Przestrzeń Ekologiczno - Społeczna

64
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
111 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie miejsca integrującego społeczność lokalną poprzez edukację ekologiczną. W Zielonym Centrum prowadzone będą działania edukacyjne, będzie to również przestrzeń służąca wymianie używanych przedmiotów i promocji recyklingu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
okolice Marszałkowskiej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie miejsca integrującego społeczność lokalną poprzez edukację ekologiczną. W Zielonym Centrum prowadzone będą działania edukacyjne, będzie to również przestrzeń służąca wymianie używanych przedmiotów i promocji recyklingu.
Opis projektu
Zielone Centrum będzie miejscem otwartym dla lokalnych społeczności. Prowadzone w nim będą zajęcia (wykłady, seminaria, warsztaty) z zakresu tematyki ekologicznej (zmiany klimatyczne, gospodarowanie odpadami, zrównoważony rozwój, zdrowy styl życia, świadoma konsumpcja). W dni powszednie w godzinach porannych i popołudniowych organizowane będą zajęcia dla grup szkolnych i seniorów, w godzinach wieczornych oraz w weekendy organizowane będą spotkania o charakterze otwartym.

W Zielonym Centrum udostępniona zostanie również przestrzeń do wymiany przedmiotów – będzie można do niej przynosić książki, prasę, używane ubrania, oraz inne przedmioty. W zależności od warunków lokalowych, przez cały czas lub wybrane dni prowadzone będą zbiórki elektroodpadów, makulatury, nakrętek itp. W ramach działania Centrum prowadzone będą również warsztaty z recyklingu – ich uczestnicy będą uczyć się kreatywnego przerabiania przedmiotów, które wydają nam się niepotrzebne, a z których można wykonać bardzo interesujące rzeczy.

Projekt będzie realizowany przez fundację wybraną w ramach konkursu dotacyjnego, która będzie go realizowała zgodnie z „Ramową propozycją wymagań merytorycznych dla podmiotów startujących w konkursie na prowadzenie lokalu
o charakterze ogólnodostępnym o nazwie „Przestrzeń Ekologiczno-Społeczna” przedłożoną przez wnioskodawcę.
Uzasadnienie realizacji projektu
Aktualnie brakuje w Warszawie miejsc dedykowanych edukacji ekologicznej. Problemy środowiska istotne są zarówno w perspektywie globalnej (wyczerpywanie zasobów, zmiany klimatyczne) jak i lokalnej. Prowadzone przez miasto punkty skupu elektrośmieci działają jedynie w soboty, przez cztery godziny. Warszawski Alarm Smogowy opublikował niepokojące informacje na temat skali zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Podstawą kreowania Warszawy jako zielonego miasta jest świadomość jej mieszkańców – dlatego istotne jest działanie całotygodniowego punktu służącego edukacji na temat środowiska naturalnego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Remont lokalu – 12 000 złotych
Wynagrodzenie koordynatora – 12x3000 złotych = 36 000
Wynagrodzenia dla dwóch osób zajmujących się bieżącą obsługą lokalu – 10x2000 zł + 10x2000 zł =
40 000 złotych
Opłaty za media – 10x800 złotych = 8 000 złotych
Cała przewidziana w projekcie kwota 111 000,00 zł. zostanie przeznaczona dla wybranej w ramach konkursu dotacyjnego fundacji, która będzie realizowała przedmiotowy projekt.

Wyposażenie lokalu – 15 000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
111 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
W założeniu Zielone Centrum ma działać w kolejnych latach. Będzie zatem generować bieżące koszty utrzymania (Wynagrodzenie koordynatora – 12x3000 złotych = 36 000
Wynagrodzenia dla dwóch osób zajmujących się bieżącą obsługą lokalu – 10x2000 zł + 10x2000 zł =
40 000 złotych
Opłaty za media – 10x800 złotych = 8 000 złotych).
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
84 000,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy pomysł!
  Mieszkaniec879  18.02.2016 16:28
 • Absolutnie super pomysł:) Taka przestrzeń, mogłaby być miejscem, gdzie możnaby rozwijać wiele ekologicznych projektów w naszym miejscu a także spotkać osoby, które podzielają wspólne poglądy! Będę głosować! :))
  Mieszkaniec3143  09.03.2016 19:44
 • Ależ to dobry pomysł! Już żałuję, że nie w moim sąsiedztwie, ale brzmi jak miejsce do którego będzie się warto pofatygować na jakieś ciekawe warsztaty.
  Mieszkaniec3145  10.03.2016 08:54
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany