w następnej edycji budżetu obywatelskiego.
   Mieszkaniec  17.06.2019 10:41 Autor projektu
 • Rozumiem, czyli chciałby Pan ,,zagęścić" oświetlenie o sześć dodatkowych latarni. Te stare to generalnie mają piekielnie brudne klosze, to dodatkowy powód, dla którego dają za mało światła. Trzykrotnie zgłaszałam w ciągu ostatnich lat na 19115, ale myto akurat nie te, które najbardziej tego potrzebują :( Pozdrawiam serdecznie, Dorota Lamcha
  Dorota Jankowska Lamcha  17.06.2019 11:07
  • Pani radna, bardzo się cieszę że zgłasza pani nie działające latarnie, tez to robię i też wydaje mi się że efekty są marne.

   Gdyby dało się tu dołączać załączniki to wysłał bym pani zdjęcia które zrobiłem jako dokumentację miejsca. Może pani zobaczyć na własne oczy że w oznaczonych miejscach nie ma latarni, albo proszę mi uwierzyć na słowo. W innych częściach parku są jak pani słusznie zauważyła mało wydajne latarnie które kiedyś warto wymienić ale nie tego tyczy sie ten projekt. Projekt ma na celu postawienie nowych latarni przy jego nieoświetlonych alejkach.

   Miłego tygodnia.
   Mieszkaniec  17.06.2019 11:23 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany